LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Baton Haxhiu: E vetmja fitore e Kurtit është që nuk u përplas me ushtrinë serbe

30 Shtator 2021, 18:42, Kosova & Bota CNA
Baton Haxhiu: E vetmja fitore e Kurtit është që nuk u

Kosova dhe Serbia kanë arritur sot një marrëveshje lidhur me reciprocitetin e targave. Për këtë marrëveshje, analisti Baton Haxhiu tha në emisionin ?Shock? se e çon Kosovën 10 vite mbrapa.

?Nëse hyhet në dialog, duhet të shkojë përtej arritjeve që janë bërë dhe jo të kthehet 10 vite mbrapa?, u shpreh Baton haxhiu.

Baton Haxhiu tha se marrëveshja në fjalë nuk ishte fitore për Albin Kurtin dhe e vetmja fitore e kryeministrit të Kosovës është se nuk u përplas me ushtrinë serbe në kufi, sipas analistit.

?Albin Kurti të  vetmen fitore ka që nuk u përplas me ushtrinë serbe dhe ruajti jetët e njerëzve, por politikisht dhe në dialog është i aftë sa  fëmijët e vetëvendosjes në qeverisjen e Kosovës?, tha analisti Haxhiu.

Për Baton Haxhiun, Albin Kurti duhet të bëhet më pragmatist, ku ?në vend të historisë duhet të shohë përditshmërinë e jetës?.

Analisti Haxhiu e cilësoi ?frikacak? Albin Kurtin dhe sa se ky i fundit ka një retorikë mashtruese, gjë që sipas analistit i bën dëm Kosovës./euronews

Lajmet e fundit nga