Connect with Us

Gent Gazheli largohet nga detyra/ Kandidati i ri del sot para Komisionit

Politikë

Gent Gazheli largohet nga detyra/ Kandidati i ri del sot para Komisionit

Publikuar

-

Tashmë Gent Gazheli nuk do të jetë më ambasadori i Shqipërisë në Turqi.
Ky fakt konfirmohet dhe në faqen e Kuvendit të Shqipërisë ku thuhet se Gazheli nuk është më në detyrë dhe ka nisur procedura në Komisionin e Politikës së Jashtme për zëvendësimin e tij.

Kuvendi i Shqipërisë ka njoftuar seancë dëgjimore ditën e sotme, në Komisionin e Politikës së Jashtme me diplomatin Kastriot Robo, si kandidat për Ambasador i Jashtëzakonshëm dhe Fuqiplotë i Republikës së Shqipërisë në Republikën e Turqisë.

Kujtojmë se Gent Gazheli mori detyrën më 9 shkurt të vitit 2016. Ai më herët ka mbajtur postin e drejtorit të Përgjithshëm të Drejtorisë së Parandalimit të Pastrimit të Parave./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

Ndërtimi i 500 apartamenteve/ Meta takon ministrin e Mjedisit të Turqisë

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta ka takuar sot Ministrin e Mjedisit dhe Urbanizimit të Turqisë, Murat Kurum.

Me anë të një postimi në rrjetet sociale, Meta bënë me dije se i ka shprehur mirënjohje të thellë për ndihmën e menjëhershme që qeveria turke i ofroi Shqipërisë pas tërmetit tragjik të 26 nëntorit 2019.

Gjithashtu Kreu i Shtetit deklaron se e ka falenderuar Kurumin edhe për angazhimin e Turqisë dhe Presidentit Recep Tayyip Erdogan, për ndërtimin e 500 apartamenteve të banimit për të prekurit nga tërmeti në zonën e Kurbinit.

LEXO EDHE:  Berisha në Komisionin e CEZ

LEXO EDHE:  Nuk justifikoi pasurinë/ Altin Binaj përplaset me Komisionin e Vettingut

Sipas Metës, bashkëpunimi me Turqinë është me rëndësi, për të forcuar kapacitetet e Emergjencave Civile në vendin tonë./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Basha me drejtuesit e Dhomës së Tregëtisë në Itali/ Zbulohet qëllimi i takimit me zyrtarët e lartë

Publikuar

-

Nga

Kreu i PD, Lulzim Basha ka takuar sot drejtuesit e Dhomës së Tregtisë në Pordenone-Udine.
Basha bën me dije se diskutuan për sektorët me interes të anëtarëve të dhomës së tregtisë për të investuar në Shqipëri, dhe potencialin e madh që ofron vendi yne.

“I njoha me platformën ekonomike të PD-së, lehtesirat fiskale, masat e menjëhershme për të luftuar korrupsioni dhe garantuar konkurencën e ndershme të cilat sot po i mbajnë investitorët larg vendit tonë. Thithja e investimeve te huaja do të jetë prioritet i qeverisë së PD, si mundësi për zhvillimin ekonomik dhe hapjen e vëndeve te reja të punës. Termeti i 26 Nentorit tregoj sa i papergatitur është shteti për të reaguar ne situata të tilla. Prandaj e konsideroj emergjente dhe kam nisur hartimin e nje plani për emergjencat civile që të jetë gati për tu vene ne zbatim në ditët e para të qeverisjes”, shkruan Basha.

Kryedemokrati bën me dije se së bashku me partnerët tanë italianë kanë dakort të ndërtojnë një qendër të emergjencave civile e cila të jetë e mirëtrajnuar, e mirëpajisur dhe e gatshme për të vepruar menjëherë bazuar në përvojën më të mirë që është ajo e Italisë dhe brenda Italisë ajo e Friuli-Venezia-Giulia.

LEXO EDHE:  Halimi: PD me platforme te plote per reformen ne Drejtesi e pavaresine e institucioneve

LEXO EDHE:  Berisha në Komisionin e CEZ

“Ky ishte dhe qëllimi i takimeve me zyrtarë të lartë Italian dhe me drejtues e specialist të qëndrës së emergjencave civile në rajonin e Friuli-Venezia-Giulia.

Është zotimi im që qeveria e ardhshme nuk do të gjendet e papërgatitur para fatkeqësive natyrore qofshin këto tërmete, përmbytje, zjarre etj por do të kemi një instrument të përgjigjes së menjëhershme për t’iu ardhur menjëherë në ndihmë banorëve, për të jetët njerëzore.

Kenaqësi ishte dhe takimi me Kryetarin e Bashkise së Pordenone, Z.Alessandro Ciriani dhe me komunitetin shqiptar që jeton këtu.

U shpreha angazhimin tim dhe të Partisë Demokratike për të ndërmarrë reformat e nevojshme që do ta bëjnë Shqipërinë një vend te mundësive per cdo shqiptar brenda apo jashtë atdheut”, shkruan më tej Basha./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

Kaso kërkon të mos preket sistemi zgjedhor/ “Keqpërdorimi mund të zgjidhet me mekanizma”

Publikuar

-

Nga

Ivi Kaso, sekretari për çështjet zgjedhore në Partinë Demokratike, foli sërish ditën e sotme për qëndrimin e opozitës për sistemin aktual zgjedhor, të cilin duket se e ka ndryshuar.

Ndryshe ngasa ka deklaruar më parë, Kaso tha se problemi lidhet me keqpërdorimin e procesit zgjedhor dhe jo me sistemin.

“Problemi i sotëm lidhet me keqpërdorim të procesit zgjedhor dhe pa siguruar procesin, nuk mund të merremi me sistemin. Duke parë se si futen duart e qeverisë sot në zgjedhje, cilido sistem, sado i përkryer të jetë, do të prodhonte të njëjtat difekte në praktikë. Qasja jonë ka qenë që të zgjidhim problemet e procesit fillimisht dhe pastaj të hapim debat gjithëpërfshirës për sistemin. Pa adresuar A, B dhe C, nuk mund të kalojmë te ZH-ja. Sistemi zgjedhor nuk bëhet për të futur parti në Parlament dhe aq më pak për të futur individë”, deklaroi ai në emisionin “Dritare” në A2 News, teksa theksoi se PD, ka përcaktuar problematikat kryesore në sistemin zgjedhor, që sipas tij kanë nevojë për ndërhyrje urgjente

LEXO EDHE:  Nuk justifikoi pasurinë/ Altin Binaj përplaset me Komisionin e Vettingut

LEXO EDHE:  Halimi: PD me platforme te plote per reformen ne Drejtesi e pavaresine e institucioneve

Kaso tha se listat e deputetëve janë firmosur nga kreu i partisë dhe pretendon se keqpërdorimi i pozitës së kryetarit të partisë, mund të zgjidhet me mekanizma, pa prekur sistemin./ CNA.al

LEXO TE PLOTE