LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Merr flakë spitali Covid në Rumani/ Humbin jetën 9 persona

1 Tetor 2021, 11:17, Kosova & Bota CNA
Merr flakë spitali Covid në Rumani/ Humbin jetën 9 persona

Nëntë persona kanë humbur jetën në Rumani, pasi një spital Covid në qytetin lindor të Konstancës, u përfshi nga flakët.

Ministri i Përkohshëm i Shëndetësisë Cseke Attila, bëri me dije se në spital ndodheshin gjithsej 113 pacientë, ku 10 prej tyre ishin në terapi intensive.

Zjarrfikësit shkuan në vendngjarje dhe bënë të mundur nxjerrjen e pacientëve nga spitali, por fatkeqësisht nëntë prej tyre ndërruan jetë.

Kjo nuk është hera e parë që në Rumani spitalet përfshihet nga flakët. Në shkurt të këtij viti ka rënë një zjarr në spitali Covid, në kryeqytetin Bukuresht, ku për pasojë humbën jetën 4 pacientë.

Ndërkohë që edhe në nëntorin e kaluar 10 persona vdiqën si pasojë e zjarrit në njësinë e kujdesit intensiv në spitalin e qarkut Piatra Neamt.

Rumania ka shkallën e dytë më të ulët të vaksinimit kundër Covid-19 nga 27 shtetet e Bashkimit Evropian.

Lajmet e fundit nga