LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kryeministrja e parë femër e Suedisë jep dorëheqjen disa orë pas emërimit

24 Nëntor 2021, 18:20, Kosova & Bota CNA
Kryeministrja e parë femër e Suedisë jep dorëheqjen disa

Magdalena Andersson dha dorëheqje vetëm disa orë pasi u zgjodh nga Parlamenti si kryeministre e Suedisë.

Këtë vendim ajo e mori pasi buxheti i saj dështoi të kalojë dhe Partia e të Gjelbërve e la koalicionin qeveritar.

Ajo tha se nuk dëshiron të udhëheq ?një qeveri, legjitimiteti i të cilës do të vihet në pikëpyetje?.

?Është një praktikë kushtetuese që një qeveri me koalicion duhet të japë dorëheqje kur njëra parti heq dorë?, tha Andersson.

Andersson tha se shpreson që do të zgjidhet në këtë pozitë sërish së shpejti si udhëheqëse një qeverie të pakicës me në krye Social Demokratët

Andersson u bë gruaja e parë e zgjedhur në pozitën e kryeministres në Suedi pasi arriti një marrëveshje në minutin e fundit për të rritur pensionet në këmbim të mbështetjes në votimin e së mërkurës.

Por Partia e vogël e Qendrës më vonë tërhoqi mbështetjen e saj për buxhetin e Andersson, për shkak të konsesioneve të bëra në të majtë, duke lënë buxhetin e saj me vota të pamjaftueshme në Parlament.

Kryetari i Parlamentit, Andreas Norlen tha se ka pranuar dorëheqjen e Andersonit dhe do të kontaktojë udhëheqësit e partive para se të vendosin të enjten se si do të vazhdojnë./euronews

Lajmet e fundit nga