LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

“Serbia të mësohet me reciprocitet”/ Albin Kurti “dhëmb për dhëmb” me Vuçiç

30 Shtator 2021, 12:32, Kosova & Bota CNA
“Serbia të mësohet me reciprocitet”/ Albin Kurti

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka reaguar pas arritjes së marrëveshjes në Bruksel, për reciprocitetin e targave me Serbinë.

Në një postim në faqen e tij në rrjetet sociale, Kurti i është përgjigjur ?dhëmb për dhëmb?, presidentit të Serbisë, Aleksandër Vuçiç, ndërsa thekson se tashmë fillon epoka që Serbia të mësohet me reciprocitet.

?Reciprociteti i targave të automjeteve është vendosur. Meqë targave të Republikës së Kosovës në Serbi do t?iu mbulohet simboli shtetëror, të gjitha targave të Serbisë pa dallim do t?iu mbulohet po ashtu simboli i tyre në territorin e shtetit tonë.

Njësia Speciale e Policisë së Kosovës ka shkuar në Jarinje dhe Bërnjak më 20 shtator për të mbrojtur vendkalimet dhe policinë kufitare nga bllokuesit e rrugëve dhe qarkullimit të lirë. Meqë ata do të largohen, njësia jonë speciale nuk ka pse qëndron atje, dhe mbetet gjithnjë e gatshme për ndërhyrje në çfarëdo cenimi të njëjtë apo të ngjashëm në të ardhmen. Natyrisht, policia jonë kufitare në vijim do të zbatojë reciprocitetin e targave. KFOR-i do të qëndrojë aty, rreth dy javë, që gjithçka të jetë e sigurt.

Në javën e shkuar, Presidenti i Serbisë vuri katër kushte për takimin në Bruksel të përfaqësuesve tanë. Natyrisht që nuk ju plotësuan ato dhe dje u zhvilluan bisedimet në Bruksel. Tash fillon epoka kur Serbia nis e mësohet me reciprocitet.?-shkruan Albin Kurti./CNA.al

Arritja e marrëveshjes Kosovë-Serbi/ Vjen reagimi i parë nga Vuçiç

Lajmet e fundit nga