Connect with Us

Kush dhe pse po i vë gjobë biznesmenit Arben Reli?!

Aktualitet

Kush dhe pse po i vë gjobë biznesmenit Arben Reli?!

Publikuar

-

Janë jo pak, por tre emisione të njëpasnjëshme pseudoinvestigative, thuajse të turpshme deri në neveri ato që ka bërë së fundi Fiks Fare dhe mediat e Vjollca Hoxhs, pronares së Top Channel e cila, për historitë e saj rozë ka vërsulur, çdo bateri të mundshme kundër një biznesmeni i quajtur Arben Reli.

Ndodh për herë të parë në Fiks, ndodh për herë të parë në Top Channel që turpësisht ky televizion të ndryshojë drejtimin e tij dhe në vend që të merret me problemet, hallet që sjell qeveria, shkon dhe vërsulet tek biznesi. Dhe jo vetëm kaq, bën gjyqatarin, prokurorin, hetuesin deri edhe vrasësin duke kërkuar edhe shkatërrimin e një investimi të disa miliona eurove të një resorti të ndodhur në Korçë, në Moravë, i vetmi me pesë yje në rajon.

Çfarë halli ka Vjollca Hoxha në majë të Moravës?!

Për shkak të lidhjeve të pronares së Top Channel, Vjollca Hoxha dhe “dashurive” të saj duhet që binesmenit t’i merret gjithçka dhe nëqoftë se ai nuk pranon pazarin, bëhet thirrje për ta shembur. Një akt i paprecedent ka ndodhur dy ditë më parë në Fiks Fare kur janë publikuar edhe dokumentat e hetimit, pra është nxjerrë sekreti hetimor. Gjithësesi kjo është çështje e prokurorisë dhe hetimeve që duhet të ndodhin se si mundet që dokumentet pa u çuar në gjykatë të merren dhe të bëhen publike. Është një shkelje e një procedure ligjore, flagrante dhe ka pasoja penale. Por, gjithësesi le të qendrojmë tek thelbi.

U bënë tre emsion tek Fiks Fare, a thua se Fiskit “iu dogj barku” për dy pemë, të pretenduara të prera në Moravë të Korçës dhe kjo ka ndodhur pas një takimi ku disa bashkëpronarë në një përqindje të caktuar me biznesmenin Arben Reli, i kërkuan atij disa miliona euro për vetëm 500 metër katror. Shuma e kërkuar ishte 3.5 milionë euro. Duket qartësisht se ishte një “gjobë” që i bëhej këtij të fundit duke e kërcënuar se nëse nuk do të paguante paratë, pas muajit prill ai do të mbante përgjegjësi për gjithçka. E kështu filloi kalvari. Fillimisht gazeta Shqip e Top Medias e Vjollca Hoxhës filloi sulmet dhe akuzat ndaj biznesmenit pa ndalim.

Më pas ishte Fiksi i cili për herë të parë në historinë e tij, filloi të trajtonte një çështje e cila ndodhi në gjykatë dhe sot në mënyrë të turpshme, emisioni investigativ po përdoret si marionetë dhe si shantazh i hapur ndaj gjyqtarëve për çështjen në fjalë pasi del dhe flet sa herë ka një gjyq ose ca ditë para tij. Ndërkohë, parim i Fiksit ka qenë gjithmonë që nuk flet derisa të flasë Gjykata e në këtë rast nuk folur, thjesht dhe vetëm ka bërë lëmsh gjykatat, prokuroritë dhe çdo institucion tjetër.

Mori disa dokumenta megjithëse çështja ishte në gjykatë, shkoi dhe bëri akt ekspertimi privatisht, a thua se Fiksi është hetuesi, prokurori, gjyqtari, kryeministri apo gjithçka tjetër thjesht dhe vetëm për historitë rozë të Vjollca Hoxhës. E pasi bëri disa ekspretiza dhe vendosi siç donte, na doli dhe me disa të tjera nga prokuroria duke bërtitur dhe ulëritur “të shembet, të shëmbet”. Kërkohet të shembet një investim miliona dollarë vetëm sepse Arben Reli nuk pranoi të paguante 3,5 milionë euro personave që i shkuan në zyrë dhe të cilët më pas thanë se nuk do të mbanin përgjegjësi nëse nuk do të paguante këto para dhe çuditërisht prokuroria në vend që të hetonte këta persona, kush janë, çfarë të shkuar kanë, apo pse po ndodh ky sulm, a duhet të hetohet nga prokuroria dhe të kallëzohet penalisht kushdo që ushtron një sandazh të përsëritshëm ndaj një biznesmeni për të cilin shkoi deri aty sa po bërtitet me zë të lartë se duhet të shembet investimi i jetës së biznesmenit me lloj lloj trillimesh dhe mashtrimesh publike.

LEXO EDHE:  Tre muaj pas tërmetit/ Banorët e Floqit në Korçë ende të pastrehë

Por, përtej tyre e turpshme është sjellja e Fiks Fare. Fiks Fare kurrë nuk ka hyrë në çështje gjyqësore dhe pronësish midis privatëve sepse ky nuk është misoni i medias. Fiksi mund të ndërhynte në rast se gjykata do të korruptohej, në rast se do të merrte një vendim të një anshëm, të padrejtë dhe do të zbulonte korrupsionin që kishte ndodhur, por kurrësesi nuk mund të dalë si një prokuror dhe si një gjykatës dhe të japë verdiktin e të ulërasë për një konflikt apo përplasje pronësie. Këtë po e bën turpësisht sot Fiksi, në mënyrë të përsëritur dhe të përsëritur.

 

Prandaj lind pyetja Kush dhe pse po i vë gjobë binzesmenit Arben Reli?

CNA.al në ditët në vijim do të sjellë dokumenta ekskluzive të cilat fatkeqësisht hedhin poshtë pretendimet e Fiksit dhe disa dokumenta të bëra gati në zyrat e Top Channel, gjoja të fallsifikuara. Do të sjellim edhe shtatë të tjera që tregojnë të vërtetën e një përplasje midis dy bashkëpronarëve, por gjithësesi kjo është çështje që i takon drejtësisë apo palëve në një konflikt gjyqësor.

Nuk mund t’i përkasë medias, dhe kjo e fundit të përdoret për të bërë pazare për të shantazhuar prokurorë apo gjyqtarë. Ajo që po ndodh me Fiksin është më tepër se e turpshme dhe e neveritshme. Për historitë rozë të Vjollca Hoxhës kërkohet të shkatërrohet prona e një biznesmeni që ka investuar atje githë jetën e tij. Ky ësht misioni i medias, ky ësht keqpërdorimi i medias në Shqipëri, ky është fundi i misionit të asaj që duhet të ketë media e cila tashmë është kthyer në një marionetë për interesa të pronares dhe pengjeve të saj shpirtërore./CNA.al

Çfarë halli ka Vjollca Hoxha në majë të Moravës?!

Skandali/ Mediat e Vjollca Hoxhës, akuzuan biznesmenin Arben Reli, për miqtë e historive rozë që i kanë 400 mijë euro borxh

Shantazhi i Fiks Fare/ Prokuroria: Arben Reli, qytetar i lirë

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Bota

Bombarduesi strategjik i SHBA fluturon mbi kryeqytetet baltike

Publikuar

-

Nga

Bombarduesi strategjik i SHBA fluturon mbi kryeqytetet baltike

Forca Ajrore e SHBA tha se një bombardues amerikan me aftësi bërthamore me rreze të gjatë veprimi fluturoi të mërkurën mbi kryeqytetet e Lituanisë, Letonisë dhe Estonisë.

Fluturimi u bë në shenjë solidariteti me aleatet e NATO-s, mes shqetësimeve të Perëndimit për një shtim të agresivitetit të Rusisë.

Ky mision dërgon një mesazh të qartë se angazhimi ynë ndaj aleatëve tanë të NATO-s është i patundur,” tha gjenerali Jeff Harrigian, komandanti i Forcës Ajrore të SHBA në Evropë dhe në Afrikë.

“Ne jemi këtu së bashku”, tha ai.

Lituania, Letonia dhe Estonia që dikur qeveriseshin nga Moska, janë sot anëtare të NATO-s dhe Bashkimit Evropian.

Të treja vendet baltike kanë pranuar trupa të NATO-s dhe të SHBA-së në tokën e tyre që nga viti 2014, kur Rusia pushtoi gadishullin e Krimesë të Ukrainës, e cila nuk është anëtare e aleancës.

LEXO EDHE:  Denoncimi në CNA.al/ Policia heq postbllokun nga Korça

LEXO EDHE:  Batohet makina në Korçë/ Humb jetën drejtuesi i mjetit

Bombarduesi, që fluturoi të mërkurën, është një nga katër avionët e këtij lloji të dislokuar në Norvegji më 22 shkurt, për të operuar në rajonin strategjik të Arktikut për disa javë.

Është hera e parë që ky lloj avioni vendoset në Norvegji. Bombarduesit shoqërohen nga një personel i Forcës Ajrore të SHBA prej 200 vetash.

Norvegjia, anëtare themeluese e NATO-s, ka kufi të përbashkët me Rusinë në Arktik./ VOA

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Bashkëpunim taktik me Topallin”/ Patozi zbulon marrëveshjen me ‘Lëvizjen për Ndryshim’

Publikuar

-

Nga

“Bashkëpunim taktik me Topallin”/ Patozi zbulon marrëveshjen me 'Lëvizjen për Ndryshim'

Koordinatori i Bindjes Demokratike, Astrit Patozi ishte i ftuar mbrëmjen e sotme në Report tv, ku ka folur për situtën parazgjedhore.

Ai tha se partia e tij do të dalë e vetme në zgjedhjet e 25 prillit, por do të ketë një bashkëpunim taktik para elektoral me partinë e Jozefina Topallit.

“Unë dhe topalli nuk jemi kaq të mërzitu, ne jemi në komunikimin, kemi pasur takime dhe jemi përpjekur të arrijmë një rezultat, qëllimi ynë është i përbashkët, synimet e njëjtat por vendosëm që të kandidojmë me lista të veçanta.

Ne kemi një marrëveshje do të kemi një bashkëpunim taktik para elektoral, ku gjatë zgjedhjeve do të përpiqemi të mos i prishim punë njëri-tjetrit por ta mbështesim në qarqe sipas rastit”, tha Patozi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Meta në merak për rezultatin e zgjedhjeve”/ Patozi: Ka shfaqur nervozizëm ekstrem

Publikuar

-

Nga

“Meta në merak për rezultatin e zgjedhjeve”/ Patozi: Ka shfaqur nervozizëm ekstrem

Kreu i Bindjes Demokratike Astrit Patozi ishte i ftuar pasditen e sotme në Report tv, ku mes të tjerave ka komenuar dhe deklaratat e fundit të presidentit Ilir Meta, i cili është shfaqur gjithnjë e më tepër i nervozuar lidhur me zhvillimet elektorale.

Patozi tha se Meta është njeriu që duhet të jetë më pak i interesuar në rezultatin e zgjedhjeve, por në fakt është më i axhituari.

 “Janë shenja të qarta të një nervozizmi ekstrem, unë nuk e kuptoj arsyen, në fakt e kuptoj, njeriu që duhet të jetë më pak i interesuar në rezultatin e zgjedhjeve është më i axhituari. Ai s’është në zgjedhje, gruaja e tij është, edhe Lulzim Basha është më i qetë. Pas Ilir Metës është më i nervozuar Sali Berisha. Këta duhet edhe të mësojnë nga politika, një njeri që shfaqet nervoz i tradhëton merakun që ata kanë lidhur me rezultatin e zgjedhjeve, të bëjnë edhe gjoja fundja. Por ne s’na intereson se ne kemi betejën tonë”, tha Patozi./CNA.al

 

LEXO TE PLOTE