Connect with Us

Skandali në DPSHTRR/ Si gënjyen drejtuesit

Politikë

Skandali në DPSHTRR/ Si gënjyen drejtuesit

Publikuar

-

Një skandal i padëgjuar më parë është denoncuar prej më shumë se një muaji nga CNA.al, në lidhje me blerjen e një BMW-je luksoze, e cila përdoret nga Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj.

Përtej faktit, se makina luksoze është blerë në kulmin e një krize financiare, pas dy fatkeqësive natyrore të njëpasnjëshme siç ishte tërmeti katastrofik i 26 nëntorit dhe pandemia e Covid-19, skandali qëndron një një tjetër detaj.

Sikurse CNA.al e ka raportuar më parë, mjeti është blerë nga Policia e Shtetit për Oficerin e Kontaktit në Ambasadën Shqiptare në Gjermani, por më pas mjeti është sjellë në Shqipëri me targa gjermane, dhe është parkuar te Drejtoria e Përgjithshme e Policisë së Shtetit.

Makina me targa Gjermane, te Policia e Shtetit

Më tej, mjetit i janë vënë targa shqiptare dhe është dërguar tek Ministria e Brendshme, që të shëtisë me të rrugëve të Shqipërisë, ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj.

Makina me targa shqiptare, te Ministria e Brendshme

Po ashtu CNA.al ka raportuar se në lidhje me blerjen e këtij mjeti ka pasur edhe përplasje të forta, pasi kjo është kundërshtuar nga Ministria e Jashtme, Ambasada Shqiptare në Berlin, por edhe ish-zv.drejtoresha e Përgjitshme e Policisë, Aida Hajnaj, e cila sot është në krye të BKH-së. (Lexo këtu)

CNA.al vijoi më tej investigimin dhe zbuluam se në momentin që ne kemi raportuar në lidhje me skandalin në fjalë, mjeti qarkullonte pa siguracion dhe targë false. Gjë që është pranuar edhe nga vetë ministria e Brendshme. (Lexo këtu).

Por, pasi zbulimit të këtyre detajeve, CNA.al i është drejtuar me shkresë zyrtare tre institucioneve, DPSHTRR-së, Ministrisë së Brendshme dhe Policisë së Shtetit. Kjo e fundit, aty ku është edhe “zemra” e skandalit, ende nuk n aka kthyer përgjigje.

Ndërsa ministria e Brendshme, në shkresën drejtuar CNA.al e cila mban datën 25.09.2020, ministria e Brendshme, pranon se mjeti ka mbajtur përkohësisht targën AA 976 UT. Pra, pranon se mjeti ka lëvizur me targa false. Gjë që CNA.al e vërtetoi një ditë më parë, ndërsa publikuam foto të mjetit me targa të ndryshuara në AB 395 BC. (Lexo këtu)

Por, çfarë ndodhi më tej?

Një ditë më parë, në redaksinë e CNA.al mbërriti një shkresë nga Drejtoria e Përgjithshme e Shërbimeve të Transportit Rrugor, e cila mban firmën e drejtorit të përgjithshëm Blendi Gonxhja.

Në shkresën drejtuar CNA.al, Blendi Gonxhja shprehet i qartë dhe i saktë, ashtu siç CNA.al është shprehur në denoncimin e bërë prej një muaji.

LEXO EDHE:  “Të hënksha m**in, më jep pak ujë”/ Zbulohen mesazhet përgjëruese që pacientja në prag vdekje i dërgonte Tire Alldërvishit

Në letrën e tij Gonxhja thekson se targa AA 976 UT, e cila ishte vendosur në BMW-në luksoze të Sandër Lleshajt, i përkiste Policisë së Shtetit, ashtu sikundër ne kishim deklaruar. Që mjeti është blerë nga Policia e Shtetit, për Oficerin e Kontaktit në Ambasadën Shqiptare në Gjermani. Më pas është sjellë në Shqipëri me procedura ekstraligjore dhe i janë vënë targa false, të cilat nuk ishin të atij mjeti. Por, ato janë targa që erdhen me Protokoll të veçantë, siç thotë Zoti Gonxhja, për Policinë e Shtetit.

Pra, makina të cilën përdor Sandër Lleshaj ka pasur ose targat e Forcave Operacionale, ose të Antidrogës dhe mjeti ka qarkulluar pa dokumente dhe pa siguracion.

Por, skandali qëndron në një tjetër fakt. Në shkresën e mëparshme drejtuar tek ne, e cila mban firmën e nëndrejtorit , ky i fundit mashtroi publikisht duke thënë se janë targa personale.

Në një tjetër shkresë drejtuar CNA.al e cila mban datën 02.09.2020, dhe është firmosur nga zv.drejtori Endri Haxhiu, thuhet se “nuk mund të japim të dhëna personale të shtetasve pa pëlqimin e  tyre”.

Pse personale është Policia e Shtetit?

Mjafton përgjigja e firmosur nga Zoti Gonxhja, i cili pranon se targat janë të Policisë së Shtetit dhe gjithçka është pranuar nga ky institucion. Pra, e vërteta e thënë nga CNA.al.

Sandër Lleshaj mori një makinë në Gjermani për Oficerin e Kontaktit, e solli në Shqipëri me targa Gjermane, i vuri targa false dhe qarkulloi me targat e Policisë së Shtetit dhe pa siguracion dhe tani siç e zbuluam ne në shkrimin e mëparshëm, ai e ka targuar mjetin dhe Zoti Gonxhe thotë se ato targa kanë qënë të Policisë së Shtetit.

Por, DPSHTRR është përfshirë në një skandal të padëgjuar më parë, ku në dy shkresa drejtuar CNA.al ka dy qëndrime të ndryshme dhe dy argumenta të ndryshme.

Nëndrejtori thotë se është mjet privat, ndërsa tani drejtori thotë se nuk është mjet privat. Dhe se targat janë të Policisë së Shtetit./ CNA.al

Foto ekskluzive-Lleshaj pranon skandalin/ Ndryshon targat e makinës

Gonxhja e pranon/ Lleshaj qarkulloi me targa false

Ekskluzive-Sandër Lleshaj dhe Ardi Veliu kapen në mega-skandal/ Si u “përvetësua” makina 100 milionëshe

“Kapter” Sandër Lleshaj reagon për makinën luksoze/ CNA.al i përgjigjet

Publikoi skandalin e makinës luksoze/ Gazetari sfidon publikisht Sandër Lleshajn

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Pas diskretitimit nga Luan Rama/ Reagon deputeti i Kryemadhit

Publikuar

-

Nga

cna lajme politik

Luan Rama, i cili është larguar nga LSI, së fundmi degjeneroi hapur nënkryetarin e LSI –së, Petrit Vasili, i cili vetëm me 302 vota do të jetë pjesë e legjislaturës së re, të dalë nga zgjedhjet e 25 Prillit.

Rama, pa i përmendur emrin, tha se aq vota sa ka marrë ai deputeti, i merr pelqime në rrjete sociale.LEXO EDHE:  Skandali në Fiks Fare/ 6 mijë euro gjyqtarëve për të mbyllur çështjen

LEXO EDHE:  Skandali/ Si i falsifikoi Andi Dobrushi dokumentet për KLP?

Sot, gjatë një interviste në Euronews Albania, Petrtit Vasili është pyetur edhe për dorëheqjen e Luan Ramës.

Jam njohur me dorëheqjen e gjatë dhe shteruese të z. Rama dhe nuk kam çfarë t’u heq e t’u shtoj atyre që ai ka parashtruar po vetë në të”,  tha Vasili, duke mos komentuar më tej./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Deputeti 300 votash nuk heq dorë nga çmenduritë/ Çudit Petrit Vasili, i dështuari i LSI

Publikuar

-

Nga

cna lajme politike

Deputeti 300 votësh, Petrit Vasili, ka kërkuar që të zbardhet masakra zgjedhore.

Kjo deklaratë e tij çudit të madh dhe të vogël, pasi me 300 vota, s’ka Ligj, Kod Zgjedhor dhe Prokurori që ti bëjë derman.

Ishte vullneti i qytetarëve për ta lënë jashtë dyerve të Kuvendit Petrit Vasilin dhe dëshira e Monika Kryemadhit për të futur në Kuvend një deputet që qytetarët nuk e kanë votuar.

Në këmbim Vasili bën megafonin e Kryemadhit, duke qenë se kjo e fundit pas zgjedhjeve të 25 Prillit, qëndroi larg mediave, duke mos komentuar asnjë rrethanë politikë.Sot në një intervistë Euronews Albania Petrit Vasili tha se nuk do të ketë marrëveshje tjetër me maxhorancën për ndryshimet kushtetuese.

Ndryshime kushtetuese kërkojnë edhe kompromisin dhe votimin nga ana e Rilindjes. Për të vajtur dhe ndërtuar kompromise të tilla, pa zbardhur këto përgjegjësi shumë të rënda që janë masakrimi i zgjedhjeve, reforma në drejtësi dhe çështjet e shkatërrimit ekonomik, nuk mund të shkojmë për një arsye shumë të thjeshtë sepse ne kemi bërë një sprovë shumë të madhe në 5 qershor”, tha ai.

LEXO EDHE:  Fiks Fare: Skandal në Policinë e Shtetit/Si merret vërtetimi me 200 euro

LEXO EDHE:  Skandali në Fiks Fare/ Gjykata e Shkodrës rigjykon një çështje të Gjykatës së Lartë të vitit 2007!

Ai nuk iu përgjigj drejtpërdrejt pyetjes të Euroneës Albania për mundësitë e krijimit një grupi parlamentar, por theksoi se nuk ka kohë për të humbur me asnjë burokraci parlamentare.

Misioni i vetëm i parlamentit të Shqipërisë është që të nxjerrë në foltoren e parlamentit të vërteta të mëdha që janë fshehur”, u shpreh Vasili, teksa shtoi se do të përdorin të gjithë format për të bërë opozitë, përfshirë edhe protestat./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Qeveria e re, një pellg në stanjacion”/ Islami tregon frikën e madhe, “shuplaka” për Ramën

Publikuar

-

Nga

Ish-ministri i Jashtëm, Kastriot Islami, nuk sheh ndonjë ndryshim në qeverinë e re, të mandatit të tretë socialist, të prezantuar nga Edi Rama disa ditë më parë.

“Unë e shikoj situatën si të një pellgu në stanjacion, të qelbur që ka prej vitit 2013 që është ndotur dhe vijon të ndotet me grabitje, korrupsion, PPP dhe grabitja e votave dhe kjo e ka bërë situatën të pakorrigjueshme”, tha Islami, i ftuar në Ditarin e A2 CNN.

Është një pellg që rrinë bashkë. Këtë radhë ka dhe 2-3 elemente që vijnë nga zhvillimet globale. Të gjithë bashkë kanë një të përbashkët, klientelizmin. Ka një mungesë të qartë të veprimit, janë mediokër”.

Islami i ka dhënë edhe një “shuplakë” të fortë kryeministrit Edi Rama, ndërsa heq një paralele mes qeverisjes shqiptare dhe asaj të Afganistanit.LEXO EDHE:  “Policia s’do të tolerojë askënd”/ Lleshaj: Një person i vetëm mund ta ndërpresë vargun fatal

LEXO EDHE:  Skandali/ Si i falsifikoi Andi Dobrushi dokumentet për KLP?

Sipas ish-ministrit të Jashtëm, pavarësisht se disa kanë ikur dhe disa janë spostuar, të gjithë i bashkon frika.

“Frika e asaj që ndodhi në Afganistan. Në Afganistan, një sistem i korruptuar dhe i kalbur, i mbështetur dhe nga jashtë, përfundoi me largimin e presidenti Ghani që kishte grumbulluar lekët dhe donte të largohej jashtë dhe me një ushtri që nuk rezistoi.

Dhe pikërisht këta kanë këtë frikë. Ata kanë frikë se ajo që ndodhi në Afganistan mund të ndodhë dhe në Shqipëri. Nëse në Afganistan u deshën disa ditë, regjimi këtu mund të bjerë për disa orë. Këta kanë kohë që kanë frikë, por nuk kishin një shembull dhe ajo që ndodhi në Afganistan bëri që të shtohet frika”.- tha Islami./CNA.al

LEXO TE PLOTE