LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shtatë sekretet e errëta të Vatikanit

17 Tetor 2021, 07:04, Blog CNA
Shtatë sekretet e errëta të Vatikanit

Edhe pse është vendi më i vogël në botë, i shtrirë në një sipërfaqe prej vetëm 110 hektarësh, Vatikani ka një histori të sekreteve të errëta, që mund të mos i keni hasur askund tjetër. Nga ndihma ndaj nazistëve për t?i shpëtuar kapjes nga forcave aleate, tek fitimi i parave nga Holokausti, ja cilat janë sekretet e errëta të Selisë së Shenjtë.

Fitoi para nga shfarosja e hebrenjve gjatë Holokaustit

Roli i Vatikanit nuk përfundoi vetëm me ndihmën ndaj nazistëve gjermanë për t?i shpëtuar ndjekjes nga trupat aleate. Ai i ndihmoi nazistët që të merrnin me vete pronën e grabitur.

Në fillim ajo ishte në pronësi të familjeve hebraike, të cilat hoqën dorë nga sendet e tyre të shtrenjta dhe të vlefshme kur hynë në kampet e përqendrimit. Më vonë, u zbulua se themeluesi i Bankës së Vatikanit ishte një agjent sekret. Ai po planifikonte t?i investonte të gjithë paratë e vjedhura në kompanitë italiane të sigurimeve.

Banka e Vatikanit, nuk është aspak transparente mbi veprimtarinë e saj

Instituti për Veprat Fetare, i njohur edhe si Banka e Vatikanit, ka qenë subjekt i shumë skandaleve gjatë dekadave të fundit. Kjo bankë u krijua gjatë Luftës së Dytë Botërore, në vitin 1942, dhe synimi i saj ishte të shmangte kufizimet që kishin vendosur forcat aleate ndaj transaksioneve financiare.

Italia ishte një nga fuqitë që luftonte kundër aleatëve, dhe këto të fundit nuk donin që paratë të arrinin tek armiqtë e tyre. Banka e Vatikanit, u etiketua si banka më e mirë off-shore, pasi ishte e lirë nga çdo përgjegjësi e jashtme. Për t?i shpëtuar hetimit të Bankës Botërore, nazistët përdorën Bankën e Vatikanit. Në vitet 1970, Banka e Vatikanit bleu bono me vlerë 900 milionë dollarë përmes operacionit ?Mafia?.

Më shumë se 160.000 ekzorcizma janë kryer nga Kryekzoricisti i Vatikanit

 

A e dinit se në vitin 2018, rreth 250 priftërinj nga e gjithë bota, u ftuan të marrin pjesë në shkollën vjetore të ekzorcizmit nga Vatikani? Kisha Katolike nuk ka hequr dorë nga praktika e saj e ekzorcizmit, edhe pse Bota ka përparuar dhe bazohet sot kryesisht tek neuroshkenca.

Një hetim ka zbuluar se rreth 160.000 ekzorcizma janë kryer nga ekzorcisti i ndjerë i qytetit të Vatikanit, Gabriel Amort. Edhe Papët kanë marrë pjesë në ekzorcizimin e njerëzve, që besohej se ishin të pushtuar nga demonët. Ekzorcizmi praktikohet edhe sot. Vetë Papa Françesku, u kërkon njerëzve të shkojnë tek një ekzorcist, në rast se ndjejnë se po përndiqen nga shpirtrat.

Vatikani ndihmoi në arratisjen e nazistëve nga forcat aleate

 

Pas Luftës së Dytë Botërore, nazistët gjermanë nuk mund të jetonin dot më në Evropë. Shumë nga nazistët arritën t?i shmangeshin gjyqeve, ndërsa shumë të tjerë u gjykuan dhe dënuan. Shumë nazistë gjermanë përdorën një rrugë të njohur si ?ratlines? (gjirizet), për t?u arratisur nga Evropa.

Rruga që ndoqën zakonisht i lidhi ata me Italinë dhe Spanjën. Arsyet e mundshme të mbështetjes së nazistëve nga Vatikani, ishin se ata donin që Krishterimi të ringjallej, dhe nuk donin rritjen e fuqisë së Bashkimit Sovjetik, edhe pse zyrtarisht Vatikani shpalli neutralitetin në Luftën e Dytë Botërore.

Në Vatikan konsumohet më shumë verë se kudo tjetër

Sipas raporteve, konsumi i verës në Vatikan është më i madh se në çdo vend tjetër. Statistikat tregojnë se një person mesatar që jeton në Vatikan, konsumon rreth 20 litra verë çdo vit. Kjo shifër është 3 herë më shumë sesa për një banor mesatar në Mbretërinë e Bashkuar, 6 herë më shumë se sa për një amerikan, dhe 2 herë më shumë sesa banorët e Francës dhe Italisë.

Një fole e ?super-mëkateve?

Edhe pse shteti më i vogël në botë si për nga sipërfaqja ashtu edhe nga popullsia, Vatikani ka shkallën më të lartë të krimit në botë, siç raportohet edhe nga BBC. Shkalla e krimit në Vatikan është 20 herë më e madhe se norma e krimit në Itali. Megjithatë, janë turistët

ata që mendohet se janë të përfshirë në krime, dhe jo Papa apo garda zvicerane.

Përveç kësaj, Vatikani konsiderohet gjithashtu si një fole e super-mëkateve. Kjo i referohet peshkopëve homoseksualë që shërbejnë në Kishë, përpjekjeve për të vrarë një papë për arsye politike dhe fetare, një papë që pati marrëdhënie seksuale etj.

Vatikani:Shtëpia e politikës së ndyrë dhe të pabesë

?Shenjtëria e Tij? është një libër i bazuar tek letrat sekrete të Papa Benedikti XVI. I botuar

në vitin 2012 dhe i shkruar nga gazetari italian, Xhanluixhi Nuci, letrat sekrete të Papa Benediktit iu dhanë këtij të fundit nga vetë shërbëtori personal i Papës. Ato nxjerrin në pah faktin se Vatikani ishte një shtëpi e politikës së ndyrë dhe tradhtisë.

Skandali u njoh si ?Vatileaks?. Mbi të u zhvillua një hetim, që zbuloi se njerëzit jashtë qytetit të Vatikanit, shantazhonin klerikët homoseksualë, pasi ata kishin shkelur betimet e tyre për sekretin e rrëfimeve. Besohet se Papa Benedikti dha dorëheqjen nga papati, pikërisht për shkak të sikletit të shkaktuar nga këto skandale.

https://historyofyesterday.com/seven-dark-secrets-of-the-vatican-4f42985bca7c

Përkthyer dhe përshtatur nga CNA.al

Lajmet e fundit nga