LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Roli i mjekëve të familjes në betejën me koronavirusin/ Ish-ministri i Shëndetësisë kritikon qeverinë

7 Prill 2020, 14:36, Politikë CNA

Ish-ministri i Shëndetësisë, Tritan Shehu tha se nuk është dakord me deklaratat e ministres aktuale Ogerta Manastirliu për të angazhuar me konsulta online mjekët e familjes.

Shehu tha se vendi ynë duhet të ndjekë modelin gjerman, italian ose atë francez, pasi pretendon se kështu po kufizohet roli i mjekut të familjes

?Kemi një numër shumë të vogël mjekësh. Deklaratat e ministres së Shëndetësisë për mjekët e familjes janë belbëzime. Mjeku i familjes po kthehet në operator i call center. Vendi ynë duhet të ndjekë modelin gjerman, italian apo dhe atë francez. Qeverisja aktuale nuk ka një vizion se si duhet të veprohet për këtë situatë. Nuk mund të kufizohet roli i mjekut të familjes. Në këtë situatë, duhet të përdoret çdo resurs njerëzor?, u shpreh ish-ministri në një lidhje me Neës 24.

Ndërkohë, për testimet Shehu kërkoi që ministria të ndjekë strategjinë e përcaktuar nga OBSH-ja./ CNA.al

Lajmet e fundit nga