LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kthimi i afganëve të “dyshimtë” për sigurinë në Kosovë / Reagon Ambasada Amerikane

4 Shtator 2021, 18:05, Kosova & Bota CNA
Kthimi i afganëve të “dyshimtë” për

Ambasada Amerikane në Kosovë, ka reaguar pas lajmeve se SHBA do të kthejë në Kosovë afganët që amerikantë i kanë konsideruar si të papranueshëm.

Në reagimin e saj, Ambasada shkruan se kjo nuk është e vërtetë dhe se marrëveshja midis SHBA dhe Kosovës i lejon të presin përkohësisht në Camp Bondsteel, një numër të kufizuar qytetarësh afganë, aplikimet e të cilëve kërkojnë përpunim shtesë

Shtetet e Bashkuara i janë mirënjohëse Kosovës për rolin e saj në ndihmën me detyrën e madhe të zhvendosjes së dhjetëra mijëra qytetarëve afganë në Shtetet e Bashkuara dhe në vende të tjera, përfshirë partnerët e NATO -s, që u kanë ofruar shtëpi të përhershme afganëve në rrezik. Roli i Kosovës në këtë përpjekje është një haraç ndaj dhembshurisë dhe bujarisë së njerëzve të saj dhe rolit në rritje të Kosovës në skenën globale.

Procesi përmes të cilit afganët aplikojnë për viza të veçanta emigruese ose status refugjati në SHBA është kompleks, dhe disa aplikantë janë ende në procesin e marrjes së dokumenteve të nevojshme dhe sigurimit të të gjithë informacionit të kërkuar për t’u kualifikuar sipas ligjit amerikan për hyrje të menjëhershme.

Disa raporte të mediave kanë lënë lexuesit me përshtypjen e pasaktë se Shtetet e Bashkuara synojnë të transferojnë në Kosovë individë të cilët autoritetet amerikane i kanë konsideruar të papranueshme për Shtetet e Bashkuara. Kjo nuk është çështja.

Marrëveshja midis Shteteve të Bashkuara dhe Kosovës i lejon Shtetet e Bashkuara të presin përkohësisht në Camp Bondsteel, një numër të kufizuar qytetarësh afganë, aplikimet e të cilëve kërkojnë përpunim shtesë. Kjo mund të përfshijë detyra të tilla si sqarimi i identitetit të aplikantëve, historia e punësimit ose lidhje të tjera me Shtetet e Bashkuara. Oficerët e Ambasadës Amerikane në Kosovë po ndihmojnë me procesin./ CNA.al

Lajmet e fundit nga