Connect with Us

Skandali-Shteti në shërbim të inceneratorëve/ Zbulohet skema korruptive, si grabiten qytetarët e Tiranës

Politikë

Skandali-Shteti në shërbim të inceneratorëve/ Zbulohet skema korruptive, si grabiten qytetarët e Tiranës

Publikuar

-

Çështja e inceneratorëve të Elbasanit, Fierit apo edhe Landfillit të Sharrës, shoqëruar së fundi edhe me skandalin e mbetjeve në Durrës, ku janë stisur disa veprime të mbështetura edhe mediatikisht për tendera që shkojnë deri në 15 milionë euro, apo edhe milionat që shkojnë për Landfillin e Sharrës, është një skandal, që vijon të thellohet.

Çdo ditë dalin skema të reja.

Sot po sjellim trajtimin e një rasti tjetër, ku del në pah sesi strukturat e qeverisë dhe Bashkisë së Tiranës dhe qeverisë janë vendosur në dispozicion të Landfillit të Sharrës, të Klodian Zotos, apo bashkëortakëve të tij mediatikë dhe politikë.

Mjafton të marrësh informacion nga firmat e ndërtimit në Tiranë dhe e kupton fare mirë se çfarë ndodh dhe sesi funksionin skema “mafioze”.

Një firmë ndërtimi në Tiranë duhet të paguajë vlera nga 70-150 mijë euro apo ndoshta më shumë, për të hequr dheun duke hapur gropën ku do ndërtohet objekti.

Kjo shumë parash shkon direkt për Integrated Energy B.V. SPV, firmën koncesionare të Inceneratorit të Tiranës.

Kjo shumë parash shkon që ti si firmë ndërtimi të çosh mbetjet e ngurta, zhavorrin, dheun etj në Sharrë.

Inceneratori i Sharrës ‘thith’ të tjera para/ Merr edhe 480 milionë lekë
  Landfilli i Sharres

Pra, firma merr nga kompanitë që ndërtojnë në kryeqytet, pra ato që hapin gropat e ndërtimit, etj, 4-6 euro tonin. Dhe nuk ka shans që dikush të shkojë t’i hedhë në ndonjë vend tjetër. I ruajnë me drone, iu vërsulet Policia Bashkiake dhe pasi mjetet shkojnë në Sharrë, dheu shpërndahet nga eskavatori për të mbuluar mbetjet, e kështu me radhë.

Por, fakti tjetër është se për të marrë dhe për mbushjet, të njëjtat firma që paguajnë 4-6 euro, duhet të paguajnë sërish.

Pra, firmat duhet t’i paguajnë Landfillit të Sharrës, një kosto mesatare 7-8 euro për ton, vetëm për dheun dhe mbetjet e ngurta, që në fillim paguajnë për ti çuar në Sharrë dhe më pas shkojnë e i blejnë në Sharrë për të përfunduar ndërtimin.

Por ka edhe një tjetër detaj.

Kjo kosto paguhet nga qytetarët që blejnë apartamentet, sepse firmës së ndërtimit i rritet kostoja, kështu që automatikisht do rriten çmimet e apartamenteve. Dhe kjo sigurisht do jetë kosto në xhepin e qytetarëve.

Le të shohim një detaj tjetër

Atje ku hapen gropat shkojnë përfaqësuesit e kompanisë koncesionare të Landfillit të Sharrës, dhe bëjnë matjet dhe nuk lënë asnjë centimetër kub dhe të dalë jashtë. Por, e gjitha duhet të shkojë në Sharrë.

Kjo me pretendimin se mbetjet e ngurta mos të hidhen rrugëve.

Por, dardha e ka bishtin mbrapa.

Strukturat e policisë bashkiake janë në “ortakëri” me kompaninë e Landfillit të Sharrës.

Ka informacione se segmente të caktuara të këtyre strukturave zyrtare marrin pagesa dhe përfitime për çdo shërbim që bëjnë, duke i paguar me lista të zeza.

Policia Bashkiake dhe INUK i Tiranës, raportojnë kudo ku hapet një gropë, kudo ku kalon një kamion me dhe

LEXO EDHE:  Demokratët i tregojnë vendin Bashës/ Ti je njësoj si Rama, bëre pazare në kurriz të Shqipërisë
Klodian Zoto
Klodian Zoto

, gjoja në zbatim të ligjit por marrin “llokmen e tyre”.

Çfarë ndodh më tej?

Firma do paguajë në Landfill për dherat me një çmim që e ka vendosur private, gjë që do rrisë kostot e qytetarëve.

Kur në fakt po këto subjekte që bëjnë ndërtimet, duan një sasi dheu për të bërë mbushjet rreth objektit. Dhe për këtë dhe, që iu duhet për të bërë mbushjet, duhet të pagujanë sërish

Pra, dheun që e nxjerr vetë firma e ndërtimit, e çon në Sharrë dhe më pas e blen sërish, akoma me shtrenjtë për nevojat e saj.

Nga ana tjetër, ka kompani që mund të kenë 3-4 kantiere, dhe marrin mbetjet nga një objekt për të bërë një mbushje diku tjetër apo për të niveluar kantierin tjetër ku po punohet. Por, kjo është e pamundur. Të ndjekin me dron policët bashkiakë, makinat e INUK, dhe të vjen me vrap dhe të vendos 20 milionë lekë gjobë, pse nuk i çon në Sharrë.

Megjithëse nuk po lihen në rrugë, por po transportohen nga një kantier në tjetrin për nevojat e firmës ndërtuese, sërish të vjen gjoba.

Por, “barbonët” e korruptuar të strukturave shtetërore që i shërbejnë Landfillit të Sharrës, Klodian Zotos & co, nuk e lejojnë këtë gjë. Pra dheun e oborrit tënd, duhet ta nxjerrësh ta dërgosh në Sharrë, ta paguash dhe pastaj të shkosh ta blesh me lekë.

Klodian Zoto dhe Ben Blushi avokati mediatik i inceneratoreve
Klodian Zoto dhe Ben Blushi avokati mediatik i inceneratoreve

Këto nuk janë kosto që paguhen nga qeveria, por paguhen nga biznesi privat dhe rrisin në mënyrë direkte kostot e ndërtimit, që më pas paguhen nga qytetarët.

Dhe kompania koncesionare, vetëm nga ky proces, nga qindra apo mijëra gropa që happen në Tiranë, fiton dhjetëra milionë euro.

Ky është vetëm një nga aspektet e fitimit, pa përmendur këtu edhe shumat prej 128 milionë euro që jep shteti, apo përtej milionave të tjera që përfitohen nga përpunimi manual i mbetjeve. Pra, ndarja e kauçukut, letrës apo përpunimi i mbetjeve organike, ato janë proces tjetër që sjellin miliona euro përfitime për kompaninë e Klodian Zotos.

Këtu po flasim vetëm për milionat që marrin nga gropat në kryeqytet dhe shërbimi që u bëhet nga strukturat e qeverisjes vendore, duke përfunduar deri tek abuzimi dhe shërbimi ndaj kompanisë, që asnjë centimetër kub dhe firmat e ndërtimit të mos e përdorin për interesat e veta, por të paguajnë për të./CNA.al

Dokumentet ekskluzive-Si u garantuan 128 milion euro/ Skema korruptive e inceneratorit të Tiranës, emrat dhe kompanitë e përfshira

“Buzëkuqi” i krimit të Ramës me inceneratorin e Tiranës/ Si do mbulohet hajdutëria dhjetëra milionë euro

Thellohet skandali/ Kompania e konçesionit 128 milionë euro asnjë eksperiencë, filloi në Shqipëri

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Yuri Kim i “tërheq veshin” Bashës/ Thirrja e fortë e ambasadores për deputetët

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ambasadorja amerikane Yuri Kim pasi takimit me kryetaren e Kuvendit Lindita Nikolla ka dalë me një mesazh për deputetët.

Ajo është shprehur se i vjen mirë që e sheh Parlamentin të plotësuar dhe ka bërë apel që të respektohet diversiteti i pikëpamjeve, si dhe debati civil.Këtë mesazh Kim e jep pas reagimit të një ditë më parë të Lulzim Bashës dhe të disa deputetëve të tij, që tentuan të bllokonin seancën, disa herë.

LEXO EDHE:  “Turp të qoftë. Ik se na zhgënjeve”/ Qytetarët “masakrojnë” Ramën

LEXO EDHE:  Demokratët i tregojnë vendin Bashës/ Ti je njësoj si Rama, bëre pazare në kurriz të Shqipërisë

Është mirë të shoh Parlamentin përsëri të plotë,  me opozitën e  pranishme dhe duke folur hapur. Respektimi i diversitetit të pikëpamjeve, debati civil dhe bashkëpunimi aty ku është e mundur janë thelbësore për demokracinë dhe llogaridhënien para votuesve”, shkruan Kim në rrjete sociale./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Bashkëpunimi mazhorancë-opozitë/ Taulant Balla zbulon hapin e parë

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla deklaroi një ditë më parë se hapi i parë i bashkëpunimit mazhorancë-Opozitë duhetë ns nga Drejtësia.

Konkretisht nga Vettingu, pasi komisionerëve po iu mbaron mandate dhe duhen ndërhyrë në Kushtetutë për të bërë ndryshime, për zgjatjen e mandatit të tyre.

“Momenti i parë i bashkëpunimit me opozitën duhet të jenë ndryshimet kushtetuese sa i përket vijimit të procesit të Vettingut, zgjatjes së mandatit të Komisionit të Pavarur të Kualifikimit, me qëllim që të garantojmë që çdo Gjyqtarë dhe Prokuror që nuk është vetuar ende të kalojë përmes një procesi Vettingu si të gjithë. Ky duhet të jetë momenti i parë i reflektimit tuaj edhe në marrëdhënie me reformën në drejtësi”, ka thënë Balla.

Deklarata e plotë:

Ju donit gjumë, ne donim punë. Nëse do të vazhdoni në seancat apsardhëse me të njënjtën qasje sikurse erdhët në këtë seancë dua tju them që ky program është një nga arsyet kryesore pse ju do të humbni përsëri në pranverën e 2025.Në emër të grupit Parlamentar të PS dua ti uroj suksese Kryeministrit dhe anëtarëve të tjerë të Këshillit të Ministrave në zbatimin me përpikmëri të ktij programi qeverisës, që jo vetëm na garanton seriozitetin e marrëdhënies sonë me ata që na kanë sjellë në këtë sallë, por natyrshëm është një program që e çon Shqipërisë shumë më pranë destinacionit dhe aspiratë historike, anëtarësimit në BE.

LEXO EDHE:  “Turp të qoftë. Ik se na zhgënjeve”/ Qytetarët “masakrojnë” Ramën

LEXO EDHE:  Video-“Mos gënjeni që në mëngjes”/ Qytetarët i nxjerrin “bojën” Ramës

Momenti i parë i bashkëpunimit me opozitën duhet të jenë ndrsyhimet kushtetuese sa i përket vijimit të procesit të Vettingut, zgjatjes së mandatit të Komisionit të Pavarur të Kualifikimit, me qëllim që të garantojmë që çdo Gjyqtarë dhe Prokuror që nuk është vetuar ende të kalojë përmes një procesi Vettingu si të gjithë. Ky duhet të jetë momenti i parë i reflektimit tuaj edhe në marrëdhënie me reformën në drejtësi.

Dua ti them kreut të grupit demokrat, i cili tha se Gjykata Kushtetuese nuk është funksionale që nuk është i informuar mirë, pasi Gjykata Kushtetuese është funksionale, madje ajo ka dhënë vendime tepër të rëndësishme, disa mund tju përlqejnë disa jo, por siç edhe kemi rënë dakord vendimet e gjykatës nuk komentohen, por vetëm zbatohen.

Nuk e fsheh dot gëzimin e çdo socialisti, që në një pjesë të programit është përfshirë edhe nhjë plan për rritjen e pensioneve. Skemën e pensionit e gjetëm në një greminë të thellë. Jo vetëm që e shpëtuam atë, madje sot jemi gati të fillojmë një plan për rritjen graduale të pensioneve për njërëzit që kanë më shumë nevojë për mbështetje.
Dëshira jonë ështëqë me opozitën të ndërtojmë një marrëdhënie tërësisht tjetër nga ajo që kemi pasur më parë, por u’a tha dhe kryeministri dhe po u’a them dhe unë. Asgjë nuk mund ta merni me forcë, vetëm në zbatim të rregullores së Kuvendit dhe Kushtetutës./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ish-Presidenti paralajmëron, fundin e Ramës/ ‘Së shpejti do të dalë në cepin që i takon”

Publikuar

-

Nga

cna news, cna lajme, lajme cna, lajme flash cna, cna.al, cna lajme politike, cna kronike, cna lajme bote, cna show

Ish Presidenti i Shqipërisë Bujar Nishani ka shenjëstruar kryeministrin Edi Rama.

Sipas të njëjtit, Rama nuk ka asnjë dimension shtetari, qeveritari apo format real civilizimi.

Në këtë përfundimi, Nishani ka arritur, duke analizuar veprimet e Ramës, siç ishin deklaratat e tij, për Teatrin e Operas dhe Baletit.

“Shtirjet e sforcuara dhe skenarë fasadash, që për fatin e keq, le të pranojmë që i kanë funksionuar për të futur në jerm psikologjinë e shumicës së qytetarëve të këtij vendi. Tashmë për shkak të kthjellimit të opinionit, ato po i kthehen në bumerangun e tij,
Fundi i këtij bumerangu do ta nxjerrë në cepin që i takon, ashtu siç është ai në të vërtetë, siç edhe shumë shqiptarë e njohin realisht.
Së fundmi, tentoi të keqpërdorë edhe kulturën elitare, artin e epërm, artistët kolosë, për interes të skenografisë së tij politike vulgare”, ka shkruar Nishani në rrjete sociale.Sipas ish-Pressidentit, koncerti i organizuar në Teatrin e Operas dhe Baletit me pjesmarrjen e Plácido Domingo dhe Ermonela Jaho, ishte një rast i shkëlqyer për shqiptarët jo vetëm për të shijuar klasin e lartë të muzikës dhe artit por për një nevojë për rivitalizimin e psikologjisë së rënduar e traumatizuar nga izolimi, paniku dhe dhimbjet e shkaktuara nga pandemia e izolimi për më shumë se një vit.

Por, Edi Rama, sipas tij e mori peng këtë event.

“Vlerësim e mirënjohje e madhe për artistët e kalibrit botëror Plácido Domingo dhe Ermonela Jaho, është i merituar, që ata ishin në Tiranë e bashkë me artistët e tjerë shqiptarë patën angazhimin për të përcjellë art, muzikë, kulturë, emancipim, ripërtëritje për qytetarët shqiptarë.
Por Edi Rama që fatkeqësisht mban fatet e shqiptarëve në dorën e tij, nuk ja ndjen, nuk kupton, nuk reagon e as ka merak hallin e shqiptarëve dhe as e lidh fare asgjë me dimensionin e shtetarit”, shkruan më tej Nishani.

LEXO EDHE:  ”Vdekje grushtit të shtetit”/ Zëdhënësi i Presidentit: Asnjë hap pas, liri Shqipërisë dhe shqiptarëve

LEXO EDHE:  ”Vdekje grushtit të shtetit”/ Zëdhënësi i Presidentit: Asnjë hap pas, liri Shqipërisë dhe shqiptarëve

Ky i fundit ka arsyetuar deklaratat e tij akuzuese kundër Ramës, duke hequr paralele, me një aktivitet të të njëjtit lloj të mbajtur në Bullgari.

Pse e them këtë ? I njëjti event kulturor u organizua përpara pak ditësh dhe në Sofie/Bullgari ! Plácido Domingo sëbashku me sopranon e madhe bullgare Sonya Yoncheva organizuan po ashtu një koncert të ngjashëm me atë që do të organizohej në Tiranë. Por në Bullgari, Kryeministri i atij vendi nuk i “futi turinjtë” edhe tek arti e muzika për qytetarët. Në Sofie, koncerti madhështor u organizua në një prej shesheve kryesore të kryeqytetit ku hapësira, aksesi, muzika, arti ishin në dispozicion të gëzimit prej qytetarëve e jo skenarëve politik të qeveritarëve. Në Sofie, ndryshe nga sa në Tiranë, arti dhe kultura, muzika dhe e bukura ju ofrua qytetarëve, në sheshet dhe ekranet e qytetarëve atje ! Në Tiranë, Edi Rama me diabolizmin e vet, e përdhos edhe klasin më të lartë të artit botëror, veç për të shitur imazhin e ca karrigeve të reja që ka blerë e vendosur në një sallë Teatri ! Imagjinoni tani”, përfundon reagimin, Nishani./CNA.al

LEXO TE PLOTE