LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Marrëveshja e arritur në Bruksel/ Escobar: E drejta e Kosovës të aplikojë reciprocitetin

30 Shtator 2021, 14:22, Kosova & Bota CNA
Marrëveshja e arritur në Bruksel/ Escobar: E drejta e Kosovës

Zëvendësndihmës sekretari Amerikan për Çështje të Evropës dhe Euroazisë, Gabriel Escobar ka reaguar mbi situatën mes Serbisë dhe Kosovës.

Në një konferencë për mediat, Escobar është shprehur se dy palët do të bashkëpunojnë më shumë për normalizimin e marrëdhënieve mes Kosovës dhe Serbisë.

?Ne do të punojmë me dy palët dhe me partnerët evropianë. Do të ketë progres të jashtëzakonshme në vazhdim.  Dialogu është i udhëhequr nga BE dhe do të vazhdojë të jetë i tillë, duke qenë se kemi të bëjmë me një vend evropian. Ne kemi partnership të gjatë me Kosovën dhe Serbinë?, ka thënë Escobar në konferencë.

I pyetur nëse SHBA kanë qenë të njoftuar për vendosjen e masës së reciprocitetit për targa, Escobar ka theksuar se është e drejtë e Kosovës të aplikojë reciprocitetin.

?Është e drejtë e Kosovës të aplikojë reciprocitetin. Jam i lumtur që kemi arritur marrëveshje për shtensionim të situatës?, tha Escobar./ CNA.al

Lajmet e fundit nga