Connect with Us

Skandali me makinën 100 milionëshe/ Tre faktet që akuzojnë Sandër Lleshajn

Politikë

Skandali me makinën 100 milionëshe/ Tre faktet që akuzojnë Sandër Lleshajn

Publikuar

-

Skandali me makinën 100 milionëshe/ Sandër Lleshaj nuk e fut dot në xhep BMW-në luksoze

CNA.al, disa ditë më parë, raportoi në lidhje me një skandal të padëgjuar më parë, ku është përfshirë ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj.

Skandali lidhet me blerjen e një mjeti luksoz, me vlerë rreth 100 milionë, e cila është blerë nga Policia e Shtetit, dhe që pretendohej se do të përdorej nga Oficeri i Kontaktit në Ambasadën Shqiptare në Berlin. Pra, mjeti pretendohej se do të qëndronte në Gjermani.(Lexo këtu)

Por, pikërisht këtu fillon skandali

Përtej faktit se është një mjet tepër luksoz, për ministrin e një vendi të varfër si Shqipëria, skandali qëndron në faktin se mjeti nuk ka qëndruar në Gjermani, por ka ardhur në Shqipëri dhe është parkuar në oborrin e Policisë së Shtetit, sikurse shikohet në foton më poshtë.

          Mjeti i parkuar në oborrin e Policisë së Shtetit

Më pas, mjeti është marrë dhe është targuar me targa shqiptare, dhe përdoret nga Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj.

      Mjeti tek Ministria e Brendshme, pas targimit me targa shqiptare 

Pra, mjeti duhej të qëndronte në Berlin, por ka ardhur në Shqipëri, që ministri Lleshaj të mund të shëtisë me një mjet luksoz.

Sesi janë gjetur proçedurat apo hapësirat ligjore për të zhdoganuar mjetin dhe targuar atë me targa shqiptare, kësaj pyetje vetëm Lleshaj mund t’i përgjigjet.

Përplasjet me Ambasadën dhe Ministrinë e Jashtme

CNA.al gjithashtu ka raportuar edhe në lidhje me përplasjet me institucionet, të cilat kanë kundërshtuar blerjen e kësaj makine.

Ministria e Jashtme dhe Ambasada Shqiptare në Berlin kanë kundërshtuar blerjen e mjetit, për shkak të proçedurës që do të ndiqej dhe për shkak të faktit se mjeti do të blihej për në ambasadë, por në fakt ai do të merrej dhe do të përdorej nga Sandër Lleshaj.

LEXO EDHE:  Këta janë kryetarët e degëve ku Basha mund të ketë përplasje

Ambasada e ka kundërshtuar këtë procedurë, të blerjes së këtij mjeti, pasi dukej si një shkelje ligjore, por edhe për faktin tjetër se mjete të tilla luksoze nuk disponohen nga ambasada jonë dhe është një vlerë mjaft e madhe dhe tepër abuzive. (Lexo këtu)

Pa përmendur këtu faktin se mjeti do të blihej për llogari të Ambasadës dhe do të vinte në Shqipëri për t’u mbajtur nga Ministri i Brendshëm, ndërkohë që ligji e ndalon kategorikisht ç’regjistrimin e mjetit dhe targimin e tij.

Kundërshtimi i ashpër i Aida Hajnaj

Emërimi i Aida Hajnaj në krye të BKH/ Ambasada e SHBA: Reforma në Drejtësi po bëhet realitet!
                   Aida Hajnaj

Po ashtu CNA.al ka raportuar se një tjetër person i cili ka kundërshtuar blerjen e këtij mjeti është edhe Aida Hajnaj, ish- nëndrejtoresha e Përgjithshme e Policisë së Shtetit, Aida Hajnaj e cila sot mban postin e Drejtores së Byrosë Kombëtare të Hetimit.

Burime për CNA.al bëjnë të ditur se zonja Hajnaj ka qenë një kundërshtuese e ashpër për blerjen e këtij mjeti dhe skemën që do të përdorej nga policia e Shtetit për t’i siguruar ministrit Sandër Lleshaj një veturë luksoze siç ai e kërkonte.(Lexo këtu)

Por, Lleshaj nuk ka pyetur për asgjë dhe mjeti ka ardhur në Shqipëri, është zhdoganuar dhe është targuar me targa shqiptare.

Për më tepër, ministri ka qënë u pranishëm sot në Korçë, në një ceremoni zyrtare, ku sigurisht binte në sy edhe mjeti luksoz më të cilin shëtiste Lleshaj./ CNA.al

Ekskluzive-Sandër Lleshaj dhe Ardi Veliu kapen në mega-skandal/ Si u “përvetësua” makina 100 milionëshe

Zbulohen detaje të reja nga skandali i makinës 100 milionëshe të Sandër Lleshajt

Makina 100 milionëshe e Sandër Lleshajt/ Thellohet skandali për blerjen e mjetit nga policia

Foto+Video-Skandali me makinën 100 milionëshe/ Sandër Lleshaj zbarkon në Korçë me BMW luksoze

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

ILD kërkon masë displinore ndaj gjyqtarit Hektor Sinanaj/ KLGJ vihet në lëvizje

Publikuar

-

Nga

Arrestimi i gjyqtares Enkelejda Hoxha/ Reagon KLGJ

Këshilli i Lartë Gjyqësor vendosi të mërkurën të pranojë kërkesën e Inspektoriatit të Lartë të Drejtësisë për shqyrtimin në seancë dëgjimore të kërkesës për vendosjen e një mase disiplinore ndaj gjyqtarit të Gjykatës së Rrethit Gjyqësor Vlorë, Hektor Sinanaj.

Sipas ILD-së në vitin 2017 dhe 2018, ndaj magjistratit janë bërë dy ankesa – nga institucioni financiar NOA sha dhe Bannka Kombëtare Tregare, për refuzimin e urdhërave të ekzekutimit të kredive në kundërshtim me ligjin.

Kërkesa e ILD-së për fillimin e procedimit disiplinor është depozituar në KLGJ me 30 korrik. Sipas ILD-së nga hetimi janë indetifikuar 7 raste kur gjyqtari nuk ka lëshuar urdhëra ekzekutimi në favor të insitucionit financiar NOA dhe në 2 raste ndaj BKT-së.

Gjyqtari Hektori Sinanj ka në karrierë 20 vjeçare në Gjykatën e Rrethit Gjyqësor Vlorë ku është emëruar në vitin 2000.

Në relacionin e paraqitur përpara KLGJ, ILD thekson së gjyqtari Hektor Sinanaj ka shqyrtuar 7 kërkesa për urdhër ekzekutimi nga shoqëria financiare NOA Sha, të cilat i ka refuzuar me argumentin se kontrata e kredimarrjes nuk është firmosur përpara noterit dhe nuk përbën titull ekezkutiv. Tre nga kërkesat janë apeluar në Gjykatën e Apelit Vlorës, e cila e ka përmbysur vendimmarjen e magjistratit Sinanaj.

LEXO EDHE:  U la jashtë listës së deputetëve/ Astrit Veliaj tregon përplasjet me Bashën: Më thoshte s'është puna jote

Sipas Reportere.al, i njëjti gjyqtar ka shqyrtuar tre kërkesa për urdhër ekzekutimi nga Banka Kombëtare Tregtare, duke refuzuar dy prej tyre me arsyetimin së nuk përbëjnë titull ekzekutiv. Të dy vendimet janë apeluar dhe janë përmbysuar nga Gjykata e Apelit Vlorë.

LEXO EDHE:  Qasja amerikane ndaj Kinës/ Përplasje Trump-Biden

Sipas ILD-së vendimet e Sinanajt se kontratat e kredisë nuk përbëjnë titull ekzekutiv janë hedhur poshtë në të gjitha rastet nga Gjykata e Apelit Vlorë, nga dy trupa të ndryshme gjyqësore, çfarë sipas Inspektoriatit tregon se interpretimi i ligjit nga ana e tij ka qenë i gabuar.

Pavarësisht se Inspektoriati ka indetifikuar 12 raste me shkelje të dyshuara procedurale nga magjistrati, ILD ka kërkuar vetëm vlerësimin e 5 prej tyre në procedim, për shkak se për të tjerat ka kaluar afati 5-vjeçar i parashkrimit.

Unanimisht KLGJ vendosi që seanca dëgjimore për shqyrtimin e procedimit penal ndaj gjyqtarit Hektor Sinanaj të mbahet me 16 shtator në orën 13:00./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Ndihma nga BE për shuarjen e zjarreve/ Meta: Mirënjohje për solidaritetin në momente kritike

Publikuar

-

Nga

Terrori në Velipojë/ Meta apel Policisë: Po vihet në rrezik jeta dhe shëndeti i dhjetëra qytetarëve, merrni masat

Presidenti Ilir Meta ka reaguar sërish përsa i përket situatës së zjarreve që kanë përfshirë Shqipërinë.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Meta ka shprehur mirënjohjen për solidaritetin dhe ndihmën që kanë marrë nga BE në këto momente kritike për vendin tonë.

I shumëpritur aktivizimi i Mekanizmit të Mbrojtjes Civile nga Bashkimi Europian për Shqipërinë, në kushtet e një situate tepër të rrezikshme të përballjes me zjarret.

Mirënjohje për solidaritetin dhe ndihmën e përhershme në momente kritike! 🇦🇱🇪🇺”, shprehet presidenti Meta./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

I shkarkuar nga Kuvendi/ Meta hakmerret, nis turin e kthimit të ligjeve

Publikuar

-

Nga

Meta ngre shqetësimin e zbrazjes së Shqipërisë/ ‘Një fatkeqësi kombëtare! Të merren masa sa nuk është vonë’

Brenda dy ditësh, Presidenti Ilir Meta ka rikthyer dy ligje pas në Kuvend.  Dje, ktheu ligjin për të huajt dhe sot njofton se ka kthyer Ligjin për buxhetin.

Presidenti Ilir Meta ka dekretuar, kthimin në Kuvend të ligjit nr. 86/2021 “Për miratimin e aktit normativ, me fuqinë e ligjit, nr. 25, datë 22.6.2021, i Këshillit të Ministrave “Për disa ndryshime dhe shtesa në ligjin nr. 9936, datë 26.6.2008 “Për menaxhimin e sistemit buxhetor në Republikën e Shqipërisë”, të ndryshuar”, për rishqyrtim.

Sipas Metës, akti normativ miratuar me ligjin nr. 86/2021, në nenet 1 dhe 2 të tij, bien ndesh me parimet e ligjit themeltar të shtetit dhe rrezikon qëndrueshmërinë financiare të vendit.

Ky ndryshim i ligjit bazë, sipas arsyetimit të nismëtarëve, është sjellë si domosdoshmëri me qëllim adresimin e çështjes:

–  së ofrimit të fleksibilitetit të domosdoshëm të manovrimit të buxhetit të shtetit si instrument kryesor stabilizues dhe nxitës të rritjes ekonomike, si dhe

– të ofrimit të kredibilitetit të qëndrueshmërisë së financave publike.

 Por në realitet, Akti Normativ i miratuar nuk influencon në mënyrë të drejtpërdrejtë vetëm çështjet e synuara nga Qeveria. Përkundrazi, kjo vendimmarrje ka një fushë veprimi dhe ndikimi më të gjerë për arsye se:

 Së pari, nëpërmjet ndryshimeve të miratura në Aktin Normativ nuk preken vetem parimet qe lidhen me qëndrueshmërinë e borxhit, si dhe të kufirit të defiçitit buxhetor, por nuk arrihen të zbatohen të gjitha parimet e parashikuara në nenin 4/1 të Ligjit Organik te Buxhetit (LOB), pikërisht të përdorimit të të ardhurave nga privatizimi për uljen e borxhit publik, si dhe parimin e displinimit të ndryshimit të ligjeve fiskale.

 Së dyti, ndryshimet e miratuara do të sjellin rrezikun real të lartë të rritjes së mëtejshme të borxhit publik, dhe të mos respektimit të disiplinës financiare për administrimin fiskal si në drejtim të burimeve, ashtu edhe në drejtim të shpenzimeve publike.

 Duke patur në konsideratë edhe raportet zyrtare të institucioneve financiare ndërkombëtare të cilat operojnë, asistojnë dhe monitorojnë vendimmarrjet ekonomike si, FMN e Banka Botërore, lidhur me masat fiskale të ndërmarra nga Qeveria me qëllim rimëkëmbjen ekonomike dhe sociale të vendit nga pasojat e tërmetit të nëntorit të vitit 2019 dhe të Covid-19, vendi ynë kuotohet pikërisht në vendet e fundit, me një nivel shumë më të ulët të mbështetjes fiskale krahasuar me vendet e rajonit.

 Qëndrimi i Presidentit të Republikës për vendimmarrje më cilësore dhe rialokimet e fondeve me qëllim krijimin dhe përballimin e pasojave ekonomike të prodhuara nga fatkeqësitë natyrore kanë qenë të adresuara në mënyrë të përsëritur si në adresë të Qeverisë, por edhe Kuvendit.

 Lidhur me argumentin se ndryshimet e miratuara me Aktin Normativ ofrojnë  fleksibilitet të domosdoshëm të manovrimit të buxhetit të shtetit si instrument kryesor stabilizues dhe nxitës të rritjes ekonomike, në realitet, Akti Normativ nëpërmjet ndryshimeve të miratuara, sjell efektin e drejtpërdrejtë në rritjen e shpenzimeve publike kryesisht nëpërmjet rritjes së investimeve si “stimul për nxitjen ekonomike”, thuhet në njoftimin e Presidencës.

LEXO EDHE:  Plas keq mes Rezart Veleshnjës dhe modeles/ Aktori: Mos dil në televizion, iu ngacmon plagën njerëzve

LEXO EDHE:  Qasja amerikane ndaj Kinës/ Përplasje Trump-Biden

Kujtojmë se Kuvendi i Shqipërisë, në seancën plenare të datës 01 korrik 2021, ka miratuar ndër të tjera edhe ligjin nr. 86/2021 “Për miratimin e Aktit Normativ, me fuqinë e ligjit, nr. 25, datë 22.6.2021, i Këshillit të Ministrave “Për disa ndryshime dhe shtesa në ligjin nr. 9936, datë 26.6.2008 “Për menaxhimin e sistemit buxhetor në Republikën e Shqipërisë”, të ndryshuar”./CNA.al

LEXO TE PLOTE