Connect with Us

Zbulohet skema/ Si i përgjon Lulzim Basha deputetët e PD-së  

Politikë

Zbulohet skema/ Si i përgjon Lulzim Basha deputetët e PD-së  

Publikuar

-

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

E pabesueshme, por e konfirmuar se ishte e vërtetë. Lulzim Basha përgjon mbledhjet e grupit parlamentar. I regjistron ato pa marrë më parë konfirmimin e deputetëve dhe pa dijeninë e tyre.

Gjithashtu siç raportoi CNA.al dje, Lulzim Basha përgjon edhe takimet në zyrën e tij.

Ky informacion kishte kohë që qarkullonte në media dhe raportohej. Por, dukej disi i pabesueshëm, deri kur të enjten në mbrëmje, në emisionin “Open” të Eni Vasilit, nënkryetarja e Partisë Demokratike, Grida Duma pranoi publikisht se ekzistonin të gjitha regjistrimet e bëra në një mbledhje të ngushtë të drejtuesve të grupit parlamentar të PD. Asaj që Lulzim Basha e quan “kryesia e vogël”. (Lexo këtu)

CNA.al i ka shkuar më tej dhe ka mundur të sigurojë informacion zyrtar sesi ndodh përgjimi.What happened to the bands and their offers to Demokratic Party?/Lulzim Basha and Grida Duma remains silent

Në sallën e mbledhjeve ka një sistem të plotë regjistrimi, i cili ndodhet tek dhoma e fonisë.

Mikrofoni i Lulzim Bashës është ai që bën regjistrimin në një pikë dhe në dy pozicione të tjera, ndodhen regjistrues të tjerë cilët marrin zërin nga ambienti. Kjo regjistrohet më pas në një kompjuter server, dhe hidhet në një CD, për t’u ruajtur në rast se do të ishte i nevojshëm.

Jo çdo mbledhje është e ruajtur, pasi mbledhjet rutinë nuk janë regjistruar. Por, së fundmi pas debateve dhe përplasjeve të ashpra në kryesinë e grupit parlamentar dhe në “kryesinë e vogël” të PD-së, regjistrimet janë bërë rutinë, për shkak se Basha kërkon të ketë çdo qëndrim të njerëzve që marrin pjesë në këto mbledhje.

Gjithashtu CNA.al mundi të sigurojë informacion se regjistrimet dhe sistemi audio është përgatitur jo thjeshtë dhe vetëm nga fonisti i Partisë Demokratike, por dorë në gjithë këtë histori ka pasur edhe Endri Hasa. Ky i fundit është njeriu që është marrë kryesisht me IT-në, e PD-së.

Dhe nga ana tjetër janë edhe familjarët e Lulzim Bashës, të cilët kanë qënë ata që kanë ndërtuar dhe paguar infrastrukturën kryesore për call centerat në PD. Por, këto i përkasin të tjera materialeve dhe denoncimeve të bëra më parë nga CNA.al. (Lexo këtu)

Aktualisht, e konfirmuar tashmë nga Grida Duma, por edhe nga burime të CNA.al pranë PD-së, sistemi i fonisë regjistron, përgjon çdo bisedë që ndodh në mbledhjet. Por, Lulzim Basha ka vendosur audio-regjistrues edhe në zyrën e tij, të cilën e kontrollon vetë në momentet që do apo nuk do të regjistrojë bisedat në takim.

Duket qartazi se Lulzim Basha është tashmë i kompleksuar, përgjon njerëzit e tij dhe ky është një fakt.

LEXO EDHE:  KAS nis rinumërimin për qarkun e Durrësit/ Ja sa vota i duhen LSI për t’i marrë mandatin PS

Këtë deputetët thonë se nuk e dinë.

Por, janë deklarimet e Grida Dumës, janë burimet e siguruara nga CNA.al brenda grupit të PD-së, të cilat konfirmojnë se mbledhjet e grupit parlamentar, kryesisë së grupit, por edhe të kryesisë së PD-së, të gjitha regjistrohen nga Lulzim Basha, pa dijeninë e personave që marrin pjesë në këtë mbledcna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike

hje.

Skema është e qartë. Mikrofoni i Lulzim Bashës siç thamë më lart, por dhe dy mikrofona të tjerë në sallat e mbledhjeve regjistrojnë gjatë gjithë kohës pa ndalim. Dhe kjo më pas tek dhoma e fonisë, ajo që komandon sistemin audio bëhet dhe regjistrimi i plotë në një server, dhe më pas siç e theksuam, materialet ruhen në foldera, apo hidhen në CD.

CNA.al do të sjellë më tej të tjera detaje në lidhje me këtë skandal, i cili është denoncuar, por tashmë ka marrë edhe konfirmimin zyrtar nga nënkryetarja e Partisë Demokratike. Gjithashtu ka pasur një reagim dje dhe sot edhe nga drejtues të PD-së.

Ish-kreu i PD-së së Fierit, Luan Baçi, deputetë, aktivistja Republikane në SHBA, Evi Kokalari, të cilët kanë theksuar se Basha në rast se kryen një akt të tillë, duhet verifikuar dhe më pas duhet paditur në gjykatë.

Në fakt verifikimi i këtij rasti është thuajse i pamundur, pasi në çdo çast Lulzim Basha mund të heqë katër fisha serveri  nga dhoma, dhe ta çojë diku tjetër, ashtu siç veproi shpesh herë edhe me call centerin në PD, të cilin e hap dhe e mbyll në momentin që i duhet.

Dhe kur denoncohet nga mediat, e dalin fakte e prova, ai e mbyll atë.

Tashmë demokratët janë përballë skandalit. Kryetari i tyre regjistron dhe përgjon kryesinë e grupit parlamentar, kryesinë e partisë, grupin parlamentar, por edhe takimet personale që bën në zyrë.

Në rast se Lulzim Basha do të donte që këto të regjistroheshin apo të transmetoheshin, mjafton që mbledhjet të bëhen të hapura dhe gjithçka do të ishte krejt e ndershme.

Por, në rastin kur përgjimet e këtyre mbledhjeve bëhen pa dijeninë e personave të pranishëm, kjo është totalisht në shkelje të ligjit. Dhe nga ana tjetër tregon panikun dhe frikën që shfaq me këto veprime kreu në detyrë i PD, Lulzim Basha./CNA.al

Video-Skandali në PD/ Basha përgjon deputetët e tij

“Kujdes, Luli po ju përgjon!”/ Gazetari i “nxjerr bojën” Bashës, tregon çfarë ndodh në selinë e PD

Përgjimet në PD/ Evi Kokalari: Basha duhet hedhur në gjyq, Gridës një tufë me lule

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Adresa juaj email nuk do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme shënohen *

Politikë

Kuvendi miraton platformën e bashkëqeverisjes/ Kalon edhe akti normativ për vaksinën Pfizer

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Kuvendi ka miratuar sot me 73 vota pro projektligjin për bashkëqeverisjen.

42 deputetët votuan kundër, ndërsa ky projektligj u bë shkak për jo pak debate në seancën e sotme parlamentare.Po ashtu është miratuar me 112 vota pro edhe akti normativ për vaksinat Pfizer.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Platforma e bashkëqeverisjes/ Dashamir Shehi del kundër

Publikuar

-

Nga

Kreu i Lëvizjes për Zhvillim Kombëtar Dashamir Shehi ka dalë kundër platformës së bashkëqeverisjes , duke deklaruar se qeveria po vepron si në kohën e partinë e punës.

Gjatë fjalës së tij në Kuvend, ndër të tjera ka bërë thirrje që të mos e votojnë një gjë të tillë pasi shumë shpejt do e kuptojnë se është një budallik, pasi qeveria që është e mirë ose e keqe i ka të gjithë hallkat që i duhen për të qeverisur. Sipas tij, shteti ynë është bërë ‘copa-copa’.

Ky shtet që është copa-copa s’ka nevojë që ti shtohet një tjetër copë e pavlefshme. Në këtë sallë ka njerëz që janë aktivistë partie dhe e bëjnë me dëshirë por ka dhe të tjerë që janë nënpunës dhe e dinë se çfarë ndodh dhe nuk besoj se  kanë nevojë për një person që ti mësojë ç’duhet të bëjë. Kjo është një sajesë e paprecedentë që se bën një gjë të tillë, këtë e ka pasur shteti i punës, i mbushur me injorancë dhe kjo është tradita e këtyre.

Kjo është nënpunësi i partisë që shkon të rruajë dhe të dhunojë nënpunësin e shtetit, dikur i thonin instruktor partie, pasi në emër të partisë shkonte i kërkonte punë punonjësit që po bënte punën e vet, nënpunësi i shtetit përgjigjet para ligjit, ka shefin drejtorin, ministrin ka ligjin. Kemi një kushtetutë që ka njëmijë gjëra, makina jonë kushtetuese mund të jetë e vjetër por është në rregull nuk i mungon asgjë, i ka rrota e të gjitha, jo të sajojmë një makinë tjetër që të kontrollë këtë.LEXO EDHE:  Basha: PD në betejë me mazhorancën fiktive të dalë nga blerja masive e votës

LEXO EDHE:  Video/ PD tregon se sa i kushton Rama, shqiptarëve

Këtu po bëhet një teatër i kotë sikur po krijohet diçka e re, në qoftëse në një institucion tjetër po marr më të keqin e shtetit shqiptar që kemi një njësi matëse. Kemi kadastrat, po marr doganat ku është përmirësuar thuhet, me çfarë njësie matëse matet suksesi i këtyre punonjësve.

Ky është revolucion kultural i mandatit të tretë, s’kemi çfarë ofrojmë më, tre agjensi janë propozuar nga qeveria, agjensia për informacionin, për korrupsionin për bashkëqeverisjen, këto janë qeverisje paralele e kryeministrit.

Ky lloj institucioni do të prodhojë korrupsion, pasi këto zotërinj janë imun nga korrupsioni. Do jetë shumë më e keqe për shtetin dhe administratën, unë e shikoj se e keni nda mendjen t votoni, por shumë shpejt do e kuptoni se kjo është një gafë dhe budallik, kjo qeveria këtu e mirë ose e keqe i ka të gjithë instrumentat për të bërë punën”, ka thënë Shehi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Mesazhi i Susanne Schütz/ Integrimi i Shqipërisë në BE, ka rëndësi të madhe për Gjermaninë

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike,

Me rastin e bisedimeve të sotme në kuadër të konsultimeve të përvitshme qeveritare mes Shqipërisë dhe Gjermanisë, e  Ngarkuara për Rajonin, Susanne Schütz i ka drejtuar mesazhe të qarta politikës shqiptare.

Schütz ka theksuar se Integrimi i Shqipërisë dhe Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian ka rëndësi të madhe për Gjermaninë.

Ndërsa duke u ndalur tek “Procesi i Berlinit”, ajo tha se Qeveria Federale mbështet intensifikimin e bashkëpunimit rajonal në mënyrë të veçantë jetësimin e Tregut të Përbashkët Rajonal, i cili synon realizimin e transportit të lirë të mallrave, njerëzve, shërbimeve dhe kapitalit në Ballkanin Perëndimor.

Gjithashtu zyrtarja gjermane ka përshëndetur edhe rikthimin e Opozitës në Kuvend.

Është kënaqësi, që pas periudhës sime si Ambasadore e Gjermanisë në Shqipëri, të ndodhem sërish në Tiranë. Dje dhe sot kam zhvilluar biseda të mira me Kryeministrin Rama, Ministren e Jashtme Xhaçka, me përfaqësues të Partisë Demokratike etj.Në këtë kontekst mesazhi ynë vazhdon të jetë i qartë: Integrimi i Shqipërisë dhe Ballkanit Perëndimor në Bashkimin Evropian ka rëndësi të madhe për Gjermaninë. Këtë e theksoi edhe njëherë me vizitën e saj në shtator Kancelarja Federale Merkel dhe kjo nuk do të ndryshojë as me Qeverinë e re Federale. Kushtet për nisjen e bisedimeve të anëtarësimit me BE-në Shqipëria i ka përmbushur. Ndaj Qeveria Federale angazhohet me forcë brenda BE-së që bisedimet e anëtarësimit me Shqipërinë, por edhe me Maqedoninë e Veriut të nisin sa më shpejt të jetë e mundur.  Po kështu Qeveria Federale mbështet intensifikimin e bashkëpunimit rajonal në kuadër të Procesit të Berlinit, në mënyrë të veçantë jetësimin e Tregut të Përbashkët Rajonal, i cili synon realizimin e transportit të lirë të mallrave, njerëzve, shërbimeve dhe kapitalit në Ballkanin Perëndimor.

Përshëndes kthimin e deputetëve të partive opozitare në parlament. Për vijimin e reformës në drejtësi, për përshtatjen e kodit zgjedhor, por edhe për një sërë projektesh të tjera do të jetë i nevojshëm bashkëpunimi kontruktiv i qeverisë dhe opozitës, në mënyrë që të ecet më tej në rrugën drejt Evropës. Po kështu duhet të vijojnë më tej edhe reforma në administratë, si dhe lufta kundër krimit të organizuar dhe korrupsionit. Ngritja e strukturave efikase të koordinimit me BE-në është e rëndësishme jo vetëm në kontekstin e bisedimeve të anëtarësimit, por edhe tani, me qëllim intensifikimin e bashkëpunimit si dhe shfrytëzimin efektiv të instrumentave të shumtë që vihen në dispozicion prej BE-së dhe shteteve të saj anëtare.

Gjermania do të vazhdojë të mbështesë dhe plotësojë më tej me projekte dypalëshe punën e Bashkimit Evropian si një partner strategjik, i besueshëm dhe solidar i Shqipërisë. Kam ndërmend këtu në mënyrë të veçantë bashkëpunimin e ngushtë të dy vendeve tona në mbrojtje të klimës dhe mejdisit, në zhvillimin e qendrueshëm të ekonomisë, në zbatimin e reformës në drejtësi, në fushat e kulturës dhe arsimit, por edhe në kuadër të organizatave ndërkombëtare për respektimin e të drejtave të njeriut në mbarë botën”-u shpreh Susanne Schütz.

LEXO EDHE:  Video/ PD tregon se sa i kushton Rama, shqiptarëve

LEXO EDHE:  “PD manipuloi zgjedhjet e 1992”/ Shehu i përgjigjet Ylli Xhabirit

Susanne Schütz është e Ngarkuar pranë Ministrisë së Jashtme Federale për Evropën Juglindore, Turqinë, OSBE-në dhe Këshillin e Evropës.

Në periudhën 2016 – 2019 ajo ka shërbyer si Ambasadore e Gjermanisë në Tiranë./CNA.al

LEXO TE PLOTE