Lufta ndaj korrupsionit/ Papa: Amerikanët të tregojnë dosje, po lënë shije të keqe tek shqiptarët

13 Janar 2022, 16:27, Politikë CNA
Lufta ndaj korrupsionit/ Papa: Amerikanët të tregojnë dosje, po

Gazetari Robert Papa ka komentuar vendimin e DASH për shpalljen non grata të ish kryeministrit Sali Berisha dhe reagimin e zyrtarit amerikan, Gabriel Escobar.

Në një intervistë televizive, ai tha se lufta ndaj korrupsionit është një gjë e nohur për shqiptarët, ndërsa shton se amerikanët duhet të na tregojnë ndonjë dosje korrupsioni.

?Escobar duhej të kujtonte se para Kuvendit bëri një takim me Bashën dhe bëri thirrje që askush të mos bashkohej me Berishën edhe tashmë sërish do bëhet e kundërta. Në intervistën e fundit ai foli për akuzat e DASH për Berishën duke thënë se janë për korrupsion.

Escobar është nivel i pestë dhe nuk fton ai, ku është ftesa. Për çfarë miqësie flet Escobar? Në një intervistë që kam bërë me Escobar ai ka thënë se ne nuk mbajmë anë, nuk mbështesim parti apo individë. Berisha është non grata. Nuk kanë kohë nivelet politike të merren me Shqipërinë. Escobar e pa, nuk e kthen dot bazën e PD.

Lufta kundër korrupsionit nuk është ndonjë gjë e re. Ne do të donim që amerikanët të na ndihmonin, të na tregojnë një dosje korrupsioni. Me lojra fjalësh, lë shije të keqe tek ne. Në raportin vjetor e nxijnë Shqipërinë, në intervista dalin ndryshe.

Mënyra e të folurit ndaj shqiptarëve krijojnë probleme që nuk ekzistojnë. Nuk mund ti bësh asnjë thirrje një force politike?, tha Papa./CNA.al

Lajmet e fundit nga