Connect with Us

Basha: Do anulloj koncesionin e Rinasit/ Po kunatin si do e bësh?

Politikë

Basha: Do anulloj koncesionin e Rinasit/ Po kunatin si do e bësh?

Publikuar

-

The clashes/What is happening with the DP list in Korça, who are the contenders

Kryetari i opozitës Lulzim Basha ka reaguar mbrëmjen e sotme pas koncesionit që ka marrë kompania Kastrati për aeroportin e Rinasit, i cili është propozuar për zgjatje me 13 vite.

Nëpërmjet një postimi në Twitter, Basha deklaron se do të anullojë koncesionin e Rinasit dhe aeroportin do t’ja kthejë shqiptarëve.

Çdo akt koncesioni, PPP apo zgjatje koncesioni i propozuar nga qeveria ne ikje, është në shkelje flagrante të ligjeve të vendit.

Zotohem para çdo shqiptari se unë dhe qeveria ime nuk do të njohim asnjë akt të tillë dhe do ta zhbëjmë atë.

Aeroporti Ndërkombëtar “Nënë Tereza” do tu kthehet shqiptarëve dhe shtetit të tyre sipas përcaktimeve fillestare të kontratës koncesionare. Shqipëria do t’u kthehet shqiptarëve! #ShqipëriaFiton,” shkruan kreu i opozitës.

Por krahas kësaj deklarate lind pyetja, po kunatin do ta anullojë Lulzim Basha?

LEXO EDHE:  FOTO-LAJM/ Basha shtrëngon duart me Patozin në 27-vjetorin e RD

Ku do na tregojë ku i ka zyrat kunati?

Pse shkoi në ato zyra pas protestës në Rrugën e Kombit? Sepse sipas të dhënave të raportuara në media, kompania e Erion Isufit, kunatit të Lulzim Bashës, “Landmark Communications” qendrën e ka në të njëjtat ambiente që është edhe kompania në ortakëri me koncesionarin e Rrugës së Kombit dhe ajo që ka marrë Rinasin.

Shumë e vështirë për t’i besuar këto Twitterat e Lulit në këtë kohë, sepse duket që janë vetëm për fushatë.

Luli kështu gënjeu edhe për rrugën e kombit. Bëri sikur reagoi dhe më pas strehoi kunatin tek pronat e kompanisë konçesionare. Prandaj dhe reagimi i Bashës sot nuk është gjë tjetër thjesht pazari apo gjoba e rradhës në favor të familjarëve të tij. Presim veç negociatat e kunatit si zakonisht./ CNa.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Nikoll Lesi zbulon pazarin Rama-Basha/ Mesazhi i fortë për Metën: Luani nuk rri në kafaz

Publikuar

-

Nga

Në një editorial të publikuar së fundi në gazetën e Nikoll Lesit, i drejtohet një mesazh i fortë Presidentit Ilir Meta.

Në editorial thuher se “Meta mezi merrte frymë dhe sillet në Presidencë, por donte Bulevardin”.

Ndërsa duke iu referuar vitit 2017, dhe marrëveshjes mes kryeministrit Edi Rama dhe kreut të PD-së, Lulzim Bashës,  në editorial thuhet se ata bënë një pazar, për të shkrirë LSI-në.

Lulzim Basha ditën shikonte çadrën, natën bënte mesazhe me kryeministrin Edi Rama. Dhe në në 18 maj 2017 Basha bëri pazar me Edi Ramën për të shkrirë LSI.

Fati deshi që Ilir Meta zbriti vetë në shesh në qershor të vitit 2017 dhe mori 19 mandate deputetësh, ndryshe LSI do të ishte si sot”.

Sipas Lesit, Meta është si një “luan xhungle i mbyllur në kafaz”, dhe ajo që duhet të bëjë është të heqë kostumin e Presidentit dhe të dalë në shesh.

Populli të do në fushë betejë. E nëse do vota si parti, duhet të heqësh kostumin e Presidencës.

Ilir meta do edhe karrigen e presidentit edhe atë të protagonistit politik.

Ilir meta është lindur për beteja dhe jo për kolltukun që pret ambassador e kryeministra

Ai shikonte sesi lideri i PD po ia merrte shpirtin partisë që kishte themeluar në opozitë, por nuk mund të fliste se ishte president.

Ai ishte si një luan xhungle që ishte futur në një kafaz dhe kur PS dhe PD e shikonin që nuk dilte dot nga kafazi, Rama dhe Basha ndanin trofeun e fitores së bashku dhe LSI-së i morën forcën dhe shpirtin e përballjes”-thuhet ndër të tjera në shkrim./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Meta firmos emërimin e gjyqtarit Artur Kalaja/ Gjykata e Lartë bëhet me 8 anëtarë

Publikuar

-

Nga

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, ka firmosur sot dekretin për emërimin e zotit Artur Kalaja, si anëtari më i ri në Gjykatën së Lartë, i cili është përzgjedhur për t`u emëruar përmes procedurave të ngritjes në detyrë nga radhët e gjyqësorit.

Kështu, Gjykata e Lartë është bërë me 8 anëtarë.

Njoftimi i Presidences:

Presidenti i Republikës, Sh.T.Z Ilir Meta, në datën 19 korrik 2021, ka administruar propozimin e Këshillit të Lartë Gjyqësor, për emërimin e zotit Artur Kalaja, si anëtari më i ri në Gjykatën së Lartë, i cili është përzgjedhur për t`u emëruar përmes procedurave të ngritjes në detyrë nga radhët e gjyqësorit.

Presidenti Meta, pasi shqyrtoi vendimmarrjen e Këshillit të Lartë Gjyqësor dhe propozimin e përcjell nga ky organ, së bashku me praktikën dokumentare të ngritjes në detyrë për në Gjykatën e Lartë, nga radhët e gjyqtarëve, për pozicionin e lirë në fushën e të drejtës civile, të shpallur për kandidim, që prej datës 26.2.2020, në mbështetje të nenit 93 dhe nenit 136 të Kushtetutës, nenit 48, pika 11 dhe 13 të ligjit nr. 96/2016 “Për statusin e gjyqtarëve dhe prokurorëve në Republikën e Shqipërisë”, i ndryshuar, ka pranuar propozimin e KLGJ-së dhe sot përmes Dekretit nr. 13173, datë 26.7.2021, ka vendosur që: Zoti  Artur KALAJA të emërohet gjyqtar i Gjykatës së Lartë.

LEXO EDHE:  Lëvizja surprizë e Ramës/ Takim me dyer të mbyllura me pedagogët

LEXO EDHE:  Arta Dade: Edi Rama ka përzënë themeluesit e PS-së

Me këtë emërim të ri, Gjykata e Lartë, nga sot bëhet me 8 (tetë) gjyqtarë, nga 19 anëtarë, që duhet të ketë, sipas vendimmarrjes së KLGJ-së.

Presidenti i Republikës, përsërit edhe një herë thirrjen ndaj KLGJ-së se, duhet të vijojë angazhimin me ritme të shpejta për procedurat për emërimet e tjera në Gjykatën e Lartë, duke vepruar me pavarësi, integritet, dhe transparencë, për plotësimin sa më shpejt të Gjykatës së Lartë me të gjithë trupën e nevojshme gjyqësore dhe për t’i ofruar njëkohësisht kësaj Gjykate mbështetjen e nevojshme.

Presidenti i Republikës, vlerëson të risjellë edhe njëherë në vëmendje të anëtarëve të Këshillit të Lartë Gjyqësor dhe të gjithë institucioneve të tjera shtetërore të përfshira në këtë proces, se bërja sa më shpejt dhe plotësisht funksionale e Gjykatës së Lartë, por njëkohësisht dhe funksionimi me trupat e nevojshme gjyqësore të Gjykatave të Apelit, është me rëndësi jetike për vendin, lidhet direkt me procesin e integrimin Europian, stabilitetin e Shqipërisë, si dhe respektimin e të drejtave dhe lirive themelore të njeriut.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Qeveria në kaos”/ Gazetari tregon të pathënat, Ramës i del situata nga kontrolli?

Publikuar

-

Nga

Gazetari Klodian Tomorri ka komentuar disa nga zhvillimet politike në vend.

Në një postim në rrjetet sociale, Tomorri ndërsa I referohet denoncimeve të deputetit të zgjedhur të PS, Petro Koçi, i cili ka thënë se krimi po fut duart në financat publike në FIer, gazetari thekson se Fieri qeveriset nga socialistët që nga koha e Ismail Qemalit.

Po ashtu ai komenton edhe deklaratat e kryeministrit, i cili ankohet se vidhen tenderta, kur ka tetë vite që ka vetë pushtet absolut, ndërsa zv.kryeministri Braçe, ankohet për zhurmat.

Tomorri ironizon, ndërsa shkruan se “instancat paskan rënë vetë brenda”.

Kjo eshte gallate e madhe

Fieri ka qe ne kohen e Ismail Qemalit, qe qeveriset nga socialistet. Nga kryetari i qarkut deri tek kryepleqte e fshatrave. Keto 100 vitet e fundit te gjithe kane qene socialiste. Dmth i djathti i fundit me pushtet aty duhet te kete qene ndonje xhandar i Zogut. Por Petro Koci ankohet se financat publike ne Fier jane ne duart e krimit.

Rama ka 8 vjet qe qeveris me pushtet absolut ne Shqiperi. Dmth ky i cakton vet ku do kaloje rruga, me ca ngjyre do lyhen pallatet, ku do behet porti, si do jete aeroporti. Te gjitha. Por ankohet se ketu vidhet shume me tenderat.

Zv kryeministri eshte numri dy i qeverise. Por ankohet se nuk e lene te fleje gjume betonieret e Lalit.

Ka qene nje skec me Koco Devolen e madh, kur bie tek puseta. Ne presim nga instancat, por instancat paskan rene vet brenda. “-shkruan Klodian Tomorri./CNA.al

LEXO TE PLOTE