LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"Si një atak në zemër"/ As shkencëtarët nuk i shpjegojnë dot dhimbjet e menstruacioneve

28 Qershor 2019, 08:25, Lifestyle CNA

Gratë në gjithë botën çdo muaj përjetojnë dhimbje të tmerrshme për shkak të menstruacioneve por deri më tani askush nuk ka arritur të japë një arsye pse ndodh kjo në trupin e grave.

John Guillebaud, profesori i njohur i shëndetit riprodhues në University College London, ka thënë për ?Quartz? se dhimbjet menstruale janë po aq të dhimbshme dhe të mëdha sikurse një atak në zemër.

“Kemi arritur të krijojmë robotë të cilët kryejnë operacione të vështira, por ende nuk mund të qetësojmë dhe t?u japim një shpjegim dhimbjes së periodave”.

Gjithashtu edhe Richard Legro, nga Penn State College of Medicine, thotë:

“Është një pyetje një milionë dollarëshe që me të vërtetë nuk e kuptojmë.Nuk është se ka shumë trajtime për dhimbje të tilla.”

Mund të përdorni kontraceptivë për të qetësuar këto dhimbje, por mos harroni që ato kanë efekte anësore të padëshirueshme.

 

Burimi:https://www.cosmopolitan.co.za/health-fitness/period-pains-confirmed-doctors-painful-as-heart-attack/?fbclid=IwAR0NFbG-yyswVimqn4PTwwQJ6ysjF5mMyfIMbQgKr9LnuzmYLEs0e0_sFRw

Lajmet e fundit nga