LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Video/ Liderët botërorë tallen me Trump, presidenti "braktis" samitin dhe ofendon kryeministrin kanadez

4 Dhjetor 2019, 17:06, Kosova & Bota CNA

Një video virale e shpërndarë me shpejtësi në rrjetet sociale tregonte momentin kur liderët botërorë talleshin me presidentin e Shteteve të Bashkuara të Amerikës Donald Trump, në hapjen e samitit në Londër gjatë ditës së djeshme.

Bëhet fjalë për kryeministrin britanik Boris Johnson, kryeministrin kanadez Justin Trudeau dhe presidentin francez Emanuel Macron.

Johnson pyet Macronin se përse ishte vonuar në samit, ndërsa kryeministri kanadez iu përgjigj: ?Ishte vonë se iu desh 40 minuta konferencë që në fillim?, duke iu referuar takimit të Trump me Macron.

Më pas të gjithë shpërthyen në të qeshura dhe biseda vazhdoi me thumbime për presidentin amerikan, ndërsa reagimi i këtij të fundit ka qenë i ashpër.

Teksa u pyet nga gazetarët për videon, presidenti i SHBA-ve e quajti Trudeaun njeri ?me dy fytyra? dhe anulloi një konferencë për shtyp të paralajmëruar më parë, duke shkurtuar kështu kohën e pjesëmarrjes në samitin e NATO-s.

“Epo, ai është me dy fytyra,” tha Trump duke iu referuar kryeministrit kanadez dhe shprehu zhgënjimin nga komentet aspak etike të krerëve të shteteve, ndërsa u largua nga Londra së bashku me bashkëshorten e tij Melaninë.

Nga ana tjetër kryeministri britanik tha në një konferencë për shtyp, se ai dhe liderët e tjerë nuk ishin duke u tallur me Trump, ndërsa i quajti këto lajme si “marrëzi të plotë”./ CNA.al

 

.@JustinTrudeau, @EmmanuelMacron, @BorisJohnson and other VIPs shared a few words at a Buckingham Palace reception Tuesday. No one mentions @realDonaldTrump by name, but they seem to be discussing his lengthy impromptu press conferences from earlier in the day. (Video: Host Pool) pic.twitter.com/dVgj48rpOP

? Power & Politics (@PnPCBC) 3 December 2019

Lajmet e fundit nga