LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Foto që flasin/ Historia e dasmës së Princesh Dianës

17 Shtator 2021, 09:34, Blog CNA
Foto që flasin/ Historia e dasmës së Princesh Dianës

 Princesha Diana u konsiderua si një nga gratë më të fotografuara në botë! Çdo lëvizje e saj u dokumentua në vitet ’80 dhe ’90 nga paparacët. Në çdo event, dalje publike, shëtitje, princesha ka qënë gjithmon në qëndër të vëmendjes.

Vdekja e saj tronditi botën dhe për ta rikujtuar, shumë prej fansave të Princesh Dianës, drejtuan gishtat drejt kulturës së çmendur ?tabloide? ku edhe arkivohen fotot e saj.

Ndërsa duket se ajo ishte gjithmonë në qendër të vëmendjes, dhe fotot e saj mund ti gjesh kudo, ka gjithashtu edhe disa fotografi të rralla që japin një vështrim më intim në jetën e saj. Galeria e mëposhtme përfshin disa  prej fotove më të ralla që tregojnë një anë shumë të veçantë të Dianës, veçanërisht dasmës së saj.

Grua e Pavarur

Diana ishte nusja e parë në historinë mbretërore që doli kundër protokollit mbretëror përsa i përket betimeve të saj të dasmës. Në përgjithësi, nuset mbretërore pritet të lexojnë betimet tradicionale të dasmës. Sidoqoftë, Diana ?hoqi qafe? fjalën “bindju” kur lexoi betimet e saj të dasmës. Kjo ishte një histori e madhe dhe madje u bë titull

 

Romanca e Dianës dhe Charles

Mediat mund të thonë të kundërtën, por Charles dhe Diana nuk e njihnin njëri -tjetrin aq mirë para se të martoheshin. Pas vetëm dymbëdhjetë takimeve, çifti njoftoi fejesën e tyre me botën.

Dasma, një Festë Kombëtare

Dasma midis Charles dhe Diana ishte aq ekstravagante sa u shpall një festë kombëtare. Kjo festë u zhvillua më 29 korrik 2981. Qytetarët e qytetarëve të Mbretërisë së Bashkuar u gëzuan aq shumë nga dasma saqë donin të ishin pjesë e saj.

Tortë për të gjithë

A e dinit se ata kishin gjithsej 27 ëmbëlsira martese? Torta zyrtare u projektua dhe u bë nga David Avery, bukëpjekësi kryesor në shkollën e gatimit Royal Naval. Në vitin 2014, një pjesë e tortës 33-vjeçare doli në ankand për 1,375 dollarë.

Unaza e famshme

Kishte shumë polemika dhe debate rreth detajeve të dasmës së Dianës. A e dini se ajo zgjodhi unazën e saj të fejesës nga një katalog? Shumica e unazave të fejesës mbretërore janë dizajne të personalizuara, por Diana zgjodhi të sajin, e cila përbëhej nga 14 diamante diamanti rreth një safir 12 karatësh të vendosur në ar të bardhë nga një katalog i koleksionit të bizhuterive Garrard. Kur ajo ndërroi jetë, ajo iu kalua Kate Middleton.

Udhëtim me ski.

Këtu duket princesha bukuroshe Diana, me djemtë e saj në Austri. Kjo fotografi është bërë kur Harry ishte vetëm 9 vjeç! Kjo fotografi u publikua për herë të parë në publik në 1994.

Problemet e para

Kur dasma po afrohej Charles filloi të përjetonte disa nerva. Sipas Sally Beddel, në librin e saj për Princin Charles, ajo tha se Charles ishte akoma i dashuruar me ish-in e tij, Camilla Parker-Boëers. Ai u bë nën presionin e babait të tij për t’i dhënë fund marrëdhënies me të dhe për t’u martuar me Dianën. Smith pretendon se Princi derdhi lot një natë para se të martohej me Dianën.

?Princesha hirushe?

Jo vetëm stilistët u stresuan për veshjen e Dianës, por edhe diçka tjetër. Diana është pak më e gjatë se njerëzit e tjerë dhe i duheshin taka më të shkurtra. Kalorësja Clive Shilton shpjegoi, “Shqetësimi i saj kryesor ishte se ajo nuk do të dukej më e gjatë se Princi Charles, dhe për shkak se ishte shumë e gjatë këpucët do të duhej të kishin një takë të ulëtl ishte shumë e bukur dhe e detajuar. këpucët kishin një “C” dhe “D” me një zemër dashurie të pikturuar në hark.

Nervat!

Jo vetëm Charles ishte nervoz, por edhe Diana ishte aq nervoze saqë kur arriti në altar e quajti burrin e saj të ardhshëm me emrin e gabuar! Ajo e quajti atë Philip Charles Arthur George në vend të vetëm Charles Philip!

Puthja që u harrua

Princi Charles ishte nervoz në ditën e madhe dhe kjo ishte e qartë për të gjithë! Në një martesë normale, nusja dhe dhëndri i kulmuan betimet e tyre me një puthje në fund.  Princi Charles ishte nervoz  kështu që harroi! Të dy më vonë u puthën në ballkon ndërsa miliona shikuan dhe brohorisnin!/CNA.al

Lajmet e fundit nga