Connect with Us

Skandali i “Dosjes Çili”/ Pse nuk arrestohet zyrtari i lartë i drejtësisë?

Politikë

Skandali i “Dosjes Çili”/ Pse nuk arrestohet zyrtari i lartë i drejtësisë?

Publikuar

-

Në dosjen mediatike Çili, apo siç e quan policia “Mezhgorani”, e cila çoi në pranga gati 40 persona, del dhe një zyrtar i lartë i drejtësisë. Sipas të gjithë hetimit dhe publikimit në media ai është Ardian Dvorani, kreu i KED dhe i vetmi person që vazhdon detyrën në Gjykatën e Lartë.

Ka pasur shumë akuza për qëndrimin e tij në detyrë dhe mënyrën sesi ai e kaloi vettingun, ndërkohë që shumë kolegë të tij në gjyqësor dhe Prokurori e “pësuan” për gjysmën e problematikave që kishte Dvorani.

Sot, ndaj kreut të KED dhe Gjykatës së Lartë ka pasur një mbrojtje tjetër nga qeveria dhe policia, kjo për faktin se nuk u prit që hetimi të çohej deri në fund, pra skenari Çili të realizohej në Gjykatën e Lartë bashkë me premtimin, por gjithçka në hetime u ndërpre deri tek premtimi. Pse nuk u çua në fund? Kush e mbrojti Dvoranin? Ky i fundit ishte relator i çështjes, ndoshta dhe mund të mos zbatonte skenarin Çili, por hetimi duhej çuar deri në fund. Pse nuk priten hetimet përfundimin e negociatës me zyrtarin e lartë?

Por le të shkojmë më tej. Sot Dvorani u pyet publikisht për njohjen e tij me Henri Çilin e UET, por ai tha se nuk kishte kontakte, ndoshta e ka harruar që djali i tij ka studiuar në këtë universitet apo dhe e ka takuar. Se Henri nuk kryente asnjë veprim pa të njohur, ose mund të shkonte nëpërmjet Ben Blushit. Se ka kontakte direkte dhe indirekte. Pra, hetimet mund të nxirnin të tjera lidhje të afërta dhe Dvoranin sot ta prangosnin në flagrancë.

Sot kreu i KED “rrëshkiti” sërish duke na thënë se janë 23.500 dosje që kanë atë relator, se nuk i ka dhënë prioritet dosjes së premtuar nga Çili dhe ky nuk është rasti i parë që kërkon të shpëtojë “lëkurën”.

LEXO EDHE:  Plagosi me armë zjarri 22 vjeçarin/ Në pranga autori

Pak kohë më parë ai u fotofgrafua me drejtorin e TV “Top Channel”, Ben Blushi, në atë kohë në gjykatë ishte një temë e nxehtë ajo e aksioneve të Top-it. Dvorani e kaloi “lumin” duke thënë se nuk ishte në trup gjykues, por atëherë pati një furtunë sulmesh nga “Top Channel” për disa nga anëtarët e Gjykatës së Lartë të cilët u shkarkuan, ndërsa Dvorani mbijetoi dhe mban ende drejtimin e KED. Rastësi e madhe kjo për Shqipërinë.

Kreu i KED shkon njëtrajtësisht më parimin që edhe mund t’i gënjej njërzit, por sa kohë që në fund nuk kam firmosur gjë, dmethënë s’kam bërë gjë, ndodhi çfarë ndodhi unë dal “palagur”. Prandaj hetimi duhej çuar në fund, por kjo nuk ndodhi.

Në rastin më të mirë duhet të deklaronte se kishte gënjyer dhe të tregonte pse del në përgjimet e dosjes Çili apo në takime me Blushin kur situata ishte e ndezur me çështjen e “Top Channel”. Rastësisht, gjithmonë rastësisht, kaq shumë rastësi dhe hetimet nuk çohen në fund për të zbardhur gjithë të vërtetën. Pa shkuar më tej në skenarin qesharak të Kuvendit ku u mblodh “Komisioni Meta”, një mbledhje e papritur që e panë direkt të gjithë që ishte kot dhe dukej qartë që po kërkohej t’i jepej kurajo Dvoranit tamam ditën që arrestohej Henri Çili./ CNA.al

“Relator i çështjes së vëllezërve Aliko që donte të shpëtonte Çili”/ Dvorani: Nuk jemi miq, s’ e mbaj mend…

Naim-Henri Çili, lëpirësi apo lobisti i të gjitha palëve?!

Çili i kërkoi zyrtarit të lartë lirimin e vëllezërve të dënuar për vrasje/ Gjyqtar do të ishte Dvorani

“700 mijë euro, apartamente në Velipojë e toka” / Zbardhen detajet e marrëveshjes së Çilit me Alikon për t’i liruar djemtë

Video-Çili me pranga drejt burgut/ Pamje nga arrestimi i pronarit të UET

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
2 Komente

2 Comments

  1. Kocodhima

    28 Shkurt, 2020 at 6:56 pm

    Drejtesia e Reformuar kerkon 1 mln euro dhe vazhdon punen e qete nen mbrojtjen e mbretit Rama

  2. Edlir

    28 Shkurt, 2020 at 10:03 pm

    Veting me kte far gjyqtar Dvorani hahaha

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Henri Çili “peshku i madh” i drejtësisë?/ Meta nuk habitet: Pres të arrestohen edhe Zheji dhe Lubonja

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta i është përgjigjur interesit të gazetarëve edhe në lidhje me arrestimin e pronarit të UET, Henri Çili.

Ndërsa u pyet nga gazetarët nëse Henri Çili është një ndër të ashtuquajturit “peshqit e mëdhenj” të drejtësisë, Meta tha se “Cilido që ka probleme me ligjin duhet të përballet me drejtësinë, pavarësisht situatës në të ciliën jemi, situatë që detyron presidentin të thirë popullin të japë mendimin e tij”.

Por, më tej, Meta nuk nguroi sërish të sulmojë qeverinë, ndërsa me ironi tha se “Por nuk do të habitesha sikur nesër të dëgjoni që Zoti Fatos Lubonja apo Artur Zheji u arrestuan sepse dyshohet se janë organizatorë të “Kamorra-s” dhe “Ndrahgheta-s”. Apo nëse do dalin të thonë se dy persona me koronavirus janë parë te pallati pranë Presidencës”.

LEXO TE PLOTE

Politikë

“Mashtrime skandaloze nga Kuvendi”/ Meta denoncon të tjera akte të shkeljet së Kushtetutës

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta ka reaguar sërish sot në lidhje me pr.ligjin që anashkalon presidentin për betimin e anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese.

Në një deklaratë për mediat, presidenti Ilir Meta tha se Kuvendi ka kryer mashtrime skandaloze.

Sipas tij, Komiteti Shqiptar i Helsinkit, në përgjigjen e tij, e cilëson si antikushtetues pr.ligjin në fjalë.

Po ashtu, ai tha se “Komiteti Shqiptar i Helsinkit”, shprehet se betimi është një akt solemn që kërkon prezencën e personit që betohet për zbatimin e Kushtetutës.

Projektligji shmang një kompetencë ekskluzive, që Kushtetuta ia ka akorduar presidentit”-tha Meta.

Po ashtu, Meta tha se Kuvendi ka gënjyer, në deklaratën se për këtë pr.ligj, ka marë mendimin e institucioneve.

“Prova të reja për mashtrimet skandalozve të Komisionit të Ligjeve dhe Kuvendit të Shqipërisë. Kuvendi në datë 21 shkurt 2020 ka miratura ligjin për një shtesë në ligjin për Gjykatën Kushtetuese për të ndryshuar ligjin për betimet që duhet të bëhet vetëm para presidentit. Në raportin e Komisioni për ccështjete ligjore ku është shqyrtuar ky projekt ligj relatohet se ndryshimet për emërimin e gjyqtarëve të Kushtetuese i është përcjellë disa institucioenev dhe Ministrisë së Padrejtëssë. Ajo thotë se është ngritur një grup pune me asistencën e EURALIUS. Një ditë para votimit presidenti kërkoi informacion pranë këtyre institucioeneve. Helsinki i ka kthyer përgjigje Kuvendit. Ai ka parashtruar qartë kundërshtimet për këtë ligj, ka vlerësuar se betmi nuk mund të bëhet në formën të shkruar si një akt solemn që kërkon prezencën fizike para kreut të shtetit. Forma shkresore, nuk ësjhtë tipike për aktet ceremoniale për funksionarët dhe shmang kompetencën ekskluzive të presidentit.

LEXO EDHE:  Gënjeu se shihte fall/ Ja si e pëson 41-vjeçarja

LEXO EDHE:  A do ketë Majlinda Bregu fatin e Blushit dhe Mesila Dodës?!/ Deputetja e PD shuan dyshimet

Shkolla e Magjistraturës nuk e ka vlerësuar të shfaqë mendim lidhur me këto ndryshime.

Kryetari i KED ka deklaruar se nuk ka pasur kërkesë ndaj tij, edhe këtu del një tjetër gënjeshtër

Institituti i studimeve politike ka dhënë një opinion elektronikisht duke thënë se betimi me shkresë, dobëson intstitucionin e presidentit Kuvendit dhe hap mundësi për abuzime duke u bërë burim krize. Ata kanë vlerësuar se kjo ndërhyrje nuk është ndihmuese për zgjidgjen e krizës. Sipas këtij intstituti kjo nismë nuk përputhet me situatën politike në vend dhe kushtetutën.

KLGJ informon se nuk i është kërkuar mendim për këtë ndryshim dhe nuk ka dhënë mendim.. Prapë një gënjeshtër tjetër

KLP thotë se nuk rezulton të jetë kërkuar mendim nga Kuvendi për këto ndryshime

Qeëndra respulbika thotë se nuk i ka thyer asnjë përgjigje Kuvendit për shkak të ngarkesës përgjatë këtyrekogëve

Sorros thotë se për shkak të pamundësisë për t’u përgjigjur nuk ka dërguar përgjigje për këto ndryshime

Euralius ka marrë kërkesën zyrtare të presidentit nuk ka pasur mundësi të kthejë përgjigje, por nëkëtë rast me qetësi dhe dashuri.

Komisioni i Ligjeve në raport rezulton se ka përcjellë një informacion të gënjeshtërt duke përmendur në raportin e tij, dy ligje”, u shpreh Meta.

Më tej, ai tha se “Kjo është një manover e pacipë e  e këti sekti kriminal. Deklarata se kanë marrë mendimin e institucioneve, është gënjeshtër. Nuk është marë mendimi i institucioneve. Këto janë bërë për të mashtruar opinionin publik për finalizmin e grushtit të shtetit në Republikën e Shqipërisë”-tha Meta./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Baxhanaku i Blushit në Gjykatën e Lartë/ Pjesë e pasurisë 5 milion dollarë?!

Publikuar

-

Nga

Nuk është vetëm Ardian Dvorani njeriu që e lidh Ben Blushin me Gjykatën e Lartë. Jo vetëm ajo foto e publikuar disa muaj më parë kur ishte gjyqi i aksioneve të Top Channel, por edhe një person tjetër. Ai quhet Ervin Pupe. Është baxhanaku i Ben Blushit, bashkëshorti i motrës së Eva Blushit, aksionere e Valtelina shpk, e cila mban emrin tregtar Lori Kafe. Nëpërmjet Em Capital Group, ku Eva Blushi është aksionere me 30% të kuotave. Një kompani e themeluar në Bullgari nga Eva Blushi, së bashku me dy aksionerë të tjerë, pronarët të kompanisë së inceneratorëve në Shqipëri.

  Ben Blushi, Eva Blushi

Ervin Pupe dy ditë më parë ka dhënë intervistën për të qënë pjesë e Gjykatës së Lartë. Tashmë Ben Blushi nuk do të ketë një, por dy persona në Gjykatën e Lartë, me shpresën se ai do të jetë fitues.

Por, ashtu sikundër edhe bashkëshortja e Blushit, ai është pjesë e pasurisë 5 milion dollarë. Pasi pallati i ndërtuar tek ish-Stadiumi Dinamo, pas largimit nga jeta të avokatit Brati, trashëgimia ngelet në duart e bashkëshortes dhe fëmijëve, në rast se ai nuk ka bërë ndonjë testament, ku gjithçka t’ia ketë lënë Evës. Ç’ka do të tregonte qartë se skema e 5 milion dollarëve të ndërtimit të pallatit ishte 100% vepër e Blushit, gjë të cilën ai nuk e pranon, por thotë se ka qënë vjehrri dhe të afërmit e tij që e kanë ndërtuar. Në rast se nuk është pasuri që do t’i jepet Eva Blushit dhe Ben Blushit pwrfitues wshtw edhe Ervin Pupe nwpwrmjet bashkwshortes tw tij si trashwgimtare.

              Ervin Pupe 

Nëse i ndjeri nuk ka lënë testament, pjesë e trashëgimisë ngelet edhe Ervin Pupe, baxhanaku i Ben Blushit, nëpërmjet bashkëshortes së tij, ç’ka do të thotë se është edhe ai pjesë e pasurisë 5 milion dollarë. Minimalisht në rast të një ndarje me përpjestim të drejtë të pasurisë, ku Ben Blushi do të kishte thjeshtë dhe vetëm 25% të saj, Pupes i takon një pasuri me vlerw prej gati 1.3 milion dollarë.

Kandidati për anëtar i Gjykatës së Lartë, me një pasuri marramendëse, në qoftë se kjo do të trashëgohet dhe vjehrri i tij nuk e ka lënë në një testament të veçantë gjithçka për dikë tjetër, duke përjashtuar bashkëshorten e tij.

LEXO EDHE:  Çështja “Doshi”/ Mbërrin në Gjykatë Durim Bami

LEXO EDHE:  A do ketë Majlinda Bregu fatin e Blushit dhe Mesila Dodës?!/ Deputetja e PD shuan dyshimet

        Pallati në Tiranë

Por, çdo skemë ka vetëm një përfundim. Në rast se ajo pasuri nuk do të përpjestohet, i bie që Ben Blushi tërë investimin e tij për lejen e pallatit, dhënë një ndërtuesi duke ushtruar influencën e tij si politikan dhe gjithçka duke e vendosur në emër të vjehrrit të tij do të na tregonte se Beni qe investitori direkt i saj. Pra një hetim nga SPAK do të zbardhte detajet, ose nëse pasuria do të trashëgohej nga tw gjithw pjestarwt e familjes, Beni me gjithë investimin e tij të bërë, do të humbte shumë dhe ajo që do të ngelej do të ishte vetëm një e katërta e pasurisë.

Pra, ngelet për të parë se çfarë do të ndodhë me këtë pasuri, e cila duket se do ta ndjekë nga pas si hije Ben Blushin, si një akuzë për korrupsion. Si një akuzë për fshehje pasurie. Detajet do të vazhdojmë t’i themi në ditët në vijim, por tani pjesë e kësaj pasurie, e cila vlerësohet me shifra marramendëse është me apo pa dëshirën e tij, edhe kandidati për Gjykatën e Lartë, Ervin Pupe, i cili nga vjehrri i tij pritet të trashëgojë një pasuri marramendëse, e krijuar nëpërmjet bashkëpunimit të tij me një ndërtues në Tiranë. Ky i fundit ka akuzuar Ben Blushin si personin që qëndron pas ndërtimit të këtij pallati dhe vjehrri i tij ka qënë thjeshtë dhe vetëm përfaqësues i tij./ CNA.al

“Sheiku” i mediave/ Të gjitha miliardat dhe skandalet e Ben Blushit

Një përgjigje që mos “çmendet” Ben Blushi/ Miliardat e tij, të vjehrrit dhe akuzat që po trondisin mediat dhe politikën

Ben Blushi bën vjehrrin miliarder/ CNA.al zbulon pasurinë 5 milionë dollarë

Ekskluzive-Zbulohet gazetari oligark që ia kalon edhe Alfred Pezës

Ekskluzive dokumenti/Zbulohet ortakëria e Klodit të inceneratorëve me Ben Blushin

Ekskluzive dokumentet/ Klodi i inceneratoreve dhe Ben Blushi, blejnë “Lori Kafe”

Fotot/ Zbulohet prona 500 milionë e Ben Blushit

Detajet e reja/ Dokumentet që zbulojnë përqindjen e aksioneve të Ben Blushit me kompaninë e inceneratorëve

Zbulohet biznesi i dytë i Ben Blushit me Vjollca Hoxhën

Noterja në skandal/ Ortakëria me Vjollca Hoxhën dhe Klodët e inceneratorëve

Noterja në skandal/ Zbulohen katër bizneset e bashkëshortes së Ben Blushit

LEXO TE PLOTE