LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Omicron” godet Malin e Zi/ Numri i të infektuarve rritet me 45%

4 Janar 2022, 08:38, Kosova & Bota CNA
“Omicron” godet Malin e Zi/ Numri i të infektuarve rritet me

Autoritetet në Mal të Zi janë duke u përballur me rritje të shpejtë të rasteve të infektimit me koronavirus, pas raportimit të rasteve të para të variantit Omicron të këtij virusi.

Vetëm më 3 janar, autoritetet kanë raportuar për 12,507 raste të reja me koronavirus. Shtatë ditë më parë, shifra ditore e të infektuarve ka qenë 3,310.

Instituti i Shëndetit Publik në Mal të Zi ka thënë se varianti Omicron i koronavirusit , i cili është identifikuar 18 ditë më parë në këtë shtet- është dominant dhe po përhapet më shpejt sesa variantet tjera.

Sipas statistikave, numri i personave të infektuar më 3 janar, në krahasim me dy javë më parë, është rritur për gati 450 për qind. Numri i viktimave është ulur për 11 për qind.

?Shumica e pacientëve të rinj janë të grup-moshës 20 deri në 40 vjeç?, është thënë në një deklaratë të Institutit.

Në gjithë shtetin janë hospitalizuar 169 pacientë derisa 29 prej tyre ? të infektuar me koronavirus ? janë në rrezik për jetë.

Sipas autoriteteve, 44 për qind e popullsisë së Malit të Zi është vaksinuar me dy doza të vaksinës kundër koronavirusit. Mali i Zi ka një popullsi prej 620,000 banorësh.

Prej shpërthimit të pandemisë, në këtë shtet janë regjistruar rreth 175,000 raste të infektimit me koronavirus. Prej tyre, 2,420 persona kanë vdekur./REL

Lajmet e fundit nga