Connect with Us

Skandali me BMW-në 100 milionëshe të Sandër Lleshajt/ Mjeti qarkullon pa siguracion

Politikë

Skandali me BMW-në 100 milionëshe të Sandër Lleshajt/ Mjeti qarkullon pa siguracion

Publikuar

-

Skandali me makinën 100 milionëshe/ Sandër Lleshaj nuk e fut dot në xhep BMW-në luksoze

Blerja e një makine super luksoze për ministrin e Brendshëm, Sandër Lleshaj ka zbuluar një mega-skandal, të padëgjuar më parë në Drejtorinë e Përgjithshme të Policisë së Shtetit.

Mesa duket, ministri Lleshaj kërkonte të shëtiste me një mjet luksoz nëpër Shqipëri dhe për këtë, duket se është përdorur Policia e Shtetit.

Disa ditë më parë, CNA.al raportoi sesi Policia e Shtetit ka blerë një makinë 100 milionëshe, për Oficerin e Kontaktit në Ambasadën Shqiptare në Gjermani, por më pas duke përdorur një skemë ektstra-ligjore, makina është sjellë në Shqipëri, është targuar me targa shqiptare dhe përdoret nga ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj. (Lexo këtu)

    Makina me targa gjermane, te Policia e Shtetit

Ndërkohë, CNA.al i ka shkuar më tej këtij investigimi, dhe sot sjellim të tjera detaje në lidhje me skandalin, në të cilin është përfshirë Sandër Lleshaj.

CNA.al ka mundur të verifikojë të dhënat në lidhje me këtë targë në Agjencinë e Sigurimit të Automjeteve.

Ky mjet, pra me targa AA 976 UT, nuk figuron i siguruar në asnjë prej kompanive të sigurimeve në Shqipëri, TPL apo Kasko.

  Makina me targa shqiptare, te Ministria e Brendshme

Pra, BMW e sjellë nga Gjermania me targa 0 13-31, të cilës i janë vendosur targat AA 976 UT, e cila parkohet para Ministrisë së Brendshme, dhe para parlamentit, sikurse shikohet në fotot më poshtë, por edhe me të cilën qarkullon ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj është e pasiguruar.

    Lleshaj me makinën luksoze, te Kuvendi

Në rast se një mjet në Shqipëri është i pasiguruar, sekuestrohet. Pra, bllokohet nga policia dhe pronari gjobitet.

Ndërsa shembulli që po na jep ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj, i cili ka marrë një makinë 100 milionëshe nga Policia e Shtetit, vjen vërdallë dhe pa siguracion.

Nga ana tjetër, CNA.al i është drejtuar me një shkresë zyrtare Drejtorisë së Përgjithshme të Shërbimeve të Transportit Rrugor, në lidhje me mjetin që përdoret nga ministri i Brendshëm.

   Letra drejtuar DPSHTRR

Por, me një shkresë qesharake, është kthyer përgjigje se këto ishin të dhëna personale.

   Përgjigja nga DPSHTRR

Në fakt ai mjet nuk është personal, por është mjet në përdorim nga Ministri i Brendshëm.

Po ashtu CNA.al i është drejtuar me një shkresë edhe Komisionerit për Të Drejtën e Informimit, që të detyrojë DPSHTRR-në, të japë informacionin e kërkuar në lidhje me mjetin në fjalë.

LEXO EDHE:  “Roja i ministrit në Kosovë merr pagë sa unë”/ Lleshaj zbulon rrogën

   Letra drejtuar Komisionerit për të Drejten e Informimit

Por, ndërkohë nga burime zyrtare CNA.al ka mësuar se targat e mjetit janë në pronësi të një tjetër institucioni, por kjo është ende në një proces verifikimi dhe investigimi nga ana jonë dhe gjithashtu jemi duke pritur përgjigjet për kërkesën që i kemi drejtuar Policisë së Shtetit, e cila ka bërë blerjen e mjetit. Ku dhe kanë plasur debate gjatë procedurës së sjelljes së mjetit në Tiranë.

                                      Makina me targa shqiptare, te Ministria e Brendshme

Po ashtu kujtojmë këtu se CNA.al ka raportuar më parë edhe në lidhje me përplasjet me disa institucione, të cilat kanë kundërshtuar blerjen e mjetit luksoz.

Bëhet fjalë për Ministrinë e Jashtme dhe Ambasadën Shqiptare në Berlin, të cilat kanë kundërshtuar blerjen e mjettit.

   Aida Hajnaj

Po ashtu një person tjetër që ka debatuar ashpër dhe ka kundërshtuar blerjen e këtij mjeti është ish-drejtoresha e Përgjithshme, Aida Hajnaj, e cila tashmë është në krye të BKH-së.

Janë gati 100 milionë lekë të dhëna nga Policia e Shtetit për të blerë një mjet për oficerin e Kontaktit në Berlin. Por, mjeti nuk ka qëndruar në Gjermani, por ka ardhur në Shqipëri.

Pra, mjeti që mban sot Sandër Lleshaj nuk është i Ministrit të Brendshëm. Ai është blerë për oficerin e Kontaktit që ka Policia e Shtetit në ambasadën tonë në Gjermani. Mjeti më pas ka ardhur në Tiranë, sipas fotove të publikuara nga CNA.al është parkuar te Drejtoria e përgjithshme e Policisë.

Dhe më pas mjeti në fjalë është targuar me targa shqiptare, dhe është dërguar në Ministrinë e Brendshme, që të shëtisë rrugëve të Shqipërisë, Sandër Lleshaj.

Një rast flagrant dhe skandaloz ku ministri i Brendshëm qarkullon me një mjet të pasiguruar. Në një rast të tillë një qytetar i thjeshtë do të arrestohej dhe mjeti do të sekuestrohej. Ndërsa ministri i Brendshëm, njeriu që duhet të jetë simbol i zbatimit të ligjit, qarkullon me makinë të pasiguruar.

Ministrin e Brendshëm e kemi për të ruajtur rendin, apo mos vallë e kemi “hajdut” makinash?/ CNA.al

Lleshaj “mbyll veshët” ndaj skandalit/ Shkon në Kuvend me makinën 100 milionëshe

Thellohet skandali me makinën 100 milionëshe/ Lleshaj “kyç” gojën, asnjë reagim për mjetin luksoz 

Ekskluzive-Sandër Lleshaj dhe Ardi Veliu kapen në mega-skandal/ Si u “përvetësua” makina 100 milionëshe

Skandali me makinën 100 milionëshe/ Tre faktet që akuzojnë Sandër Lleshajn

Zbulohen detaje të reja nga skandali i makinës 100 milionëshe të Sandër Lleshajt

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

ILD kërkon masë displinore ndaj gjyqtarit Hektor Sinanaj/ KLGJ vihet në lëvizje

Publikuar

-

Nga

Arrestimi i gjyqtares Enkelejda Hoxha/ Reagon KLGJ

Këshilli i Lartë Gjyqësor vendosi të mërkurën të pranojë kërkesën e Inspektoriatit të Lartë të Drejtësisë për shqyrtimin në seancë dëgjimore të kërkesës për vendosjen e një mase disiplinore ndaj gjyqtarit të Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Vlorë, Hektor Sinanaj.

Sipas ILD-së në vitin 2017 dhe 2018, ndaj magjistratit janë bërë dy ankesa – nga institucioni financiar NOA sha dhe Bannka Kombëtare Tregare, për refuzimin e urdhërave të ekzekutimit të kredive në kundërshtim me ligjin.

Kërkesa e ILD-së për fillimin e procedimit disiplinor është depozituar në KLGJ me 30 korrik. Sipas ILD-së nga hetimi janë indetifikuar 7 raste kur gjyqtari nuk ka lëshuar urdhëra ekzekutimi në favor të insitucionit financiar NOA dhe në 2 raste ndaj BKT-së.

Gjyqtari Hektori Sinanj ka në karrierë 20 vjeçare në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor Vlorë ku është emëruar në vitin 2000.

Në relacionin e paraqitur përpara KLGJ, ILD thekson së gjyqtari Hektor Sinanaj ka shqyrtuar 7 kërkesa për urdhër ekzekutimi nga shoqëria financiare NOA Sha, të cilat i ka refuzuar me argumentin se kontrata e kredimarrjes nuk është firmosur përpara noterit dhe nuk përbën titull ekezkutiv. Tre nga kërkesat janë apeluar në Gjykatën e Apelit Vlorës, e cila e ka përmbysur vendimmarjen e magjistratit Sinanaj.

LEXO EDHE:  Detajet- Si u ekzekutua babai i 3 fëmijëve në Vlorë/Dy vite më parë i vranë nipin

Sipas Reportere.al, i njëjti gjyqtar ka shqyrtuar tre kërkesa për urdhër ekzekutimi nga Banka Kombëtare Tregtare, duke refuzuar dy prej tyre me arsyetimin së nuk përbëjnë titull ekzekutiv. Të dy vendimet janë apeluar dhe janë përmbysuar nga Gjykata e Apelit Vlorë.

LEXO EDHE:  Rikandidimi pas skandalit të përgjimeve/ Flet Vangjush Dako

Sipas ILD-së vendimet e Sinanajt se kontratat e kredisë nuk përbëjnë titull ekzekutiv janë hedhur poshtë në të gjitha rastet nga Gjykata e Apelit Vlorë, nga dy trupa të ndryshme gjyqësore, çfarë sipas Inspektoriatit tregon se interpretimi i ligjit nga ana e tij ka qenë i gabuar.

Pavarësisht se Inspektoriati ka indetifikuar 12 raste me shkelje të dyshuara procedurale nga magjistrati, ILD ka kërkuar vetëm vlerësimin e 5 prej tyre në procedim, për shkak se për të tjerat ka kaluar afati 5-vjeçar i parashkrimit.

Unanimisht KLGJ vendosi që seanca dëgjimore për shqyrtimin e procedimit penal ndaj gjyqtarit Hektor Sinanaj të mbahet me 16 shtator në orën 13:00./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ndihma nga BE për shuarjen e zjarreve/ Meta: Mirënjohje për solidaritetin në momente kritike

Publikuar

-

Nga

Terrori në Velipojë/ Meta apel Policisë: Po vihet në rrezik jeta dhe shëndeti i dhjetëra qytetarëve, merrni masat

Presidenti Ilir Meta ka reaguar sërish përsa i përket situatës së zjarreve që kanë përfshirë Shqipërinë.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Meta ka shprehur mirënjohjen për solidaritetin dhe ndihmën që kanë marrë nga BE në këto momente kritike për vendin tonë.

I shumëpritur aktivizimi i Mekanizmit të Mbrojtjes Civile nga Bashkimi Europian për Shqipërinë, në kushtet e një situate tepër të rrezikshme të përballjes me zjarret.

Mirënjohje për solidaritetin dhe ndihmën e përhershme në momente kritike! 🇦🇱🇪🇺”, shprehet presidenti Meta./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

I shkarkuar nga Kuvendi/ Meta hakmerret, nis turin e kthimit të ligjeve

Publikuar

-

Nga

Meta ngre shqetësimin e zbrazjes së Shqipërisë/ ‘Një fatkeqësi kombëtare! Të merren masa sa nuk është vonë’

Brenda dy ditësh, Presidenti Ilir Meta ka rikthyer dy ligje pas në Kuvend.  Dje, ktheu ligjin për të huajt dhe sot njofton se ka kthyer Ligjin për buxhetin.

Presidenti Ilir Meta ka dekretuar, kthimin në Kuvend të ligjit nr. 86/2021 “Për miratimin e aktit normativ, me fuqinë e ligjit, nr. 25, datë 22.6.2021, i Këshillit të Ministrave “Për disa ndryshime dhe shtesa në ligjin nr. 9936, datë 26.6.2008 “Për menaxhimin e sistemit buxhetor në Republikën e Shqipërisë”, të ndryshuar”, për rishqyrtim.

Sipas Metës, akti normativ miratuar me ligjin nr. 86/2021, në nenet 1 dhe 2 të tij, bien ndesh me parimet e ligjit themeltar të shtetit dhe rrezikon qëndrueshmërinë financiare të vendit.

Ky ndryshim i ligjit bazë, sipas arsyetimit të nismëtarëve, është sjellë si domosdoshmëri me qëllim adresimin e çështjes:

–  së ofrimit të fleksibilitetit të domosdoshëm të manovrimit të buxhetit të shtetit si instrument kryesor stabilizues dhe nxitës të rritjes ekonomike, si dhe

– të ofrimit të kredibilitetit të qëndrueshmërisë së financave publike.

 Por në realitet, Akti Normativ i miratuar nuk influencon në mënyrë të drejtpërdrejtë vetëm çështjet e synuara nga Qeveria. Përkundrazi, kjo vendimmarrje ka një fushë veprimi dhe ndikimi më të gjerë për arsye se:

 Së pari, nëpërmjet ndryshimeve të miratura në Aktin Normativ nuk preken vetem parimet qe lidhen me qëndrueshmërinë e borxhit, si dhe të kufirit të defiçitit buxhetor, por nuk arrihen të zbatohen të gjitha parimet e parashikuara në nenin 4/1 të Ligjit Organik te Buxhetit (LOB), pikërisht të përdorimit të të ardhurave nga privatizimi për uljen e borxhit publik, si dhe parimin e displinimit të ndryshimit të ligjeve fiskale.

 Së dyti, ndryshimet e miratuara do të sjellin rrezikun real të lartë të rritjes së mëtejshme të borxhit publik, dhe të mos respektimit të disiplinës financiare për administrimin fiskal si në drejtim të burimeve, ashtu edhe në drejtim të shpenzimeve publike.

 Duke patur në konsideratë edhe raportet zyrtare të institucioneve financiare ndërkombëtare të cilat operojnë, asistojnë dhe monitorojnë vendimmarrjet ekonomike si, FMN e Banka Botërore, lidhur me masat fiskale të ndërmarra nga Qeveria me qëllim rimëkëmbjen ekonomike dhe sociale të vendit nga pasojat e tërmetit të nëntorit të vitit 2019 dhe të Covid-19, vendi ynë kuotohet pikërisht në vendet e fundit, me një nivel shumë më të ulët të mbështetjes fiskale krahasuar me vendet e rajonit.

 Qëndrimi i Presidentit të Republikës për vendimmarrje më cilësore dhe rialokimet e fondeve me qëllim krijimin dhe përballimin e pasojave ekonomike të prodhuara nga fatkeqësitë natyrore kanë qenë të adresuara në mënyrë të përsëritur si në adresë të Qeverisë, por edhe Kuvendit.

 Lidhur me argumentin se ndryshimet e miratuara me Aktin Normativ ofrojnë  fleksibilitet të domosdoshëm të manovrimit të buxhetit të shtetit si instrument kryesor stabilizues dhe nxitës të rritjes ekonomike, në realitet, Akti Normativ nëpërmjet ndryshimeve të miratuara, sjell efektin e drejtpërdrejtë në rritjen e shpenzimeve publike kryesisht nëpërmjet rritjes së investimeve si “stimul për nxitjen ekonomike”, thuhet në njoftimin e Presidencës.

LEXO EDHE:  Rikandidimi pas skandalit të përgjimeve/ Flet Vangjush Dako

LEXO EDHE:  “Roja i ministrit në Kosovë merr pagë sa unë”/ Lleshaj zbulon rrogën

Kujtojmë se Kuvendi i Shqipërisë, në seancën plenare të datës 01 korrik 2021, ka miratuar ndër të tjera edhe ligjin nr. 86/2021 “Për miratimin e Aktit Normativ, me fuqinë e ligjit, nr. 25, datë 22.6.2021, i Këshillit të Ministrave “Për disa ndryshime dhe shtesa në ligjin nr. 9936, datë 26.6.2008 “Për menaxhimin e sistemit buxhetor në Republikën e Shqipërisë”, të ndryshuar”./CNA.al

LEXO TE PLOTE