“Rivizatimi i kufijve nuk është zgjidhje”/ Meta: Nuk ka kombe të vogla e të mëdha

13 Janar 2022, 19:13, Politikë CNA
“Rivizatimi i kufijve nuk është zgjidhje”/ Meta: Nuk ka

Presidenti Ilir Meta, gjatë vizitës në Shkup ka diskutuar rreth situatës në rajon. Meta përmes një postimi në rrjetet sociale shkruan se rivizatimi I kufijve nuk është zgjidhje pasi kjo çështje është provuar dhe ka dështuar.

E vetmja zgjidhje sipas presidentit është respektimi i të drejtave të të gjitha minoriteteve nga kushdo, në mënyrën e duhur dhe në respekt të standardeve europiane.

?Në rajonin tonë, nuk ka kombe të mëdha dhe kombe të vogla.  Në rajonin tonë duhet të ketë vlera europiane, që mbrohen dhe respektohen njësoj nga të gjithë.

Nuk mund të jetë zgjidhje rivizatimi i kufijve, sepse kjo çështje është provuar, ka dështuar dhe ka qenë një katastrofë për rajonin.

E vetmja zgjidhje, është respektimi i të drejtave të të gjitha minoriteteve nga kushdo, në mënyrën e duhur dhe në respekt të standardeve europiane. Kjo do të garantonte dhe konsolidonte paqen, stabilitetin, sigurinë, do të forcojë bashkëjetesën ndëretnike dhe do të përmirësojë klimën e biznesit dhe besimin tek e ardhmja?, shkruan Meta./ CNA.al

Lajmet e fundit nga