LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

1 milion njerëz i kundërvihen presidentit Macron/ Protestuesit pushtojnë rrugët

8 Dhjetor 2019, 10:20, Kosova & Bota CNA
1 milion njerëz i kundërvihen presidentit Macron/ Protestuesit

Trenat nuk po funksionojnë këtë fundjavë në Paris, metrotë janë pezulluar dhe rrugët janë mbushur me protestues që këmbëngulin për të drejtat e tyre.

Nisma e protestave në Francë ka filluar që përpara një viti kur mijëra njerëz dolën në rrugë kundër rritjes së planifikuar të taksave të gazit.

Një tjetër protestë, këtë herë drejtuar Presidentit Emanuel Macron, ka nisur këtë fundjave për shkak të Reformës së pensioneve të inicuar nga Presidenti francez. Bëhët fjalë për një grevë të organizuar, e cila vijon të jetë aktive, duke bërë që rreth 1 milionë njerëz të jenë ende nëpër rrugët kryesore.

Duket se qytetarët kanë marr shkas nga deklarata e Kryeministrit Edouard Philippe, se ?francezët duhet të punojnë më shumë dhe më gjatë, ashtu si dhe në vendet e tjera?, gjë që i ka dhënë jetë nismës së protestave.

Meqenëse protesta e kësaj fundjave është organizuar edhe në formën e një greve në shumë qytete të Francës inistitucionet nuk po funksionojnë, pasi shkolla do të mbyllen, transporti hekurudhor është pezulluar, madje ka pasur ndikim edhe në trafikun ajror.

Protestuesit këmbëngulin  se nuk do t?i japin fund grevës deri sa të plotësohen kërkesat e tyre./CNA.al

Lajmet e fundit nga