Connect with Us

“I çmenduri” Gjergj Luca

Stil

“I çmenduri” Gjergj Luca

Publikuar

-

I çmenduri Gjergj Luca

Nuk është i panjohur për publikun, djali i aktorit të madh Ndrek Luca, Gjergji i Rozafës së peshkut, por edhe vëllai i Rozafës, vajzës së Ndrekës dhe Mimikës.

I zhurmshëm, sa shfaqet bën lajm, një video merr audiencë të frikshme, thyen çdo rekord. Del e mban fjalime me shpirt e pasion. Plot pathos, diku me britma që dalin nga shpirti i tij thotë shumë të vërteta. Dhe duke hyrë në skenën publike ndaj tij fillojnë edhe akuzat, sulmet politike deri aty sa Lucën “e çmendur” e kanë bërë edhe më të çmendur.

Gjergj Luca është thjesht dhe vetëm “i çmendur” në të gjithë jetën e tij. Në gati 30 vite si biznesmen, ka uljet dhe ngritjet, përplasjet e tij që e bëjnë vërtet të çmendur për nga pasioni dhe forca që ka për të ndërtuar ëndrën e tij, të cilën nuk kanë mundur ta vrasin dot.

Në vitin 2004 përplaset me Fatos Nanon, merr një gjobë 1 milion dollarë, mbyllet një nga aktivitetet që ndryshoi je

I çmenduri Gjergj Luca

tën e natës në Tiranë, “Rozafa Palas”. E sulmuan, e gjobitën, u qëndroi përballë nuk u ndal së shari asnjë çast.

Më pas mbështet fort PD-në në zgjedhje, por pas jo më shumë se 2 vitesh ikën së bashku me bashkëshorten dhe vajzat në Shëngjin. Aty punon me tregtinë e peshkut me flotën e tij, ditë e natë, ndërton disa magazina dhe sërish ëndrën e tij nuk lejon ta vrasë kush. Ndërton një rrjet restorantesh në Tiranë dhe punon si një milingonë punëtore, por sërish zhurmues, sërish në përplasje e sharje. Zhurma e tij ndjehet pasi ai nuk jeton dot pa bërë zhurme.

Në vitet e fundit, fillon që aktivitetin e vogël që kishte në Shëngjin, aty ku ndërtoi dhe Klubin e Rrenave ta zhvillojë edhe në Elbasan.

I çmenduri Gjergj Luca

Merr me qera nga shteti disa magazina të shkatërruara të Rezervave të Shtetit dhe i rindërton. Kostoja e investimeve është sa 50 vite qera po të merrte ambiente të tjera në përdorim.

Endra e tij rritet çdo ditë dhe s’mund ta ndalë kush, në fillim 50, pastaj 100, 500 e mbi një mijë të punësuar në biznesin e tij. Në Labinot të Elbasanit, tek ish-magazinat e rrënuara të rezervave të shtetit përpunohet peshku, karkaleci, sardelja dhe açukja.

Sërish bën zhurmë del e flet nuk pushon, mbron biznesmenët edhe investitorët, sulmon qeverinë për sjelljen që ka me ndihmën ekonomike, nuk e mban hiç gojën për dembelët në popull dhe hajdutët në politikë.

I çmenduri Gjergj Luca

Vazhdon ëndrën e tij dhe tani ka shkuar të investojë edhe në disa magazina në Gramsh, në infrastrukturë ku ka tunele të vjetra tek të cilat pa pasur nevojë për frigoriferë, trajtohen produktet që sjell nga deti flora e tij, dhe më pas të gjitha drejt tregut europian.

LEXO EDHE:  A do e parandalojnë vaksinat transmetimin e Covid-19?

Së fundi sërish po e sulmojnë, sërish po e akuzojnë, i inskenuan edhe protesta me militantë, por ai “u çmend” edhe më shumë në ëndrën e tij dhe shtoi aktivitetin e tij me kapanone të reja.

I çmenduri Gjergj Luca

Ka një aktivitet ku nuk është ai pronari dhe punëtorët janë thjesht ata që derdhin djersën, por ka ndërtuar infrastrukturë për gratë që punojnë aty. Kopshte, kinema, pishinë, restorant dhe një infrastrukturë që ka ringjallur një zonë të vdekur dhe të rënuar, thjesht dhe vetëm nga ëndra e çmendur e Gjergj Lucës. Diku punonjësit protestojnë për rrogat, tek Luca dalin ta mbrojnë nga sulmet politike, ai është një mik e vëlla për këdo që punon aty.

E sulmojnë, nuk e lenë rehat, politika dhe turpësisht segmente të PD që në fakt duhet të përfaqësojnë kapitalizmin, pronarin, investitorin, të cilin duhet ta thërrasin e t’i  thonë që nesër do të ulen kaq taksat që të shtosh punonjësit dhe rrogat e tyre, por ndodh e kundërta. Nuk e mendon askush se një çelës i mbyllur nga Gjergj Luca le me mijëra gra e qindra familjë pa të ardhura. Po kush ta kuptojë ata që e provokojnë, që s’kanë asnjë lidhje me punën e kapitalizmin. Sulmohet si të ishte armik e jo biznesmen, e këto sulmI çmenduri Gjergj Lucae ai i ka adrenalinë, i ka forcë për ëndrën e tij të çmendur që kush ka shkuar e shikon tek Fish City në Elbasan, kush nuk ka mundur mund të shkojë e ta shohë falas.

Pasi ndërtoi një monument madhështor të Skënderbeut, dhe vizatoi muret e kapanoneve, përdori emrat e elitës kombëtarë, shprehjet e tyre, tani në disa kapanonë të reja po vizatohet Ce apo Fidel Kastro, diku ish-byroja poltike e diktaturës që mban kokat e saj në dorë në paradë, diku do jenë disa politikanë, e diku disa gazetarë. Ai ëndrën e tij e sheh edhe me sy hapur, dhe sapo e sulmojnë, e akuzojnë, ai çmendet edhe më shumë, nuk ndalet e nuk bën pas.

I çmenduri Gjergj Luca

Ky është i çmenduri Gjergj Luca, miku im prej 20 vjetësh që këto rrjeshta ja shkruajta për t’i thënë se ata që kanë humbur rrugën nuk mund të ndalin ëndrën tënde. Kanë një të shohin si kuti votash, jo si kapitalist dhe investitor, ndaj dhe të sulmojnë në vend që të uleshin të diskutonin me ty edhe të të dëgjonin kur bërtet apo thua ato që s’i beson kush por ti i bën realitet./ Elvi FUNDO-CNA.al

I çmenduri Gjergj Luca I çmenduri Gjergj Luca

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Stil

Kujdes!/ Ja çfarë duhet të kenë parasysh qytetarët dhe bizneset për blerjet online

Publikuar

-

Nga

Në kushtet e izolimit të plotë si një masë për të parandaluar përhapjen e koronavirusit shumica e njerëzve po detyrohen që të sigurojnë një pjesë të mirë të produkteve nga blerjet online. Po kështu edhe pagesat e faturave kur është e mundur po veprohet në këtë mënyrë.

Autoriteti Kombëtar për Certifikimin Elektronik dhe Sigurinë Kibernetike ka bërë disa rekomandime që individët dhe bizneset duhet të kenë parasysh kur paguajnë online një shërbim apo produkt. Këto rekomandime i referohen dokumentit të agjencisë europiane për sigurinë kibernetike dhe pavarësisht se numri i ndërmarrjeve të vogla dhe të mesme që ofrojnë opsionin e pagesës online është shumë i kufizuar në vendin tonë, disa këshilla janë gjithmonë pozitive.

Rekomandime për qytetarët (blerje online)

– Lidhje e sigurt: Kushtojini vëmendje vulës së sigurisë së secilës faqe në internet që po kërkoni duke kërkuar praninë e kutisë së vogël jeshile në shiritin e adresave. Kjo do të thotë në përgjithësi që lidhja juaj të vendoset mbi një kanal të sigurt.

– Shikoni për emailet e phishing të Covid-19 dhe faqet e internetit të rreme: ka pasur një rritje në regjistrimin e domeIneve, të cilat përmbajnë fjalën “Corona”, e cila përdoret nga kriminelët në internet për të ofruar mashtrime. Jini dyshues për ndonjë e-mail që kërkoni të kontrolloni ose rinovoni kredencialet edhe nëse duket se vjen nga një burim i besueshëm. Në të gjitha rastet, përpiquni të verifikoni vërtetësinë e kërkesës përmes mjeteve të tjera, mos klikoni në lidhje të dyshimta ose të hapni ndonjë bashkëngjitje të dyshimtë. Kujdes që postat elektronike që pretendojnë të jenë një faturë për një blerje që në fakt nuk ishte bërë.

– Mashtrimi i pagesave: Kontrolloni rregullisht llogaritë tuaja në internet dhe deklaratat tuaja bankare dhe raportoni çdo aktivitet të dyshimtë në bankën tuaj. Nëse mendoni se keni qenë viktimë e një sulmi, kontaktoni bankën tuaj. Nëse është e mundur, aktivizoni vërtetimin me dy faktorë sigurie (double Auth) për pagesa. Sistemet të jenë azhurnuara – sigurohuni që sistemi juaj (sistemi operativ dhe aplikacionet e përdorura) të jenë të azhurnuar, si dhe të siguroheni që antivirusi dhe antimalëare juaj janë instaluar dhe azhurnuar plotësisht.

LEXO EDHE:  Motori del nga rruga dhe përfundon në kanal/ Humb jetën 26-vjeçari

LEXO EDHE:  Cilësia e tamponëve të Covid/ ISHP i përgjigjet akuzave të PD

– Mbroni privatësinë tuaj – Mendoni dy herë kur kërkohen të dhëna dhe lexoni politikat e privatësisë. Nëse keni nevojë të krijoni një llogari me një furnizues, përdorni fjalëkalime të vështira që nuk mund të parashikohen lehtësisht dhe përdorni një menaxhim të fjalëkalimeve. Shmangni ndarjen e informacionit personal me persona që nuk i njihni në mediat sociale. Konsideroni të përdorni tools-sa private, të tilla si mjete për përcjelljen dhe mesazheve të sigurta, për mbrojtjen tuaj në internet dhe celular.

Rekomandime për biznesin (shitja online)

– Siguroni faqen tuaj te internetit për klientët: – ështe thelbësore që ju të keni sigurinë e duhur për të mbrojtur ndërmarrjen tuaj, por edhe klientët tuaj, për shembull përdorni lidhjet https dhe mundësoni vërtetimin e 2 faktorëve të autorizimit kur është e mundur. Për më tepër është e rëndësishme të testoni sigurinë e faqes në internet dhe të siguroni mbështetje adekuate për klientët në rast problem.

– Mbroni asetet tuaja: Ashtu si çdo aset tjetër i biznesit, informacioni duhet të menaxhohet dhe mbrohet strategjikisht. Siguria e informacionit është mbrojtja e informacionit brenda një biznesi, përfshirë sistemet dhe pajisjet e përdorura për të ruajtur, përpunuar dhe transmetuar këtë informacion. Sigurohuni që të jetë krijuar një politikë sigurie, së bashku me të gjitha masat e nevojshme teknike dhe organizative të sigurisë.

– Ruani fjalëkalimet me siguri: Nëse klientët duhet të krijojnë llogari për të blerë nga faqja juaj e internetit, atëherë sigurohuni që të gjitha fjalëkalimet të ruhen në mënyrë të sigurt. Sigurohuni që të dhënat e klientit tuaj të mbrohen sipas rregullave të industrisë. Kur është e mundur, sigurohuni që të dhënat e ndjeshme të mos jenë të lexueshme, zgjidhje të tilla si Salted HASH mund të zbatohen.

– Siguroni respektimin e kërkesave për mbrojtjen e të dhënave: Kur përpunoni të dhënat personale të klientëve, sigurohuni që të respektoni kornizën ligjore për mbrojtjen e të dhënave.

– Monitoroni dhe parandaloni incidentet – Bëni një politikë të reagimit ndaj incidenteve të sigurisë dhe sigurohuni që të merren masa për parandalimin, monitorimin dhe reagimin ndaj incidenteve të sigurisë, përfshirë shkeljet e të dhënave personale./Monitor

LEXO TE PLOTE
Lajme të Rekomanduara: