Hyjnë në fuqi masat e reja anti-Covid/ Certifikatë vaksinimi dhe test negativ në kufirin me Malin e Zi

2 Janar 2022, 07:25, Kosova & Bota CNA
Hyjnë në fuqi masat e reja anti-Covid/ Certifikatë vaksinimi dhe

Nga sot hyjnë në fuqi masat e reja anti-covid në Malin e Zi.

Shkak për shtrëngimin e masave është bërë rritja e rasteve me COVID-19.

Një ditë më parë autoritetet shëndetësore në Mal të Zi, njpoftuan

se nga  dita e sotme, ata që duan të udhëtojnë për në territorin e tyre, përveç certifikatës COVID do tu kërkohet edhe testi PCR negativ, ose testi i shpejtë.

Gjithashtu, një tjetër masë është saktëson se udhëtarët që  kalojnë në pikat kufitare të Malit të Zi, nuk duhet të ketë kaluar më shumë se 6 muaj nga marrja e dozës së dytë të vaksinës anti-COVID.

Nëse nuk plotësohet ky kush, atëherë ka edhe një masë të dytë, me karantinim për dhjetë ditë.

Karantinimi mund të ndërpritet nëse pas tre ditësh personi rezulton negativ ndaj COVID.

Edhe në hotele, bare e ristorante, qytetarët duhet të paraqesin certifikatën e vaksinimit për tu futur./CNA.al

Lajmet e fundit nga