Connect with Us

Dosja me dokumenta, fotografi dhe kaseta/ Këto janë denoncimet e tjera të PD ndaj Metës

Politikë

Dosja me dokumenta, fotografi dhe kaseta/ Këto janë denoncimet e tjera të PD ndaj Metës

Publikuar

-

Manipulimi i zgjedhjeve dhe vjedhja e votave është një problem që e ka shoqëruar Shqipërinë në këto 30 vjet tranzicion.

LSI e ngritur dhe e drejtuar nga Ilir Meta është partia më e përfolur për vjedhje të votave dhe kjo që është vërtetuar edhe nga PD në zgjedhjet e 2001.

Në të kohë, Meta me manovrat e tij arriti të vinte në pushte, të cilin e dorëzoi një vit më pas.

CNA.al prej disa ditësh po tregon me fakte të gjitha denoncimet e Sali Berishës, në atë kohë kryetar i PD se si Meta ka manipuluar votat dhe ka ardhur në pushtet më dhunë.

Ditën e djeshme, raportuam për një botim të Rilindjes Demokratike, në 18 korrik 2001, gati një muaj pas mbajtjes së zgjedhjeve, ku tregohej për mbërritjen e Sali Berisha në Vjenë.

Në faqen 3 të këtij artikulli, theksohet se Berisha udhëtoi drejt Austrisë për të takuar drejtuesit e lartë të OSBE-ODHIR.

Me dosje të plota dhe voluminoze, Berisha u “përplas” zyrtarët ndërkombëtarë për të denoncuar pikërisht provat dhe faktet e grumbulluara për vjedhjen e votave nga Meta.

Po në të njëjtën ditë, RD e cila ishte zëri i selisë blu tregonte edhe për udhëtimin e Jozefina Topallit në Itali dhe Fatmir Medut në SHBA.

Ndërkohë që sot po tregojmë të tjera udhëtime dhe denoncime të PD-së së asaj kohe drejt vendeve europiane.

Kështu, pas kthimit të Berishës dhe Topallit, ishte radha e Besnik Mustafaj dhe Edi Palokës për të denoncuar manipuliet e Metës me dosjet voluminoze.

Edhe ata shkuan në Itali, ku u takuan me zëvendëskryeministrin e asaj kohe Gianfranco Fini. Ky i funidt, pasi u njoh me të gjitha të dhënat, u dha mbështetjen e tij dhe të qeverisë italiane.

LEXO EDHE:  Avionët me drogë nuk ndalen/ Italia zbulon të tjera linja

Në artikullin e RD-së në datën 29 qershhor 2001 në faqen 2 shkruhej për faktet që dorëzoi PD ndaj Metës, i cili ishte kundërshtari i tyre dhe njeriu që u vodhi pushtetin. Në atë artikull theksohej: “Mustafaj dhe Paloka informuan për shkeljet e rënda ligjore si mohim i së drejtës së zgjedhësve për të votuar në dhjetra e dhjetra qendra votimi, ndërhyrjen e paligjshme të forcave të rendit dhe dhunën deri në rrahje dhe kërcënim për jetën. Pranë Komissionit të Jashtëm të Parlamentit italian u dorëzua një dosje e plotë me dokumenta, fotografi e kaseta që dëshmojnë dhunën dhe terrorin e ushtruar nga policia në shumë zona dhe manipulimin e votave”.

Iliri i famshëm i grabitjes së floririt dhe skandalet e tij, sipas denoncimeve të bëra nga PD në vitin 2001, do të vijnë në CNA.al ditë pas dite për të treguar fytyrën e vërtetë të Ilir Metës, jo atë që mban sot me maskë, por atë me një maskë të grisur për të parë se kush është surrati i presidentit tonë, njeriut më të korruptuar, më të dhunshëm dhe më skandaloz në historinë e Shqipërisë.

Nesër do të sjellim një tjetër denoncim të PD-së në vitin 2001, për të kuptuar se sa e rrezikuar është vota e shqiptarëve, kur në proceset zgjedhore është Ilir Meta./CNA.al

Vjedhja e votave dhe dhuna e Metës/ PD tregon denoncimin në institucionet ndërkombëtare

Ilir Meta hajduti më i madh i votave/ I dhunshëm dhe gjakatar

Denoncimi i PD/ Ilir Meta masakronte demokratët dhe vidhte votat

 

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Braktisi Presidencën/ Çela vë Metën para përgjësisë: Ka kryer krim, e pret dënim i rëndë

Publikuar

-

Nga

Braktisi Presidencën/ Çela vë Metën para përgjësisë: Ka kryer krim, e pret dënim i rëndë

Presidenti Ilir Meta prej kohësh tashmë ka braktisur institucionin e Presidencës dhe ka nisur fushatën elektorale për të mbajtur në jetë partinë e tij, LSI.

Qëndrimi i kreut të shtetit është kritikuar ashpër nga Partia Socialiste, e cila e ka konsideruar në shkelje të Kushtetutës.

Për kandidatin e PS në qarkun e Fierit, qëndrimi i tij është stoik dhe i njëjtë me ata që janë përballë togave të zeza.

Në një prononcim ekskluziv për CNA.al, Çela u shpreh se Meta është koshient për krimet që ka kryer dhe dënimin që e pret.

Madje e konsideroi një reklamë të shkëlqyer kundër LSI dhe PD.

LEXO EDHE:  Starton mbledhja e Këshillit Kombëtar të PD

LEXO EDHE:  Majlida Bregu flet si kurrë më parë për marrëdhënien me Bashën/I paaftë, demokratë vota nesër s'ka vlerë

“Qëndrimi i Ilir Metës është stoik, është i njëjtë me ata që janë përballë togave të zeza. Ata ulërijnë duke thënë që jemi të pafajshëm kur janë të sigurt për krimin që ka kryer dhe për dënimin që e pret.

Ilir Meta thjesht na ndihmon, është një reklamë e shkëlqyer kundër LSI, kundër PD dhe pro aleatit të vetëm që kemi ne, aleatit popull”, theksoi Çela./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Myslim Murrizi synon një mandat në Fier/ Bujar Çela: Do i heqë vota PD, nuk e arrin dot qëllimin

Publikuar

-

Nga

Qytetarët shqiptarë në zgjedhjet e 25 prillit, përveç partive tradicionale, do të kenë përballë tyre një sërë partish të reja, të cilat janë shgprehur optimist se do të kenë një rezultat të kënaqshëm.

Myslim Murrizi ë këto zgjedhje vjen me partinë e tij Lëvizja Demokratike Shqiptare, ndërsa në një intervistë për CNA.al u shpreh se do të arrijë të marrë mandat të sigurt në Fier dhe Tiranë, ndërsa shtoi se është shumë afër marrjes së një deputeti edhe në Korçë dhe Durrës.

Unë nuk mbahem sikur shoh filxhan, filxhan sheh Mona, por unë do të marr mandate në Fier, Tiranë, jam shumë afër mandatit në Korçë, Durrës, do të luaj fort dhe do të ketë surpriza në Lezhë dhe Dibër. Nuk do të ketë qark të Shqipërisë që LDSH nuk do të ketë vota në 5197 qendra votimi që ka Shqipëria”, tha Murrizi.

Por për kandidatin e PS në qarkun e Fierit Bujar Çela synimi i Murrizit do të jetë i pamundur. Në një intervistë për CNA.al, Çela deklaroi se Murrizi do të arrijë të marrë vetëm pak vota nga partia që ka dalë, PD, por sipas tij pa arritur të krijojë një mandat.

LEXO EDHE:  Itali/ Aksidentohet në punë një emigrant shqiptar

LEXO EDHE:  Atentati ndaj djemve të Spartak Brahos/ Reagon policia

Unë jam deputet jo me korrespodent, jam përditë. Myslimi është pjesë e atyre që janë zemëruar me nënën dhe me babën dhe po mundohen të gjejnë strehë te komshiu e komshia. Mua nuk më shqetëson fare;. E shumta ai do të marrë ndonjë mandat nga e djathta, por unë nuk e besoj, forcë politike nga ka ardhur.

Por Myslimi ka një marrëdhënie të shumëfishtë, të shumëprovuar dhe asjë herë nuk ka marrë mandat. E shumta ai do heqë ca vota nga e djathta, por pa prodhuar mandat dhe pa dëmtuar mandat për ata, se për ne jo e jo”, tha Çela për CNA.al.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Zgjedhjet e 25 prillit/ Bujar Çela: PS-PD po sillen korrekt me elektoratin, synojmë 11 mandate në Fier

Publikuar

-

Nga

Zgjedhjet e 25 prillit/ Bujar Çela: PS-PD po sillen korrekt me elektoratin, synojmë 11 mandate në Fier

Partia Socialiste dhe Partia Demokratike, si forcat më të mëdha kanë shtuar retorikat e tyre se do të dalin forcë e parë në çdo qark.

Fieri, që deri më sot mbahet si bastion i së majtës, për socialistët është fitore e sigurt.

Në një intervistë për CNA.al, kandidati i PS Bujar Çela, i cili renditet i shtati në këtë qark shprehet se në zgjedhjet e 25 prillit kanë të sigurt 10 mandate parlamnentare, ndërsa shtoi se janë afër mandatit të 11.

Sipas tij, deri tani fushata elektorale po ecën mjaft mirë nga PS dhe PD, ndërsa theksoi se lista eopozitës është zgjeruar pa patur asnjë përfitim e duke futur kryetarët e partive të vogla për tu siguruar një mandat në Parlament.

Fushata elektorale për mua ka ecur mjaft mirë, një fushatë e qetë. Të dyja partitë e mëdha për mua janë korrekte me sjelljen, pastaj ka nga të vegjlit të cilët për të përfituar nga  numrat që nuk i gjejnë dot sillen jo në përputhje me kodin dhe me ato që kemi miratuar.

Partitë e vogla e kam fjalën për pseudomotrën e të dyja partive të mëdha. Lista e madhe e PD ka futur një tufë pseudopartishë që kanë vetëm kryetarë dhe janë vendosur në listë për të futur kryetarët në Parlament. Këta pas dy vjetësh i ka marrë malli shumë për pushtet dhe janë kthyer me listat e PD-së.

Ne në qarkun e Fierit kemi 10 mandate dhe duam të bëjmë 11”, tha Bujar Çela për CNA.al.

LEXO TE PLOTE