LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Një tjetër prokuror jashtë sistemit të drejtësisë/ Vettingu i “pret kokën” Binas Ninës

16 Dhjetor 2021, 12:30, Vetingu CNA

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit ka nxjerrë një tjetër prokuror jashtë sistemit të drejtësisë.

Ai është prokurori i Elbasanit Binas Nina.

Ky i fundit është shkarkuar, për shkak se i janë gjetur problem me pasurinë.

KPK ka evidentuar bilanc negative në deklarimet e tij, ndërsa la ngritur pikëpyetje mbi përfitimin e dy dëmshpërblimeve në total prej 4.1 milion lekësh dhe një rifinancimi fiskal nga SHBA në shumën 10 mijë dollarë.

Nina, i cili përveçse shtetësisë shqiptare ka edhe shtetësi bullgare dhe rezulton si resident jo shtetas në SHBA.

Komisioni i Pavarur i Kualifikimit që rivlerësoi prokurorin Bina, përbëhej nga Xhensila Pine kryetare, Lulzim Hamitaj, relator dhe Valbona Sanxhaktari, anëtare.

Binas Nina e ka filluar karrierën në sistemin e drejtësisë në vitin 1995 në prokurorinë e Librazhdit dhe në vitin 1998 është transferuar në Elbasan, ku e ushtron edhe aktualisht funksionin e prokurorit./E.S-CNA.al

I denoncuar për mitmarrje dhe fshehje të vilave/ Prokurori me llogari bankare në Angli dhe USA, në Vetting

Lajmet e fundit nga