Connect with Us

Ekskluzive-Sandër Lleshaj dhe Ardi Veliu kapen në mega-skandal/ Si u “përvetësua” makina 100 milionëshe

Politikë

Ekskluzive-Sandër Lleshaj dhe Ardi Veliu kapen në mega-skandal/ Si u “përvetësua” makina 100 milionëshe

Publikuar

-

Ekskluzive-Sandër Lleshaj dhe Ardi Veliu kapen në mega-skandal/ Si u “përvetësua” makina 100 milionëshe

Skandali i rradhës, por që në vendin e Rilindjes, gjithçka mund të ndodhë.

CNA.al ka siguruar foto dhe dokumenta në lidhje me blerjen e një automjeti tip BMW, një model dhe prodhim i viteve të fundit, i cili është blerë pak kohë më parë nga Policia e Shtetit dhe më pas është marrë në përdorim nga Sandër Lleshaj.

Ministri i Brendshëm, i cili qarkullon me një BMW luksoze të tillë të blerë nga policia për llogari të saj, por mesa duket zoti Ministër Gjeneral, e ka marrë për luksin e tij.

Sipas fotos që shikoni më poshtë, mjeti mban targën gjermane O 13-31, dhe fotoja është bërë pak kohë më parë në oborrin e Policisë së Shtetit.

Sapo BMW luksoze ka zbarkuar tek oborri Policisë së Shtetit.

Skandali

Janë gati 100 milionë lekë për këtë mjet luksoz të Policisë së Shtetit. E blerë gjoja për oficerin e kontaktit në Gjermani, pra në Berlin dhe marrë nga Ministri i Brendshëm.

Sipas të dhënave që zotëron CNA.al në Policinë e Shtetit ka pasur edhe një debat për blerjen e këtij mjeti, sepse të tilla makina nuk kanë ambasadorët dhe në Shqipëri është vetëm Sandër Lleshaj që ka një të tillë si ministër, e jo më një Oficer Kontakti i Policisë së Shtetit.

Këtu ka qënë edhe hileja. Sandër Lleshaj ka kërkuar një makinë luksoze, Policia e Shtetit i është vënë në shërbim, Ardi Veliu dhe vartësit e tij kanë gjetur mënyrën.

Janë shpenzuar gati 100 milionë lekë për blerjen e kësaj makine në Gjermani. Makina është marrë dhe është sjellë në oborrin e Policisë së Shtetit.

Në fakt mjeti duhej ti takonte Policisë së Shtetit, Oficerit të Kontaktit apo vetë drejtorit, sepse ishte blerë nga ky institucion.

LEXO EDHE:  Ekzekutoi tetë persona dhe u arratis/ Qytetarët i përvishën Policisë

Por, kaloi pak kohë dhe ky mjet targohet në shkelje të ligjit me targën shqiptare dhe merret në përdorim nga Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj.

Mjeti është targuar me targën AA 967 UT. Megjithëse është blerë me letra për një Oficer Kontakti jashtë Shqipërisë, pra për të qëndruar në Gjermani, është çregjistruar dhe është targuar në Shqipëri.

Por, kjo i përket një tjetër shkrimi.

CNA.al gjithashtu ka mundur të sigurojë të dhëna dhe materiale të plota në lidhje me procedurën skandaloze të blerjes së këtij mjeti, e cila është shoqëruar edhe me debate të forta mes institucioneve, por edhe Brenda Policisë së Shtetit ka pasur përplasje dhe kundërshtime që kjo makinë dhe formula e gjetur të mos zbatohej.

Por, janë gjetur hapësira ekstraligjore, mjeti është blerë, është parkuar në Drejtorinë e Policisë, është targuar dhe më pas është marrë nga Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj.

Bëhet fjalë për një makinë rreth 100 milionëshe, të cilën sot e ka në përdorim Sandër Lleshaj dhe mund ta shikoni në fotot e mëposhtme, të cilat ne i kemi bërë jo më larg se dje përpara Ministrisë së Brendshme.

Ndërsa fotoja e mësipërme në oborrin e Policisë së Shtetit është bërë gati dy muaj më përpara.

CNA.al gjithashtu i është drejtuar me një shkresë zyrtare Policisë së Shtetit dhe pret reagimin zyrtar të këtij institucioni në lidhje me një skandal që duket se përfshin vetë Ministrin e Brendshëm dhe drejtuesit më të lartë të uniformave blu…vijon/ CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Nis analiza në PD/ Bardhi, Paloka e Spaho nuk përmbushën objektivin

Publikuar

-

Nga

Nis analiza në PD/ Bardhi, Paloka e Spaho nuk përmbushën objektivin

Me vendimin të Kryesisë, Partia Demokratike ka hyrë në analizë të rezultatit që mori në 12 qarqe të vendit në zgjedhjet e 25 prillit. Raporti analitik i cili do të duhet të përmbyllet brenda 10 korrikut është tani në duart e drejtuesve politikë, drejtuesve të degëve dhe drejtuesve në çdo seksion të Partisë Demokratike në të gjithë vendin.

Pesë janë kriteret e përcaktuara në formularin e miratuar nga kryesia mbi bazën e të cilës do të realizohet analiza: Ndikimi i situatës politike kombëtare, Ndikimi i faktorëve lokal, subjektet politike pjesëmarrëse në zgjedhje, Komunitetet apo faktorët rajonal dhe funksionimi i koalicionit me Lëvizjen Socialiste për Integrim. Për çdo pretendim mbi tjetërsimin e votës që krerët lokalë apo drejtuesit politik kanë do të duhet ta faktojnë përmes të dhënave të besueshme.

Drejtuesit politik ndonëse do të analizojnë rezultatet në zona që atë vetë kanë mbuluar, kanë një kriter mbi të cilën do të duhet të arsyetojnë punën e tyre përballë Lulzim Bashës.

Ky është formulari që drejtuesit politik do të shpjegojnë rezultatet e marra, krahasuar me historikun elektoral në qarkun apo zonën ku ata janë ngarkuar të mbulojnë. Për secilin prej 19 drejtuesit Politik të PD, përpara zgjedhjeve ka pasur një objektiv personal të vendosur nga kreu i demokratëve, Basha.

LEXO EDHE:  Dëme dhe viktima nga vërshimet në Jug të Gjermanisë

LEXO EDHE:  Sulmet terroriste/ Si mund të ndalohen xhihadistët në Evropë?

ABC disponon dokumentin me objektivat personale të secilit prej drejtuesve politikë të PD, rezultat që si referencë ka pasur rezultatet e marra nga demokratët në zgjedhjet e vitit 2015 në nivel qarku. Rezultatet e marra në 25 prill krahasuar me objektivat e vendosura nga kreu i demokratëve, tregojnë se lidershipi aktual i Partisë Demokratike nuk ja ka dalë të përmbushë pritshmëritë e Lulzim Bashës.

Sekretari i Përgjithshëm, Gazment Bardhi, në përgjegjësinë e parë si drejtues politik ka pasur si objektiv të marrë 60.000 vota në qarkun ku demokratët rezultatin më të mirë e kanë marrë në vitin 2009 ku morën 7 mandate. Objektivi i vendosur nga Basha nuk mundi të arrihej nga Bardhi, për shkak se PD në Elbasan mundi të marrë 57.878 vota që u përkthyen në 6 mandate.

Shumë më larg objektivit të vendosur nga kreu i demokratëve ishte nënkryetari i PD, Edmond Spaho. Për ish-kreun e grupin Parlamentar të PD që drejtoi listën e Korçës, Basha kishte përcaktuar si objektiv  60.455 vota teksa PD mori 50.479 vota. Objektivi nuk mundi të përmbushej as nga nënkryetari tjetër i Partisë, Edi Paloka që drejtoi qarkun e Durrësit.

Në qarkun ku objektivi i demokratëve ishte të merrnin 64.000  vota duke synuar mandatin e 7-të, demokratët mundën të merrnin 63.393 vota, rezulat i cili i dha demokratëve 6 mandate./abcnews

LEXO TE PLOTE

Politikë

Integrimi/ Rama në Francë 24:Ne duhet ta marrim dritën jeshile”

Publikuar

-

Nga

Kryeministri Edi Rama në një intervistë të dhënë për televizionin Francë 24, ka folur mbi procesin e integrimit në BE.

Kreu i Qeverisë tha, se mendon se vendi i tij do të marrë dritën e gjelbër nga BE, por shtoi se asgjë nuk e surprizon nga Brukseli.

Duhet thënë se në samitin para pandemisë, u vendos që të hapeshin bisedimet, më tej kjo u zgjat sepse duhej të merrej një vendim për të thirrur Konferencën e Parë Ndërqeveritare.

Për fat të keq tashmë, unë u mësova të mos habitem më me atë që mund të ndodhë në Bruksel, sepse është një çështje e dinamikës së brendshme, një histori konsensusi që ndonjëherë është i vështirë, normalisht duhet ta marrim dritën jeshile duke mbajtur parasysh se ka një problem tjetër mes Bullgarisë dhe Maqedonisë së Veriut, sepse ne dhe Maqedonia e Veriut e presim së bashku këtë vendim dhe do të shohim nëse ky problem do të zgjidhet përpara samitit”,  ka thënë Rama./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Video-Kur Meta përplasej me Berishën/ “Shpërthen” Myslim Murrizi

Publikuar

-

Nga

Berisha: Heshtja e Metës normale

Deputeti Myslim Murrizi është shfaqur i rebeluar në rrjetet sociale, pas kritikave që ka marrë në lidhje me votën pro për shkarkimin e Presidentit Ilir Meta.

Me anë të një video ai ka risjellë në vëmendje përplasjes mes Ilir Metës, Presidentit të sotëm dhe  Sali Berishës në kohën që ai drejtonte Opozitën.

Murrizi ka kujtuar kohën kur Berisha kërkonte dorëheqjen e Ilir Metës.

Kjo video është një kujtesë dhe një përgjigje për çdo fundërrinë që shfaqet si mender demokrat nëpër studio tv dhe një realitet i betejës parlamantare 2013-2017 të opozitës me mazhorancën e aleancës së qelbësirave të Gjirit të Lalzit

Është një pështymë në fytyrën e çdo vemje të sotëm, pa moral, pa dinjitet, pa karakter, që bën sikur është indinjuar nga vota ime pro shkarkimit të Metës, që nuk dha dorëheqjen kur ja kërkonte Berisha”, shkruan Murrizi teksa publikon dhe videon në rrjetet sociale./CNA.al

LEXO TE PLOTE