LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Jo vetëm energjia elektrike/ Shkodra paralajmëron rritje të çmimit të ujit

7 Tetor 2021, 20:13, Aktualitet CNA

Sekretari i Shoqatës së Prodhuesve Arben Shkodra ka paralajmëruar rritje të çmimit të ujit të ambalazhuar.

I ftuar në ?Log? , sipas tij, kjo pritet të ndodhë në rast të rritjes së energjisë elektrike pasi ambalazhimi do të bëhet duke përdorur energji elektrike të tarifuar më shumë se aktualisht.

?Në këto 30 vite nuk arritëm dot një politikë industriale. Sot nuk kemi një strategji për industrializimin e vendit. Serbia e di shumë mirë që nuk prodhon domate sa ne. Një industri e madhe e ambalazhimit të ujit në Francë krijon ekonomi shkalle duke investuar dhe duke pasur një çmim të ulët, Ne nuk arrijmë dot të kemi ekonomi shkalle.

Jemi vendi i dytë ose i tretë në Europë për ujëmbajtje dhe menaxhojmë 20-30% të atij uji. Ne investojmë sepse themi hajde se do ia dalim. Ne nuk prodhojmë. ¾ e kemi import. Dalin politikanë dhe flasin pse do rritet çmimi i ujit të ambalazhuar. Sepse ai ujë ambalazhohet me energji elektrike të ujit. Ti ujin nuk e merr në xhep e merr me shishe plastike?, deklaroi Shkodra./CNA.al

Lajmet e fundit nga