LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Sulmet e 11 Shtatorit/ Teoritë konspirative për të cilat shumë njerëz mendojnë se janë të vërteta

12 Shtator 2021, 08:06, Blog CNA
Sulmet e 11 Shtatorit/ Teoritë konspirative për të cilat

Njëzet vjet më parë, një grup prej 19 terroristësh rrëmbyen 4 aeroplanë civilë, dhe i përplasën ata mbi godina të mbushura plot me njerëz. Mëngjesin e së martës së 11 Shtatorit 2001, papritur amerikanët zbuluan se ishin në luftë. Ata po pyesnin veten nëse do të kishte sulme të tjera planifikuara.

Fakti që sulmet u transmetuan në televizion dhe u xhiruan nga kënde të shumta, e bën edhe më dëshpërues faktin që miliona njerëz nuk besojnë ende se ajo që panë ishte në fakt ashtu siç dukej.

Sipas një sondazhi të vitit 2010 nga kompania e sondazheve ?Angus Reid?, 15 për qind e amerikanëve besojnë se Kullat Binjake u rrëzuan nga disa shpërthime të komanduara, dhe jo nga dy avionë të mëdhenj, që u panë nga shumë njerëz në kohë reale. Ja cilat janë 4 nga teoritë e konspiracionit mbi 11 Shtatorin, për të cilat disa njerëz besojnë se përfaqësojnë të vërtetën mbi atë që ndodhi në atë ditë të tmerrshme:

Një nga teoritë konspirative më popullore mbi 11 Shtatorin që qarkullon në internet bazohet në premisën se brenda Qendrës Botërore të Tregtisë ruheshin 950 milionë dollarë në kasafortat e vendosura nën 2 godinat. Kur u pastruan rrënojat e ndërtesave, aty u gjetën vetëm 230 milionë dollarë.

Prandaj, teoricienët e komplotit pohojnë – pa pasur asnjë provë – se sulmet u organizuan si një mbulesë për disa hajdutë të paidentifikuar që i grabitën ato kasaforta, për të marrë 720 milionë dollarë, për ta lënë pjesën tjetër, dhe për t?u zhdukur prej andej pa lënë gjurmë.

Por kjo teori, ashtu si shumë teori konspirative mbi 11 Shtatorin, është në rastin më të keq një arsyetim induktiv. Në dallim nga arsyetimi deduktiv, që niset nga një teori e madhe për të bërë disa hamendësime të vogla, arsyetimi induktiv niset nga vëzhgimet e vogla për të krijuar një teori të madhe, edhe pse bazuar në shumë pak prova.

Në këtë rast, teoricienët e nisin me një detaj të vogël, duke supozuar se brenda Qendrës Botërore të Tregtisë kishte shumë para. Ndaj njerëzit do të bënin gjithçka për t?i grabitur ato, dhe më pas të sajonin një komplot për t?i rrëzuar Kullat Binjake, në mënyrë që personat e panjohur të mund të largoheshin pa rënë në sy duke çarë përmes rrënojave që ishin ende në flakë.

Më 24 korrik 2001, manjati i pasurive të patundshme në Nju Jork, Lerri Silvershtein nënshkroi një qira me Autoritetin Portual për të marrë nën kontroll Qendrën Botërore të Tregtisë. Gjashtë javë më vonë, ai telefonoi kompaninë e tij të sigurimeve, duke i paraqitur

një kërkesë sigurimi në vlerën disa miliarda dollarë për pronën në fjalë.

Teoria e ?sulmi të brendshëm?, thotë se biznesmeni asokohe 70-vjeçar i organizoi sulmet në të njëjtën mënyrë për të përfituar nga kompania e sigurimeve. Për të mbështetur tezën e tyre, teoricienët e komplotit citojnë faktin se Silvershtein u regjistrua duke iu thënë zjarrfikësve në telefon që ta ?evakuonin? menjëherë para se të rrëzohej godina Nr.7, si dhe raportin e BBC-së se struktura u raportua e rrëzuar disa minuta para se kjo të ndodhte vërtet.

Ishte fillimi i vitit 2001. Ekonomia amerikane nuk po ecte aq mirë. Forcat ajrore kineze kapën një avion spiun amerikan. Zgjedhjet e fundit presidenciale ishin një farsë. Presidenti Bush vlerësohej në nivele shumë të ulta në sondazhe. E vetmja gjë që do të zgjidhte problemet politike, dhe do ta nxirrte Amerikën nga kjo rënie,ishte një luftë e stilit të vjetër, mundësisht diku ku ka shumë naftë, dhe sa më shpejt ta bëjmë atë të ndodhë, aq më mirë.

Problemi i vetëm është se si të motivohen njerëzit që të mbështesin presidentin në këtë nismë. Atëherë dikujt i lind ideja:Godisni Kullat Binjake si një pretekst për të pushtuar Irakun dhe për të vjedhur të gjithë naftën!

Askush nuk po pretendon se 11 Shtatori nuk ishte pozitiv për rritjen e popullaritetit të administratës Bush. Dhjetë ditë pas sulmit, Gallup raportoi një rritje prej 40 për qind në vlerësimet ndaj Bushit,duke kapur një nivel rekord prej 90 për qind.

Por le të jemi realistë. Kjo teori është e sforcuar, duke pasur parasysh faktin se Afganistani ishte duke eksportuar tashmë 90 për qind të heroinës në botë në atë kohë, dhe Sadam Husein kishte shkelur disa rezoluta të OKB -së, faktorë që i bënë të dyja këto vende objektiva krejtësisht legjitime për ndërhyrje sipas të drejtës ndërkombëtare.

Sipas kësaj teorie, sulmet u zbatuan vërtet nga Al-Kaeda por organizatori ishte shërbimi sekret i Izraelit, Mossad. Kjo tezë nuk është shumë e popullarizuar në Shtetet e Bashkuara, por besohet shumë në botën islame, konkretisht nga 19 për qind e palestinezëve, 31 për qind e jordanezëve dhe 43 për qind e egjiptianëve.

Por kjo teori, nuk bazohet në asnjë provë të caktuar. Pasi të besosh se 11 Shtatorin e organizoi Izraeli, është e nevojshme të besohet se:a) Izraeli drejtohet nga maniakë të fiksuar pas vetëvrasjes, b) nga të njëjtët maniakë që janë shumë të aftë në ruajtjen e sekreteve për dekada, c) që Osama bin Laden ishte duke gënjyer kur mori përsipër përgjegjësinë për sulmet, dhe d) që shërbimi sekret amerikan nuk ishte e aftë që ta kuptonte këtë./CNA.al

Lajmet e fundit nga