LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Masakra e Reçakut e trilluar”/ BE e ashpër me Vuçiç për deklaratën

6 Dhjetor 2019, 17:56, Kosova & Bota CNA
“Masakra e Reçakut e trilluar”/ BE e ashpër me

BE ka është treguar e ashpër me presidentin serb Aleksandër Vuçiç lidhur me deklaratat e këtij të fundit se Masakra e Reçakut në Kosovë është trillim nga ish-shefi i misionit verifikues të OSBE-së William Walker.

Zyra e BE-së deklaron se kjo deklaratë është në kundërshtim me vlerat e Bashkimit Europian.

?Mohimi dhe revizionizmi janë në kundërshtim me vlerat e Bashkimit Europian dhe janë në kundërshtim me projektin për integrimin e Ballkanit Perëndimor në BE?, tha ajo, ndërsa kërkoi që e kaluara të vlerësohet siç duhet.

?Autoritetet duhet të punojnë që e kaluara të vlerësohet në mënyrë të ndershme dhe ashtu siç është në respekt të viktimave. Rajoni ka nevojë për pajtim, stabilitet dhe normalizim të raporteve?, thuhet më tej nga BE.

Ndërkohë për dënimin me dy vite burg të ish-ministrit të Listës Serbe, Ivan Teodosijeviq, BE preferoi të mos komentojë, pasi tha se kjo është një çështje që duhet ta vlerësojnë gjykatat./ CNA.al

Lajmet e fundit nga