LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Lufta” Rama-Meta/ Nis përballja gjyqësore

18 Maj 2021, 09:31, Politikë CNA

Ka nisur përballja ?Rama-Meta? në Gjykatën Kushtetuese, ku objekt është zgjidhja e mosmarrëveshjes së kompetencave mes  Kryeministrit dhe Presidentit.

Kryeministri Edi Rama ka  paditur në Kushtetuese Presidentin Ilir Meta, për mosdekretimin e ish-Ministrit të Jashtëm, Gent Cakaj, pasi Presidenti e argumentonte se ishte i papërvojë.

Rama ka kërkuar interpretimin e nenit 98 të Kushtetutës pika 1 për të drejtën e emërimit dhe shkarkimit të ministrave.

Sipas përfaqësueses së Këshillit të Ministrave, Elira Kokona Presidenti, refuzoi dekretimin jashtë çdo lloj kompetence, jashtë çdo kompetence që i jep Kushtetuta si dhe cënoi rëndë parimet e parlamentarizmit.

?Kërkesa ka si qëllim rregullimin e mosmarrëveshjes së krijuar në rastin konkret.Ekziston një konflikt midis këtyre pushteteve. I shkaktuar me sjellje të qarta të të dyja palëve. Ku presidenti refuzon, kryen verifikime, të cilat nuk janë në kompetencë të tij.

Çështja është aktuale dhe si e tillë duhet shqyrtuar. Mendoj se jemi në kushtet e një mosmarrëveshje aktuale.

Kryeministri nuk pranoi refuzimin, por propozoi veten, për të zgjidhur situatën e krijuar, pasi presidenti nuk la asnjë hapësirë tjetër.

Kryerja e verifikimeve për një afat 10 ditor dhe dhënia e një mendimi për kandidatin, janë atribute që i përkasin Kuvendit, por Presidenti i mori këto atribute duke penguar Kuvendin. Presidenti tagër kushtetues për të bërë vlerësim të emrit që propozohet për Ministër, por as tagër për të refuzuar dekretimin?, është shprehur Kokona në seancën e sotme./CNA.al

Lajmet e fundit nga