LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mbyten 31 emigrantë në tentativë të shkuar ilegalisht në Angli

24 Nëntor 2021, 20:41, Kosova & Bota CNA
Mbyten 31 emigrantë në tentativë të shkuar ilegalisht

Të paktën 31 emigrantë janë mbytur pasi varka me të cilën po tentonin të shkonin nga Franca për në Angli u fundos.

Numri i viktimave është konfirmuar nga ministri i Brendshëm francez, Gerald Darmanin.

Aksidenti shënon humbjen më të madhe të jetëve gjatë një tentative për kalimi ilegal në brigjet e Calais.

Gjatë këtij viti një numër rekord emigrantësh janë përpjekur që të shkojnë nga Franca në Mbretërinë e Bashkuar.

Peshkatarët fillimisht raportuan se kishin gjetur 15 trupa në ujë por më pas roja bregdetare franceze gjeti dhe pesë trupa pajetë dhe pesë të tjerë në gjendje të pavetëdijshme.

Gazeta lokale franceze ?La Voix du Nord? raporton se në barkë kanë qenë 50 persona.

Ministri francez Darmanin tha se katër trafikantët e dyshuar janë arrestuar.

Ngjarjen e rëndë kryeministri britanik, Boris Johnson e ka cilësuar si ?tronditëse?.

Kreu i qeverisë britanike theksoi se do të donte që bashkë me Francën të bënim më shumë për të dekurajuar kalimin ilegal.

Rreth 22 mijë persona kanë shkuar në Mbretërinë e Bashkuar me barka të vogla, dyfishi i numrit në 2020.

Qeveria britanike ra dakord që t?i paguante Francës 62.7 milionë euro për të rritur sigurinë në bregun e veriut./euronews

Lajmet e fundit nga