LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“O sot o kurrë!”/ Meta thirrje të rinjve: Merrni në dorë fatet tuaja e të atdheut

12 Gusht 2020, 07:38, Politikë CNA
“O sot o kurrë!”/ Meta thirrje të rinjve: Merrni në

Presidenti Ilir Meta ka bërë një apel të fortë për gjithë të rinjtë në Ditën Ndërkombëtare të Rinisë.

Meta thekson se është koha të rinjtë të mbrojnë të ardhmen e Shqipërisë. Sipas tij, ata duhet të bashkohen e të marrin në dorë fatet e tyre dhe të atdheut pasi tani është koha e duhur.

?Të dashur të rinj e të reja, shpresa dhe garancia e lirisë, sovranitetit e së ardhmes europiane së Shqipërisë. Është fakt se shumë prej jush përballen ende me pengesa, përjashtime, moskuptime dhe zhgënjime të mëdha, që ju kanë detyruar të gjeni forma të ndryshme për t’u arratisur nga ky realitet i papranueshëm, deri edhe në largim masiv nga Atdheu. Përgjatë gjithë historisë sonë, luftës për liri e pavarësi dhe përpjekjeve për demokratizim, progres e begati të Shqipërisë, veçanërisht në momentet e tragjedive, kriza dhe sfidave të mëdha, populli ynë është ringritur dhe udhëhequr nga idealet, guximi, energjia, talenti dhe forca e rinisë, duke i bërë ballë çdo lloj vështirësie dhe shpartalluar çdo lloj kërcënimi. Sot në Ditën Ndërkombëtare të Rinisë, apeli im për të gjithë ju të rinj e të reja kuq e zi është: BASHKOHUNI DHE MERRNI NË DORË FATET TUAJA DHE TË ATDHEUT TONË!
Është koha të mbroni të ardhmen e Shqipërisë dhe unë besoj në vetëdijen dhe përgjegjshmërinë e madhe që do të merrni për ta ushtruar me vendosmëri dhe shqiptari këtë detyrë të lartë!
KOHA QË ZËRI JUAJ TË DËGJOHET!
PO, SHQIPËRIA DO BËHET NGA RINIA! NËSE JO JU, KUSH TJETËR?!
O SOT, O KURRË!?, shkruan Meta.

Lajmet e fundit nga