Connect with Us

Dyshimet për konflikt interesi/ Komisioni publik ankimon në KPK Kastriot Selitën

Politikë

Dyshimet për konflikt interesi/ Komisioni publik ankimon në KPK Kastriot Selitën

Publikuar

-

Komisioneri Publik ka ankimuar në Kolegjin e Posaçëm të Apelimit vendimin e Komisionit të Pavarur të Kualifikimit për konfirmimin në detyrë të kreut të Gjykatës Administrative të Apelit Tiranë, Kastriot Selita.

“Në vlerësimin e Komisionerit Publik, në rastin konkret, hetimi i Komisionit të Pavarur të Kualifikimit për të tria kriteret e rivlerësimit nuk është i plotë, duke u konsideruar si i tillë, i pamjaftueshëm për të konfirmuar në detyrë z. Kastriot Selita”, arsyeton Komisioneri Publik.

“Komisioneri Publik, brenda afatit ligjor, ushtroi ankim në Kolegjin e Posaçëm të Apelimit pranë Gjykatës Kushtetuese, kundër vendimit nr. 161, datë 18.6.2019, të Komisionit të Pavarur të Kualifikimit, për konfirmimin në detyrë të subjektit të rivlerësimit, z. Kastriot Selita, magjistrat/gjyqtar, Kryetar i Gjykatës Administrative të Apelit Tiranë.

Në vlerësimin e Komisionerit Publik, në rastin konkret, hetimi i Komisionit të Pavarur të Kualifikimit për të tria kriteret e rivlerësimit nuk është i plotë, duke u konsideruar si i tillë, i pamjaftueshëm për të konfirmuar në detyrë z. Kastriot Selita.

LEXO EDHE:  Ekskluzive-Gjyqtari i Apelit, lidhje me krimin e organizuar/ Shërbimet sekrete zbulojnë skandalin e Vettingut

Mbështetur dhe në rekomandimin e Komisionit prej tre vëzhguesish ndërkombëtarë të ONM-së, për të ankimuar vendimin nr. 161, datë 18.6.2019, të Komisionit të Pavarur të Kualifikimit, Komisioneri Publik, nëpërmjet këtij ankimi, i kërkon Kolegjit të Posaçëm të Apelimit të gjykojë mbi të tria kriteret e rivlerësimit dhe, në përfundim të shqyrtimit të këtij ankimi, në varësi të rezultateve të hetimit gjyqësor, të vendosë ndryshimin ose lënien në fuqi të vendimit të lartpërmendur të Komisionit të Pavarur të Kualifikimit”, thuhet në njoftim./CNA.al

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania
KLIKO PER TE KOMENTUAR

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Politikë

“Jam krenar që jam akuzuar nga parlamenti”/ Meta tregon pse iu drejtua Venecias

Publikuar

-

Nga

Presidenti Ilir Meta thotë se ndihet krenar që është akuzuar nga një parlament një partiak, siç e quan ai.

“Jam krenar që jam akuzuar nga një parlament njëpartiak, që kam mbrojtur Kushtetuën e Shqipërisë”, tha Meta.

Presdienti ka treguar arsyen pse iu drejtua Komisionit të Venecias lidhur me zgjedhjen e anëtarëve të Kushtetueses.

Sipas Metës, nuk ka qenë qëllimi i tij për t’iu drejtuar Komisionit.

“Nuk ka qenë qëllimi im për t’iu drejtuar Komisionit, meqë parlamenti ka ndërmarrë një nismë të tillë edhe unë isha i detyruar të bëja të njëjtën gjë për parlamentin. Kemi të bëjmë me një situatë absurde sepse Kushteta e ka të shprehur qartë si ndërtohet Gjykata Kushtetuese
Pretendimet e Kuvendit nuk hynë në atë sferë të ktyre rasteve kur presidenti mund të shkarkohet apo hetohet”, tha Meta në një intervistë për Abc news.

LEXO TE PLOTE

Politikë

Zgjedhja e anëtarëve të Kushtetueses/ Meta i drejtohet Komisionit të Venecias

Publikuar

-

Nga

Sot Presidenti Ilir Meta i është drejtuar zyrtarisht Komisionit të Venecias lidhur me shkeljet kushtetuese dhe ligjore që ka bërë Kuvendi me zgjedhjet e dy anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese.

Lajmin e ka bërë të ditur zëdhënësi i presidentit, Tedi Blushi.

Sipas tij, nesër pritet të publikohet  kërkesa e Presidentit Meta për Komisionin e Venecias dhe pyetjet konkrete drejtuar atij.

LEXO EDHE:  KPK i tregon “dhëmbët” gjyqtares/ Reagon ashpër Altina Xhoxhaj

LEXO EDHE:  Luks të shfrenuar dhe të pajustifikuar/ Supermeni i Gjykatës së Lartë drejt shkarkimit?

“Venecia gjithmonë e mirëpritur”, shkruan Blushi./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Politikë

“E përdhunuan dhe e prostituan shtetin”/ Avokati tregon pse Rilindasit nuk festuan 100 vjetorin e Kongresit të Lushnjes

Publikuar

-

Nga

Avokati Altin Goxhaj ka treguar arsyet pse Rilindasit nuk festuan sot 100 vjetorin e Kongresit të Lushnjes.

Sipas Goxhajt, sot 100 Vjetori i Kongresit të Lushnjës duhet të ishte një kremtim i jashtëzakonshëm, serioz, me paraprirjen e shumë e shumë eventeve shkencore-historike, ceremoniale, kulturore dhe artistike në të gjithë Shqipërinë dhe sidomos në Tiranë që u shpall në këtë Kongres si Kryeqyteti i Shqipërisë.

Më tej Goxhaj shprehet se sot ishte një ditë e rëndomtë fare, ku dhe Kryeministri ka ikur për të shpëtuar Ukrainën.

LEXO EDHE:  Dyshime për burimin e pasurisë/ Vettingu i “pret kokën” kryegjyqtares

LEXO EDHE:  Reforma në Drejtësi/ Shehi tregon pse opozita "sulmon" procesin e Vettingut

“Nuk mund të pritet nderim ndaj 100 Vjetorit të Shtetit Shqiptar nga këta që e kapën Shtetin, e morën peng, e përdhunuan, e trafikuan, e nxorrën në semafor dhe e prostituan dhe tani që e konsumuan po ia shesin dhe organet nëpërmjet Soros për transplante për Serbinë, Greqinë, Rusinë, Kinën”, shkruan Goxhaj./CNA.al

LEXO TE PLOTE