Connect with Us

Lleshaj e pranon/ Mjeti qarkullonte me targa falso

Politikë

Lleshaj e pranon/ Mjeti qarkullonte me targa falso

Publikuar

-

Skandali me makinën Luksoze/ Maqedonia e Veriut leksion Sandër Lleshajt

Rreth një muaj më parë, CNA.al denoncoi një skandal në të cilin është përfshirë ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj. (Lexo këtu)

Bëhet fjalë për blerjen e një mjeti luksoz tip BMW, për të cilin Lleshaj thotë se ka kushtuar reth 50 mijë euro.

CNA.al raportoi se mjeti në fjalë është blerë nga Policia e Shtetit, për Oficerin e Kontaktit në Ambasadën Shqiptare në Gjermani, por më pas mjeti është sjellë në Shqipëri me targa gjermane, dhe sikurse shikohet në foton më poshtë, është parkuar pranë Drejtorisë së Përgjithshme të Policisë.

Makina me targa Gjermane, te Policia e Shtetit

Më pas mjetit në fjalë i janë vënë target shqiptare AA 976 UT, dhe mjeti është dërguar pranë Ministrisë së Brendshme dhe përdoret nga ministri Sandër Lleshaj.

CNA.al i shkoi më tej investigimit dhe skandali vijoi të thellohet.

Në datën 9 shtator 2020, CNA.al, duke iu referuar burimeve zyrtare pranë institucioneve shtetërore, raportoi se mjeti në fjalë qarkullon me targa falso. (Lexo këtu)

Pas një qëndrimi publik, ku Sandër Lleshaj deklaronte se mjeti me targa AA 976 UT është në pronësi të Ministrisë së Brendshme, CNA.al në datën 15 shtator 2020, i është drejtuar zyrtarisht Ministrisë së Brendshme, ku kërkuam të në vihet në dispozicion e gjithë procedura dhe dokumentat e blerjes së mjetit.

Thellohet skandali

Më tej, është vëtë ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj i cili e pranon që targat me të cilat lëvizte mjeti janë falso.

Në përgjigjen e mbërritur sot pranë redaksisë së CNA.al, e cila mban vulën dhe firmën e Drejtorit të Kabinetit në Ministrinë e Brendshme, thuhet se “Targa AA 976 UT është në përdorim të mjeteve në pronësi të Ministrisë dhe strukturave të saj të varësisë, është i pajisur me siguracion në përputhje me legjislacionin në fuqi

Nëse i referoheni mjetit tip “BMW”, në pronëse të ministrisë së Brendshme, i cili ka mbajtur përkohësisht targën e lartpërmendur, ju bëjmë me dije se ai është pajisur me siguracion të detyrueshëm”.

Pra, vetë ministri pranon se targat janë falso.

Përtej faktit që bashkëngjitur përgjigjes drejtuar CNA.al, për blerjen e mjetit, pranohet se targa është mbajtur përkohësisht nga mjeti BMW, me të cilin lëviz Sandër Lleshaj.

Po ashtu në përgjigje thuhet se këto targa kanë siguracion. Në fakt këto targa i përkasin një mjeti, dhe është mjeti që sigurohet, me targën përkatëse, nuk sigurohet targa.

LEXO EDHE:  Rama i përgjigjet “dhëmb për dhëmb” Bashës/ Je mes gropës së tij dhe grepit të Likes për tiganin e Monës

Por, targat janë të një mjeti tjetër, dhe i janë vënë përkohësisht BMW-së, gjë e cila pranohet nga vetë ministria.

Nga ana tjetër ka edhe një detaj. Në lidhje me mjetin në fjalë, CNA.al i është drejtuar me një shkresë zyrtare edhe DPSHTR-së, e cila ka kthyer një përgjigje qesharake, ku thuhet se “nuk mund të japim të dhënat personale të shtetasve pa pëlqimin e tyre”.

Pra, DPSHTRR thotë se është mjet personal, nga ana tjetër ministria thotë se është mjet në pronësi të këtij institucioni. Nuk kemi të bëjmë me një mjet privat.

Vetë ministria e pranon se targat janë mbajtur përkohësisht nga ky mjet.

Por, pse duhej që mjeti me të cilin lëviz ministri të mbajë targa të një tjetër institucioni?

Pse nuk është zhdoganuar mjeti në momentin që hyri në Shqipëri?

Pse nuk u targua në momentin që hyri në Shqipëri?

Makina ka disa muaj që ka hyrë në Shqipëri, por ministri e pranon se ka lëvizur me një mjet me targa falso. Një fakt ky i pranuar publikisht nga ministria e cila thotë se ato targa janë mbajtur përkohësisht.

Lleshaj me makinën luksoze te Parlamenti

Nga ana tjetër, Sandër Lleshaj sërish nuk nxjerr dokumentet e blerjes së mjetit, i cili ka qarkulluar për disa javë me targa të ndryshme. Sikurse shikohet në foto më sipër, fillimisht me targa gjermane, e më pas ma targa shqiptare.

Ne kërkojmë të na vihen në dispozicion dhe të bëhen publike dokumentet e blerjes së mjetit, dhe dokumentet e sigurimit të automjetit.

Që të bëhet transparenca e plotë dhe të sqarohen një herë e mirë qytetarët ajo çfarë duhet të bëjë Sandër Lleshaj, është të publikojë dokumentet e blerjes së mjetit, data e hyrjes në Shqipëri, mënyra e targimit dhe siguracioni që ka pasur, në momentin që ne kemi publikuar skandalin./ CNA.al

Ekskluzive-Sandër Lleshaj dhe Ardi Veliu kapen në mega-skandal/ Si u “përvetësua” makina 100 milionëshe

Skandali me BMW-në luksoze të Sandër Lleshajt/ Makina qarkullon me targa falso

Skandali me BMW-në 100 milionëshe të Sandër Lleshajt/ Mjeti qarkullon pa siguracion

“Kapter” Sandër Lleshaj reagon për makinën luksoze/ CNA.al i përgjigjet

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Zbehet” roli i Rinasit/ Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës do jetë kryesori

Publikuar

-

Nga

“Zbehet” roli i Rinasit/ Belinda Balluku: Aeroporti i Vlorës do jetë kryesori

Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, e pranishme në studion e “Ilva Now”, komentoi projektet ndërtuese për aeroportet e vendit. Ajo theksoi se qeveria shqiptare synon ta kthejë Aeroportin e Vlorës në aeroportin kryesor të Shqipërisë.

“Në Vlorën synojmë ta kthejmë në aeroportin kryesor të Republikës së Shqipërisë. Vlora do të ndërtohet me gjatësi tjetër piste. Tirana dhe Vlora do të jenë në garë me tyre, dhe kjo do të sjellë shërbime më të mira. Padyshim të gjitha këto që shkojnë në benefit të qytetarëve”, tha ajo.

Ajo gjithashtu u ndal edhe tek aeroporti i Kukësit, që sipas Ballukut është konceptuar që të shërbejë si aeroport rajonal, përfitues i të cilit do jenë jo vetëm kuksianët që ndodhen në emigracion, por edhe qytetarët nga Kosova. Më tej, znj, Balluku shtoi se aeroporti i Sarandës është menduar të jetë një aeroport sezonal, që në thelb do ti shërbejë sektorit të turizmit.

“Aeroporti i Kukësit është aeroport rajonal, nuk ndërtohet vetëm për Shqipërinë, por edhe për Kosovën, sepse me të vërtetë është Prishtina, por banorët e Ferizajt kanë më afër Kukësin.Është një aeroport për nevojat e asaj zone. Nëse ajo zonë ka emigracion, ato destinacione do të mbulojë. Aeroporti i Sarandës është aeroport sezonal që do të akomodojë nevojat e fluturimeve të posaçme, dhe flurimet do të jenë nga Prilli deri në tetor. Janë bërë të gjitha me studime”,  shtoi ajo.

LEXO EDHE:  Rama i përgjigjet “dhëmb për dhëmb” Bashës/ Je mes gropës së tij dhe grepit të Likes për tiganin e Monës

LEXO EDHE:  Pas betimit tek Meta, Besa Shahini i dorëzon zyrtarisht postin Evis Kushit

Gazetari Neritan Sejamini u shpreh i bindur se aeroporti i Vlorës nuk ka për t’u ndërtuar kurrë.

“Aeroporti i Vlorës nuk ka për t’u bërë kurrë”, tha ai.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Kontrata për inceneratorët u bë brenda ditës”/ Ahmetaj: Janë katër muaj punë

Publikuar

-

Nga

“Kontrata për inceneratorët u bë brenda ditës”/ Ahmetaj: Janë katër muaj punë

Ministri i Shtetit për Rindërtimin, Arben Ahmetaj, u pyet mbrëmjen e sotme lidhur me kontratën e inceneratorëve, e cila sipas gazetarit Mentor Kikia është bërë brenda një dite.

Ahmetaj tha se kontrata nuk ëhstë bërë brenda një dite, ndërsa pretendon se është hartuar dhe negociuar për një afat kohor prej 4 muajsh.

Ai dekaroi në emisionin “Opinion se ditën e hartimit janë paguar 5.57 milionë euro pa TVSH, ndërsa impianti bën 21.6 milionë euro pa TVSH.

“Procedura ka filluar më 11/8 dhe që atë ditë ka filluar një procedurë në Ministrinë e Mjedisit, që kulmon më 16 dhjetor 2014. Fakti është që në 16 janë mbyllur procedurat. Kontrata nuk është negociuar për një ditë, ka ardhur dhe është paraqitur në ministri, është diskutuar, është çuar për aprovim në Këshillin e Ministrave. Të gjitha këto janë konseguencë e 4 muajve punë në emergjencë. Një qeveri që vendos të pastrojë plehrat, dhe do vazhdojë t’i pastrojë edhe në mandatin e tretë, ditën e parë foli me qytetarin e Elbasanit. Nuk është një ditë punë, është kulmimi i katër muajve punë. Duhet të çmontojmë një gënjeshtër. Nuk u hartua dhe negociua kontrata brenda një dite, por ishin 4 muaj punë. Ditën e hartimit janë paguar 5.57 milionë euro pa TVSH, ndërkohë që impianti bën 21.6 milionë euro pa TVSH.

LEXO EDHE:  “Zhduket” Vangjush Dako/ Pse fshihet kryebashkiaku i Ramës?

LEXO EDHE:  Video-Shahini përplaset me ish drejtoreshen/ Ministrja jep përgjigjen e pabesueshme

Ky është një investim publik. Në periudhën që privati ka ndezur veprën dhe e ka kolauduar ka marrë nga buxheti i shtetit 5.57 mln euro dhe ka paguar 21.6 mln euro. Vërtetojeni këtë që them unë dhe nëse nuk është kështu, atëherë unë nuk e di çfarë do bëj. Ky është një partneritet publik-privat tipik, ku ditën që është dorëzuar aseti, dhe që funksionon, atë ditë gjithë aseti kushtonte 21.6 milionë euro, të cilat janë investuar nga privati, i cili nga shteti ka marrë deri në atë ditë 5.57 mln euro, pra gati ¼ më pak të këtij investimi. Autoriteti Kontraktor, që është Ministria e Mjedisit, ka paguar me firmë deri më atë ditë 5.57, dhe entiteti ka investuar gjithë asetin”, tha Ahmetaj./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Basha ka 7 vite që dështon”/ Kulluri: Në listën e PD, kandidatë që kanë punuar për përçarjen e partisë

Publikuar

-

Nga

“Basha ka 7 vite që dështon”/ Kulluri: Në listën e PD, kandidatë që kanë punuar për përçarjen e partisë

Ish-anëtari i Këshillit Kombëtar të Partisë Demokratike, Edvin Kulluri, është i ftuar mbrëmjen e sotme në “Repolitix” ku komentoi listën e kandidatëve për deputetë nga demokratët.

Kulluri tha se lista e PD-së do të jetë më keq se lista në vitin 2017. Gjithashtu ai tha se disa prej deputetëve në listën e 2017 kanë punuar për përçarjen e PD-së.

“Lista e ardhshme do të jetë më keq. Me disa përjashtime, 80 përqind e listës së 2017 ishte katastrof. Këtë herë do jetë më keq. Ne kemi përjetuar regjimin komunist në Shqipëri.

Degradimi demokratik do të jetë më i keq. Sa më shumë masivizon garën, aq më shumë ndriçon kryetarin.

LEXO EDHE:  Rama i përgjigjet “dhëmb për dhëmb” Bashës/ Je mes gropës së tij dhe grepit të Likes për tiganin e Monës

LEXO EDHE:  Demokracia liberale dhe armiqtë e saj

Po ky që ka 7 vite që dështon, çfarë do të ndriçojë. Nuk më vjen keq fare për këta figura. Në atë listë kanë kontribuar për përçarjen e PD-së. Kanë qenë bashkëpunëtorë të hapur të Ramës. Janë njerëz që i kanë thënë marshalla djegies së mandateve. Zëvendësimi i tyre me disa të tjerëve, nuk ndryshon asgjë. Lista do të jenë ripërsëritje të anonimatit” ,tha Kulluri./CNA.al

LEXO TE PLOTE