LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Arrestohet në SHBA biznesmeni turk afër Lulzim Bashës

9 Shtator 2018, 07:13, Aktualitet CNA

Arrestohet në SHBA biznesmeni turk afër Lulzim Bashës

Biznesmeni me origjinë armene Lev Aslan, është arrestuar në bordin e avionit privat teksa përpiqej të arratisej drejt Stambollit. Ai akuzohet nga drejtësia amerikane për mospagim taksash, evasion fiskal, mashtrim financiar dhe pastrim parash.

2 bashkëpunëtorët e tij gjithashtu janë arrestuar dhe presin transferimin e tyre për në burgun federativ.

Lev Aslan si dhe Jacob dhe Isaah Kingstom (vëllezër) ishin pronarë të një kompanie më të madhe tregtare të bio-naftës (dhe lëndëve të tjera djegëse) në Utah, ShBA. Washaki Renewble Energy (WRE) Sipas prokurorisë amerikanë, nga viti 2010 deri në 2016, kompania ka mbajtur balance të rreme financiare dhe ka bërë tranksaksione të paligjshme shumash të mëdha parash.

Prokuroria amerikane ka ngrirë llogaritë bankare dhe ka sekuestruar rezidencat dhe makinat luksoze të të dyshuarve,midis të cilave edhe një Bugatti me një vlerë prej 1.7 milionë dollarë.

Prokuroria gjithashtu ka mohuar kërkesën e të pandehurve për lirim me kusht, pasi i druhet një largimi të mundshëm drejt Turqisë, ku të dyshuarit udhëtonin shpesh dhe kishin investuar gati 130 milionë dollarë në prona të patundshme dhe nëpër biznese të ndryshme.
Nëqoftëse gjykata i shpall të fajshëm, atëherë dënimi i tyre sipas ligjeve në fuqi është minimalisht 10 vjet.

Lev Aslan ka lidhje edhe në Shqipëri të cilat cojnë tek Lulzim Basha dhe miqtë e tij turq. CNA.al pas pak do të sjellë informacione dhe detaje për lidhjet e turkut të arrestuar dhe afërsinë me Bashën dhe familjaret e tij./CNA.al

http://m.haber7.com/dunya/haber/2707028-ozel-jetiyle-turkiyeye-kacarken-fbi-yakalamis

Lajmet e fundit nga