Connect with Us

Qukës-Qafë Plloça, fytyra e dështimit të Rilindjes/ Rama gënjen turpësisht shqiptarët

Politikë

Qukës-Qafë Plloça, fytyra e dështimit të Rilindjes/ Rama gënjen turpësisht shqiptarët

Publikuar

-

Rama, Haxhinasto, Dade, Peleshi ne inspektimin e rruges Qukes - Qaf Plloçe ne vitin 2016

Kryeministri Edi Rama ka publikuar sot disa foto nga kantieri në aksin Qukës –Qafë Plloçë, për të cilin shprehet se ishte një tjetër rrugë e lënë rrugëve, tupësisht pasi ka 7-vjet që ka shkuar 20 herë dhe nxjerr të njëjtat foto. Edhe breshka do e kishte kaluar gjithe rrugën me rritmin e Ramës, për ndërtimin e saj.

“Kantieri Qukës-Qafë Plloçë, në një tjetër rrugë të lënë rrugëve, ku tanimë kanë përfunduar punimet në tunelet 1, 2 si dhe në tunelin 3 të daljes së emergjencës. Pas një odiseje të gjatë ribërjeje nga e para të projektit të lënë rrugëve në letra bakalli dhe ribërjeje të marrëveshjeve financiare, vazhdojnë intensivisht punimet për ndërtimin e strukturave dhe mbushjen e trasesë”-shkruan kreu i qeverisë.

Në fakt, Rama sërish në mënyrë të turpshme dhe abuzive gënjen shqiptarët.  Nuk ishte një rrugë e lënë rrugë

Investimi i braktisur Qukës-Qaf Plloçë
Investimi i braktisur Qukës-Qaf Plloçë

ve, por është një rrugë e cila kishte një projekt të qartë dhe të gjithë financimin e saj të firmosur. Rrugën e la rrugëve Edi Rama, pasi nuk donte që ajo të ndërtohej. (Foto kryesore Rama, Haxhinasto, Peleshi, Dade duke inspektuar rrugën në vitin 2016)

Në shtator të vitit 2013 duhej të zhvillohej tenderi, dhe ka qënë Edi Rama, ai që ka dashur ta anullojë këtë investim. Tenderin e bëri vetë, projektin dhe financimin i kishte gati, por ka 7 vite që nuk e mbaron dot sepse Edi Rama e urren atë rrugë. Jo se duam ne por sepse flasin faktet.

Kujtojmë këtu se në atë kohë, ministri Haxhinasto i bëri një letër Bankës islamike dhe Fondit saudit për Zhvillimin, duke kërkuar që këtë investim ta kalonte në kredi.

Ka shtatë vite rruga që është lënë rrugëve, jo nga qeveria e Berishës, jo nga ish-qeverisja e Partisë Demokratike, por nga Edi Rama. Sepse Ridvan Bode, Sokol Olldashi dhe Sali Berisha e dorëzuan pushtetin në shtator të 2013-ës, pikërisht kur kjo rrugë duhej të fillonte. Dhe lanë të firmosur kredinë, projektitn, vetëm tenderin do bënte Rama.

Por, Rama e shtyu tenderin, sepse kërkoi ta anullonte investimin, pasi nuk ja doli dot për shkak të një penalltie dhjetra milionë euro, është qeveria e tij që ka bërë tenderin, është qeveria e Edi Ramës që ka shpallur fituesin. Është qeveria e Edi Ramës që ka bërë tenderin me financimin dhe projektin që ishtin gati .

Rama thotë se rruga u la rrugëve. Po kjo është e vërtetë. Rruga u la rrugëve nga Edi Rama, nga ministri i tij Edmond Haxhinasto dhe nga ministri i tij Damian Gjiknuri, për të mos thënë se përgjegjësinë në këto gati dy vite ka edhe ministrja e re e Infrastrukturës, Belinda Balluku.

Ahmetaj, Gjiknuri, Balla dhe Shalsi duke inspektuar kantierin e rrugës Qukës-Qafë Plloçë 2017
Ahmetaj, Gjiknuri, Balla dhe Shalsi duke inspektuar kantierin e rrugës Qukës-Qafë Plloçë 2017.

Këto tunele që tregoi sot Rama dhe dje ARRSH, kanë përfunduar shumë vite më parë dhe tashmë nuk iu ka ndodhur asgjë, thjeshtë dhe vetëm janë lyer apo është hedhur çakull në trasenë e tyre.

Edi Rama gënjen publikisht. Ka shkuar disa herë vetë në kantier. Tha se do të mbaronte në 2015, në 2016 dhe pastaj në 2017. Tani jemi në 2020, dhe Edi Rama ka gënjyer katër herë për këtë rrugë.

Faktet

Edhe sikur të ishte një rrugë pa projekt dhe të kishte filluar në mënyrë të gabuar, pse e zhvilloi tenderin pa pasur një projekt Edi Rama?

LEXO EDHE:  Rama tërhoqi padinë/ Gazetari i "Bild": Mori vendim të mençur, po ndjekim gjurmët e parave

Së dyti, sa vite i duheshin Edi Ramës për të bërë projektin e një shtrati rruge? Shtatë vite për të bërë apo për të ndryshuar një projekt si dhe financimin, dhe rruga nuk mbaron, as nuk dihet se kur do mbarojë.

Shtatë vite i duheshin ministrisë që të bënte korrigjimet e financimeve apo projektin e ri?

Nga ana tjetër, Edi Rama thotë se u rifirmos kontrata e financimit. Nuk është e vërtetë, është gënjeshtër. E gjithë kredia e rrugës ka qënë e firmosur që në vitin 2013, por Edi Rama donte ta anullonte dhe ministrat e tij hajdutë shtuan kostot e rrugës. Dhe ishin ata që e lanë rrugëve. Janë institucionet përgjegjëse, si ARRSH-ja dhe Ministria e Infrastrukturës, që e lanë atë rrugë, rrugëve. Rama ka firmosur shtimin e kostove, si me rrugën Tiranë-Elbasan. Kosto që shtohen për shkak të braktisjes së investimit për disa vite.

Por, ka edhe një tjetër skandal, që Edi Rama nuk e thotë dhe e mban të fshehur. Por, pasi del e vërteta e rrugës Qukës-Qafë Plloçë, ai reagon në mënyrë të turpshme.

Pse loti i tretë nuk ka asnjë financim?

Rama na tregon dy tunele dhe një tunel emergjence, si një mrekulli në shtatë vite.

Por, si mund të reklamohet kjo rrugë ta kishte filluar nga zero duhet ta kishte përfunduar 3 herë deri tani. Ende fajin e ka Saliu pas 7 vitesh në pushtet?

Rrugën e Kombit, me dy tunele, nga 6 km. Rrugën Tiranë-Elbasan, me dy tunele nga 2.46 km, qeveria e djeshme i mbaroi dhe me kosto me të ulta sesa kjo që Rama dhe të tijët po ja dyfishojnë vlerat. Qukës Qafë-Plloça ka disa tunele të vogla, dhe është një rrugë që financimin dhe projektin i kishte gati. Ndoshta mund të donte disa ndryshime të vogla 7 vite duheshin për to?

Rama, Peleshi, Balla, Haxhinasto inspektojne punimet
Rama, Peleshi, Balla, Haxhinasto inspektojne punimet

Lotin e tretë e ka lënë pa financim Edi Rama?  Kjo rrugë nuk ka mbaruar kurrë dhe Edi Rama kërkon t’iu hedhë hy syve shqiptarëve me propagandën e tij të shfrenuar, a thua se çfarë po bën ai në Rrugën Qukës-Qafë Plloçë.

Një vrimë në ujë ka bërë Edi Rama

E në qoftë se sukseset e qeverisë janë këto rrugë, është turp dhe faqja e zezë. Një qeveri e tërë në shtatë vite nuk përfundon dot një rrugë as 40 kilometra, me financim të siguruar dhe me projekt gati.

Qukës-Qafë Plloça është rruga e lënë rrugëve nga Edi Rama, nga Rilindja, nga ministrat e tij dhe sot përpara se të tregojë disa tunele të lyera me bojë apo të hedhur çakull, duhet t’iu kërkojë të falur banorëve të qarkut të Korçës.

Qukës-Qafë Plloça nuk është suksesi, por dështimi më spektakolar i Edi Ramës dhe Rilindjes në infrastrukturë. Shtatë vite nuk mbaron dot as 40 km rrugë. Qukës-Qafë Plloça  është rruga e lënë rrugëve nga Edi Rama, përgjjegjësia është e tij dhe propaganda në këtë rast nuk ka asnjë vlerë.

Më poshtë projekti i cili ishte gati që në vitin 2013:

Rruga Qukës-Qafë Plloçë, turpi i Ramës dhe ARRSH-së

Foto ekskluzive/ Rruga Qukës-Qafë Plloçë, segmenti i lënë në mëshirë të fatit, nuk mbaron prej një dekade

Rrugët e lëna rrugëve/ Si gënjeu publikisht kryeministri për aksin Qukës-Qafë Plloçë

Gjiknuri e Ahmetaj inspektojnë kantierin e rrugës Qukës-Qafë Plloçë/ Ja kur do jetë funksionale

Foto-Video/Hapet tuneli në rrugën Qukës-Qafë Plloçë

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
1 Koment

1 Koment

  1. Kejsi

    9 Korrik, 2020 at 8:15 am

    Pinoku vetem te genjeje di dhe me e keqja nuk e ka kuptuar se u erdhi fundi genjeshtrave tij. Baba Karlo (Soros) smundet me ta mbaje ne pushtet. U dogj edhe ai, sepse e ka mendjen te mandati i dyte i Trump qe eshte i sigurte dhe ketu fillon fundi i vertete i poshtersive Soros neper Amerike Europe dhe bote.

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

PD e Shkodrës ngre alarmin/ “Spitali i qytetit vatër infeksioni, qeveria po na neglizhon”

Publikuar

-

Nga

PD e Shkodrës ngre alarmin/ “Spitali i qytetit vatër infeksioni, qeveria po na neglizhon”

Dega e Partisë Demokratike në Shkodër ka ngritur alarmin se spitali i këtij qyteti është kthyer në një vatër infeksioni.

PD e Shkodrës deklaron se bashkëjetesa me virusin e rrezikshëm COVID-19, sot më shumë se kurrë bën që çdo qytetar të ndjehet i pasigurtë.

Sipas demokratëve, qarku Shkodër në aspektin e shërbimit shëndetësor po përballet me neglizhencën e qeverisjes qendrore dhe mungesën e tamponëve.“Nëse një qytetar i thjeshtë, me të ardhura minimale i drejtohet DSHP Shkodër për një tampon, aty pritet nga ngritja e supeve dhe nga përgjigja: “Nuk kemi mundësi për këtë shërbim, duhen shfaqur të gjitha shenjat e COVID-19. Izolohu në shtëpi, mos dil dhe monitoro veten”.

LEXO EDHE:  Rama hap ekspozitë në Firence

LEXO EDHE:  Ekstradimi i Izet Haxhisë/ Berisha tregon premtimin e kundërligjshëm që ka bërë Ministria Drejtësisë

Qarku Shkodër në aspektin e shërbimit shëndetësor po përballet me neglizhencën e qeverisjes qëndrore. Qytetarë të harruar e pa shërbime, Spital Rajonal vatër infeksioni që nga fillimi i pandemisë, ku pjesa më e madhe e mjekëve u bënë “kurban” i kësaj qeverisje e kësaj Ministrie Shëndetësie, ku vlerat e shëndetësisë qëndrojnë tek shërbimi i rojeve me qindra e miliona lekë, tek lyerja e fasadave me ngjyra alla mavi, por jo tek shërbimi ndaj qytetarëve.

Kryeqendra e veriut, sot po përballet me mungesën e tamponëve dhe është larg vëmendjes së qeverisë, e cila i kthen sytë nga Shkodra vetëm në periudhë fushate për të mbushur kutiat dhe qytetarët dhe premtime boshe”, thuhet në deklaratë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Pse hesht Lukashenko i Tiranës në krye të OSBE!

Publikuar

-

Nga

Pse hesht Lukashenko i Tiranës në krye të OSBE!

Bjellorusia po përballet me një prej krizave më të rënda politike. Presidenti aktual , Alexander Lukashenko, ka fituar zgjedhjet presidenciale me 80,23 për qind të votave, por Opozita ka deklaruar se nuk e njeh rezultatet e zgjedhjeve, duke e akuzuar presidentin për manipulimin e rezultatit.

Ndërkaq, mijëra njerëz kanë dalë në rrugë në mbarë vendin, duke kërkuar “zgjedhje të ndershme”.

Lidhur me keto zhvillime ka reaguar dhe ish kryeministri Sali Berisha i cili duke bërë një paralelizëm me situatën në Shqipëri, dënon heshtjen e kryeministrit Rama në krye të OSBE.

Ai i bën thirrje vendeve anëtare të OSBE të konsiderojnë ndërprerjen e menjëhershme të mandatit të Ramës, pasi sipas tij, me qëndrimin e tij, po frymëzon Lukashenkot e tjerë në hapsirën e Organizatës së Sigurisë dhe Bashkepunimit në Europë.

“Miq, ne nje akt te paprecedente kryesia e OSBE me kryetar Lukashenkon e Ballkanit, Edvin Drogen nuk ben dot nje deklarate per grabitjen e zgjedhjeve nga Lukashenko i Bjellorusise.

Shkaku i heshtjes se Lukashenkos se Ballkanit per krimin e shemtuar elektoral te Lukashenkos se Bjellorusise qendron:1-Ne grabitjen e zgjedhjeve te pergjithshme parlamentare te vitit 2017 nepermjet droges, pushtetit te tij te krimit, bandave kriminale tashme te dokumentuara dhe publikuara ne gazeten gjermane Bild.

LEXO EDHE:  Ekstradimi i Izet Haxhisë/ Berisha tregon premtimin e kundërligjshëm që ka bërë Ministria Drejtësisë

LEXO EDHE:  Ekstradimi i Izet Haxhisë/ Berisha tregon premtimin e kundërligjshëm që ka bërë Ministria Drejtësisë

2-Lukashenko i Tiranes eshte i vetmi ne historine e Europes pas renies se Murit te Berlinit qe ne vitin 2019 zhvilloi zgjedhje vendore moniste duke dhunuar keshtu kushtetuten e vendit, Konventen Europiane te te Drejtave te Njeriut dhe vendimet e Gjykates Europiane te te Drejtave te Njeriut per zgjedhjet demokratike.

3-Lukashenko i Ballkanit pasi ne procesin e reformes zgjedhore deshtoi tua besonte administrimin e zgjedhjeve administrates se hiperpolitizuar te narkoshtetit te tij per te grabitur disa mandate ne zgjedhjet e ardhshme vendosi si zuzar te shkelmoje marreveshjen konsensuale te 5 qershorit te vitit 2020 dhe te ndryshoje kushtetuten per te mundur me grabit me ato ndryshime disa mandate, gje te cilen Lukashenko i Bjellorusise nuk e beri.

Per te gjitha keto Lukashenko i Tiranes nuk mund te shqiperonte nje fjale te vetme kritike per Lukashenkon e Bjellorusise.

Me kete rast ju bej thirrje vendeve anetare te OSBE te konsiderojne nderprerjen e menjehershme te mandatit te Lukashenos se Tiranes pasi ai me qendrimet e tij frymezon Lukashenkot e tjere ne hapsiren e Organizates se Sigurise dhe Bashkepunimit ne Europe dhe ka zhytur kete organizate tejet te rendesishme ne krize te thelle. sb”/CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Ministria me pushime”/ Boçi: S’ka strategji për rifillimin e vitit shkollor, të ngrihet grup pune

Publikuar

-

Nga

“Ministria me pushime”/ Boçi: S’ka strategji për rifillimin e vitit shkollor, të ngrihet grup pune

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Luçiano Boçi, ka ngritur akuza për qeverinë lidhur me fillimin e vitit të ri shkollor.

Boçi deklaron se qeveria nuk ka asnjë strategji për rikthimin e nxënësve në shkolla, pasi sipas tij Ministria është me pushime.

Demokrati thotë në një postim në rrjetet sociale se dështimi i mësimit online duhet rikuperuar me shpejtësi, ndërsa pretendon se shkollat nuk ofrojnë realizim të protokolleve shëndetësore.

“Ndërsa e gjithë Evropa është e angazhuar dhe e qartë për të ulur nxënësit në bankat e shkollave dhe arsimin e shpall prioritet numër një, Qeveria e Ministria jonë e Arsimit janë arratisur në pushime të gjata. Udhëzimi për fillimin e vitit shkollor duhet të kishte dalë, ndërsa përgatitja e shkollave duhet të kishte nisur. Problemet e akumuluara janë me qindra, por Ministria sillet sikur çdo gjë shkon vaj.Dështimi i mësimit online duhet rikuperuar me shpejtësi, për të mos krijuar gropa në formimin e brezave, por askush nuk vepron. Shkollat nga ana fizike në një pjesë të madhe janë të degraduara dhe jashtë standarteve evropiane për shkollat e shëndetshme. Nuk ofrojnë asnjë garanci higjeno-sanitare dhe realizim të protokolleve shëndetësore. Investimet për mjete mësimore, apo rikonstruksione janë zero”, shprehet ai.

LEXO EDHE:  Rama hap ekspozitë në Firence

LEXO EDHE:  Dorëheqje?!/Kryebashkiaku i LSI i përgjigjet “flakë për flakë” deputetit të PS

Ish-deputeti kërkon që të ngrihet sa më shpejt grupi i punës me specialistë të pedagogjisë dhe ekspertë të shëndetësisë, për të hartuar strategji konkrete e efikase.

“Ministrja përpëlitet në deklarata për tre skenarë, sikur do bëjë filmin e rradhës. Ndërkohë duhet të kishte të ngritur grupin e punës me specialistë të pedagogjisë e didaktikës, të IT e ekpertë të shëndetësisë, për të hartuar strategji konkrete e efikase si zgjidhje reale.

Përkundër kësaj ministria parashtron dilema e s’di akoma kë “skenar” të zgjedhë. E gjitha si në historinë e gomarit, të cilit i vendosën përpara tagji dhe jonxhë e i kërkuan të zgjedhë vetëm njërën si ushqim. Duke mos ditur kë të zgjedhë, midis shumë dilemave (dy, ministria ka tre) i ngrati, ngordhi nga uria. Mos o Zot të na i ndodhë ndonjë gjë ministrisë!!! Rroftë Ministria online e Pushimeve!!!!”, shkruan më tej Boçi./ CNA.al

LEXO TE PLOTE