Connect with Us

Flyn ndryshon dëshminë/ Ngushtohet “laku” për mikun e Lulzim Bashës?

Aktualitet

Flyn ndryshon dëshminë/ Ngushtohet “laku” për mikun e Lulzim Bashës?

Publikuar

-

Në dhjetor të vitit 2017, ish-këshilltari për Sigurinë Kombëtare, Michael Flynn pranoi në gjyq se kishte gënjyer FBI-në për takimet me ambasadorin rus në SHBA, disa javë para se Donald Trump të bëhej President.

Michael Flynn

Akuzat u bënë nga prokurori special Robert Mueller, si pjesë e hetimit të tij për përfshirjen e dyshuar ruse në zgjedhjet e 2016-s.

Seanca zgjati shumë pak dhe i pyetur nga gjykatësi nëse ishte fajtor, Flynn u përgjigj shkurt, po.

Por, tashmë duket se ujërat kanë marrë një tjetër rrjedhë.

Sikurse raporton New York Times, Michael Flynn ka ndryshuar deklaratën dhe ka vendosur të përballet me Gjykatën.

Në seancën e së martës, Flyn tërhoqi dëshminë e tij kundër një ish bashkëpunëtori.

“Zoti Flynn papritmas ndryshoi avokatët muajin e kaluar pa dhënë një arsye. Në dokumentat e sapo mbyllura, duket se avokatët e tij të rinj e morën çështjen nga skuadra ligjore e mëparshme e tij, duke i akuzuar ata për paraqitjen e klientit të tyre në problemet ligjore. Ndryshimi i historisë nga zoti Flynn mund të ketë qenë një ndryshim i nxituar për tu paraqitur pasi avokatët e mëparshëm të tij kanë negociuar për një marrëveshje me prokurorët e çështjes.”-shkruan ndër të tjera News York Times.

Situata e re në të cilën ndodhet zoti Flynn ka habitur prokurorët që për një kohë të gjatë planifikuan të përdorin atë si dëshmitar kyç në çështjen e zotit Kian, që pritej të zhvillohet javën e ardhshme në gjykatën në Alexandria, Va.

LEXO EDHE:  “Miting” në pazarin e fruta perimeve/ Basha: Kjo është shumë e rrezikshme!

Zoti Kian Z. Kian u padit vitin e kaluar së bashku me një biznesmen tjetër, Ekim Alptekin, si pjesë e një hetimi federal mbi fushatën lobuese sekrete të Turqisë 2016 për të ushtruar presion ndaj Shteteve të Bashkuara për të dëbuar Fetullah Gylen,  një rival të presidentit turk Recep Tayyip Erdogan.

Prokurorët kanë akuzuar dy persona që kërkuan të fshihnin personin që po drejtonte punën në Turqi dhe zyrtarët e lartë turk aprovuan  buxhetin për këtë projekt  dhe i mbani të informuar për çdo gjë zotit Alptekin për progresin e fushatës. Firma e zoti Flynn, Flynn Intel Group, kanë marrë një total prej 530.000 dollarë për punën e tyre.

Por, kush është Ekim Alptekin dhe lidhjet e tij me kreun e Partisë Demokratike, Lulzim Basha.

Ekim Alptekin është drejtues i Këshillit të biznesit Turqi-SHBA, dhe miku i Lulzim Bashës. Basha miqësinë dhe afërsinë familjare me Alptekin e ka pranuar live në emisionin Opinion në Tv Klan.

Për më tepër, Lulzim Basha është edhe kumbar në familjen e Ekim Alptekin.

Foto më sipër tregon dasmën e Ekim Alptekin dhe “kurorën apo bekimin” e martesës ia jep Lulzim Basha./ CNA.al

 

Dokumenti/ 6 akuzat e Gjykatës Federale dhe FBI mbi mikun e Bashës

Mediat amerikane raportojnë skandalin/ Miku i Bashës nën akuzë nga Gjykata Federale

Ekskluzive-Krimi i organizuar ndërkombëtar dhe lidhjet e Bashës/ FBI i arreston miqtë

Arrestohet në SHBA biznesmeni turk afër Lulzim Bashës

 

Për të rejat më të fundit behuni pjesë e grupit tonë në facebook : City News Albania

Komentoni

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Aktualitet

“Kam dijeni për dy “krime” të Hajdarmatës”/ Deputeti demokrat reagon pas shkarkimit të prokurorit

Publikuar

-

Nga

Edi Paloka, deputet i Partisë Demokratike ka reaguar pas vendimit të Kolegjit të Posaçëm të Apelimit, i cili shkarkoi nga detyra ish kreun e Krimeve të Rënda Besim Hajdarmatajn.

Paloka ka thënë se  nuk e njeh Hajdarmatajn, por ka shigjetuar KPA se ka dijeni për dy “krimet” e tij.

Unë nuk e njoh Besim Hajdarmatën dhe nuk marr përsipër as ta mbrojë për çfarë i kanë ngritur si pretendim ata që e shkarkuan sepse nuk kam dijeni për të vërtetën, por kam dijeni për dy “krime” të sigurta të tij:

Vuri në përgjim kriminelët që manipuluan zgjedhjet në Dibër , e famshmja dosje 184, duke nxjerrë zbuluar gjithë kupolën, filluar nga Rama.

Kërkoi arrestimin e Tahirit. Kaq besoj mjafton për t’u larguar nga drejtësia e Ramës”, ka shkruar Paloka në rrjete sociale./CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Merr flakë në banesë në Dukat/ Dyshohet se shkaku është një shkëndijë elektrike

Publikuar

-

Nga

Pasditen e sotme, një banesë në Dukat është përfshirë nga flakët. Shkak dyshohet të jetë një shkëndijë elektrike.

Sipas të dhënave mësohet se nuk ka të lënduar pasi nuk ka patur njerëz në banesë.

Banorët e fshatit kanë shkuar në ndihmë, duke u përpjekur të shuajnë zjarrin me kova uji, ndërsa është lajmëruar edhe zjarrfikësja./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Kosova & Rajoni

Kosova regjistron një viktimë dhe 221 raste me koronavirus

Publikuar

-

Nga

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike në Kosovë (IKSHPK) ka regjistruar të mërkurën 221 raste të infektimit me koronavirus, pas testimit të 3,160 mostrave.

Përgjatë 24 orëve të fundit, është regjistruar një viktimë nga Prishtina.

IKSHPK-ja ka njoftuar se më 4 gusht janë shëruar 21 pacientë nga sëmundja COVID-19, ndërsa raste aktive janë 888.

Prej 13 marsit 2020, kur janë regjistruar rastet e para të infektimit, autoritetet shëndetësore në Kosovë kanë regjistruar 108,844 pacientë me këtë virus.

LEXO EDHE:  Basha ndalet në Durrës/ “Ramavirusi” është pandemia që torturon shqiptarët

Prej tyre 2,268 kanë vdekur.

LEXO EDHE:  Thellohet skandali/ Basha çon kunatin të mbulojë memorialin turk

Në Kosovë tashmë ka nisur programi i vaksinimit masiv kundër koronavirusit. Në këtë vend ka vaksina të prodhuesve Pfizer/BioNTech dhe AstraZeenca.

Në 24 orët e fundit ndonjërën nga këto vaksina kanë marrë 14,616 persona. Numri i personave të vaksinuar me të dyja dozat e vaksinave ka shkuar në 162,807, ndërsa shifra totale e vaksinave të dhëna është 460,297./REL

LEXO TE PLOTE