LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Mesazhi i Fishtës 100 vite më parë/ “Shuplakë” për “shtetin mjeran”

23 Tetor 2021, 08:01, Politikë CNA

Anëtari i Bordit Drejtues të Bindjes Demokratike, Leonard Olli, ka kujtuar sot 150-vjetorin e lindjes së një prej figurave më emblematike të poezisë shqipe, At Gjergj Fishtën.

Në një postim në rrjetet sociale, Olli shkruan se shqiptarët e kanë vlerësuar dhe vlerësojnë maksimalisht figurën dhe kontributin e tij, por sipas tij ?shteti mjeran? e ka lënë në harresë.

?Si sot, 150 vite më parë lindi një ndër figurat me emblematike të poezisë shqipe, një ndër përfaqësuesit më të spikatur të Kishës Katolike dhe mëmëdhetar i devotshëm! E ndërsa shqiptarët e kanë vlerësuar dhe vlerësojnë maksimalisht figurën dhe kontributin e tij, ana zyrtare e shtetit tonë mjerane, ngritur mbi idhuj të rremë, është i prirur të harrojë…. dhe jo pa dashje… Arsyen e ka dhënë vetë Fishta ma së miri, gati 100 vite më parë, në vargjet e fundit të kësaj poezie kaq të bukur!?-shkruan Leonard Olli.

Më tej, ai publikon edhe disa vargje të një prej poezive të Gjergj Fishtës, ku mesazhi është mjaft i qartë dhe një ?shuplakë? e fortë edhe për qeverinë e sotme, edhe pse është shkruar 100 vite më parë.

Më poshtë disa nga vargjet e At Gjergj Fishtës:

?Flamuri kombtar nuk ka ç’ka ban nder ne,

Po kje se dashtni nuk kem’ për Atdhe!

E, drue dashtni për Atdhe nuk ka shqiptari;

Me gjasë, s’çan krye shqiptari për komb t’vet,

As për at gjuhë të ambël qi i la i Pari,

As pse Shqipnia n’vedi u ba sot shtet;

Pse e shoh se veç atje ku xhixhllon ari

Pa frymë e tue dihatë vrap ai nget,

Si Krishtin shiti Juda Iskarjot,

Drue Adheu ndër ne po shitet për një zallotë…?

28 Nanduer 1913?/CNA.al

Lajmet e fundit nga