Petrit Fusha “vrau” Ardit Gjoklajn në bashkëpunim me Veliajn/ “Peshku i madh” drejt prangave – CNA
Connect with us

Aktualitet

Petrit Fusha “vrau” Ardit Gjoklajn në bashkëpunim me Veliajn/ “Peshku i madh” drejt prangave

Publikuar

-

Komisioni i Pavaruar i Kualifikimit ka dërguar për hetime tek Krimet e Rënda, ish-kreun e Prokurorisë së Tiranës Petrit Fushën.

Për t’i shpëtuar Vettingut dhe hetimeve Fusha pak kohë më parë dha dorëheqjen nga sistemi i drejtësisë.

Ai dha dorëheqjen pa iu nënshtruar procesit të vettingut, duke u arsyetuat se ishte  për arsye personale.

Por, llogaritjet nuk i kanë dalë, pavarësisht masave që ai mori.

KPK ka njoftuar sot,  se ka referuar në Prokurorinë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë për Krimet e Rënda, raportin me rezultatet përfundimtare të hetimit administrativ, për ish-prokurorin, z. Petrit Fusha, në kuadër të procesit të rivlerësimit kalimtar për gjyqtarët dhe prokurorët në Republikën e Shqipërisë.

Duket se Fusha do të ketë fatin e Llallës, me sekuestrimin e pasurisë. Ndryshe Fusha njihet si “peshku i mash” një milion dollarësh”, për shkak të pasurisë.

CNA.al, ka paralajmëruar më herët se nëse do të hetohetj pasuria e tij, atëherë Petrit Fusha do të përfundonte në burg.

Ndryshe Petrit Fusha është, i njohur në opinionin publik edhe si mbrojtësi i kryebashkiakut Erion Veliaj. Fusha  dyshohet se ka mbyllur dosjen e Ardit Gjoklajt, i cili u vra në landfillin e Sharrës.

Fusha, dyshohet se mbylli dosjen e 16 vjeçarit Gjoklaj, pasi u kap në një nga restorantet e kryeqytetin me kryebashkiakun e Tiranës Erion Veliaj.

Ky i fundit është akuzuar ashpër nga shoqëria civile dhe jo vetëm, se ka “vrarë” Ardit Gjoklajn”, por Prokuroria e Tiranës në kohën që drejtohej nga Fusha e aministoi nga hetimet Veliajn.

Dhe me paturpësinë më të madhe Veliaj del në media dhe thotë se nuk e njeh Petrit Fushën, i cili  hoqi Bashkinë e Tiranës nga hetimet.

Nëse Prokuroria për Krime të Rënda nuk e ka çdo gjë për show ashtu siç ka bërë deri më tani, nën hetime do të vinte edhe mikun e Fushës, Erion Veliajn.

Lidhjet mes Veliajt dhe Petrit Fushës nuk fillojnë dhe mbarojnë me vrasjen e Ardit Gjoklajt.

Më herët Partia Demokratike ka folur për lidhje të forta të dyshes Fusha-Veliaj,

Lidhjet e kompanisë “Fusha” me Veliajn, sipas PD –së, janë shtrirë dhe forcuar nga  ish-drejtuesi i Prokurorisë së Tiranës, Petrit Fusha.

Lidhja e kryebashkiakut me prokurorin Fusha duket se, është mbajtur nëpërmjet tenderave dhënë kompanisë së kushëririt.

Partia Demokratike ka ngritur dyshime në vijimësi, ndërkohë që herë pas here ka publikuar fakte që hedhin dyshime edhe për mbyllje të tjera dosjesh korruptive nga Petrit Fusha, që mbrojti Veliajn.

“Kryeprokurori Fusha, vëllai i trafikantit ndërkombëtar të drogës, mbylli dosjen e Ardit Gjoklaj, ku Bashkia kishte përgjegjësi penale. Pas kësaj, Edi Rama dhe Erion Veliaj i dhanë Çim Fushës ndërtimin e sheshit Skënderbej dhe parkingut privat atje. Të gjithë e kanë parë në atë kohë foton, kur Veliaj drekonte me vëllain kryeprokuror të trafikantit të drogës”, thuhet në një nga komunikatat e PD-së.

Përballë këtyre akuzave si Fusha ashtu dhe Veliaj kanë heshtur, ndërsa shpresohet shumë që Prokuroria e Krimeve të Rënda, të mos zbatojë urdhrat politik të Qeverisë dhe të hetojë seriozisht Pterit Fushën por edhe Erion Veliajn./CNA.al

KPK dorëzon dosjen tek Krimet e Rënda/ Petrit Fusha nën hetime

Video-fakt/ Si gënjeu Veliaj për Petrit Fushën dhe vrasjen e Ardit Gjoklajt

“Peshku i madh” 1 milion dollarë/ Petrit Fusha i shpëtoi burgut?

Mbylli dosjen e Ardit Gjoklajt dhe mbrojti Veliajn/ Petrit Fusha akuzohet egërsisht nga PD

Vrasja e Ardit Gjoklajn/ Pyetjet dhe faktet që akuzojnë Veliajn

 

Mbylli dosjen e Ardit Gjoklajt/ “Arratiset peshku i madh” 1 milionë dollarësh

Mbylli dosjen e Ardit Gjoklajt/ “Arratiset peshku i madh” 1 milionë dollarësh

 

Aktualitet

Masakra elektorale në Dibër/ Basha akuza të forta Ramës

Publikuar

-

By

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka reaguar sërish sot në lidhje me përgjimet e publikuara një ditë më parë nga gazeta gjermane “Bild”, për masakrën elektorale në Dibër.

Në një deklaratë për mediat, Lulzim Basha hodhi akuza të forta në drejtim të kryeministrit Rama, të cilin e cilësoisi “timonierin” e të gjithë skemës.

“Përgjimet treguan se ata kanë bashkëopunuar me trafikantë droge, kanë bashkëpunuar me vrasës, me grabitës.

Kjo aleancë krim-Rilindje ka përdorur çdo mjet dhe çdo mekanizëm për të vjedhur votën. Kanë kërcënuar qytetarë për të votuar për kandidatët e tyre. Kanë ndëshkuar ata që nuk janë bindur. Çdo veprim i dhunshëm dhe i paligjshëm është përdorur pa asnjë kufizim.

Aleanca krim-Rilindje ka përdorur të gjithë aparatin shtetëror për të vjedhur zgjedhjet. Mbi të gjitha Edi Rama është timonieri i vjedhjes së zgjedhjeve, gjithcka është bërë nën drejtimin e tij”-tha ndër të tjera Lulzim Basha./ CNA.al

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Mungesa e marketingut të qytetit në vendet e huaja/ Mezini: Turizmi dhe biznesi i cënuar

Publikuar

-

By

“Megjithese jemi ne mesin e muajt qershor, ku ne nje situate krejt normale Vlora do te ishte e tejmbushur me turiste, tashme.realiteti eshte krejte ndryshe. Ne vlore jo vetem turiste te huaj qe nuk ka me por jane larguar dhe pushuesit vendas si dhe pushuesit nga vendet fqinje etj.Ky sezon i ri turistik duhet te kishte filluar qe heret por mesa duket Vlora nuk eshte gati per te perballuar sic duhet sezonin turistik” – keshtu eshte shprehur Kandidatja e Bindjes Demokratike per bashkine e Vlore, Valbona Mezini, e cila zhvilloi nje inspektim ne disa prej plazheve publike dhe private te qytetit ndersa tha se vuri re mungesen e theksuar te turisteve.

“Plazhet jane bosh, shezllonat dhe cadrat jane vendosur tashme por ska turiste” – tha Mezini. Ne takimet qe Mezini pati me disa prej pronareve te bizneseve te cilat kane marre nje hapsire publike per ta shfrytezuar per plazh sipas Mezinit u evdentuan disa problematika.

“Mungesa e turisteve ,mungesa e krahut dhe stafit te punes te kualifikuar dhe mbi te gjitha themelore mbetet mungesa e marketingut, reklamimit qe i behet qytetit ne vendet e huaja” – tha Mezini, -“reklamim ky i munguar i cili ka cenuar turizmin dhe biznesin ne vend dhe nuk ka.sjelle turistet qe priteshin ne qytet” – tha kandidatja Mezini nder te tjera.

Sipas kandidates Mezini ne uljen e fluksit te turisteve kane ndikuar dhe protestat e opozites. Mezini sezonin turistet nga vezhgimet qe zhvilloi e shikon teper skeptik.

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

“Të urrej, mos mu afro”/ Emina Cunmulaj “kërcënon” këngëtaren shqiptare

Publikuar

-

Edhe pse nuk është shumë aktive në skenën shqiptare ,Anxhelina Hadërgjonaj është një prej vajzave më seksi të showbizz-it shqiptar.

Ajo shpesh ngacmon dhe provokon me postimet e saj mjaft sensuale në Instagram dhe të tilla janë fotot e fundit të publikuara nga bukuroshja ku shfaqet me bikini të kuqe buzë detit. E siç duket këto foto kanë bërë xheloze, Emina Cumulajn.

“A e përmenda që të urrej! Çfarë trupi!”, I shkruan Emina në fotot e publikuar dhe Anxhelina e kuptoi shakanë pasi i shkroi: “Të dua”

“Do të vi aty për 4 ditë, mos mu afro me atë trup”

“Do të doja të dukesha si ty pas 2 bebeve”, i shkruan Angelina duke e komplimentuar modelen për fizikun elegant.

metin.jpg

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet20:48 - 19 Qershor, 2019

Trump premton dëbime masive të imigrantëve të paligjshëm

Presidenti Donald Trump, i cili nisi zyrtarisht fushatën për rizgjedhje, thotë se autoritetet amerikane të emigracionit do të fillojnë deportimin...

Aktualitet20:38 - 19 Qershor, 2019

Kapet sasia më e madhe e drogës në historinë e SHBA

Autoritetet federale njoftuan të martën se kanë sekuestruar sasinë më të madhe të drogës në historinë e SHBA. Bëhet fjalë...

Aktualitet19:08 - 18 Qershor, 2019

A i ka mbajtur Presidenti Trump premtimet e bëra?

Ndërsa demokratët vazhdojnë përplasjen njëvjeçare për të parë se kush do të sfidojë Presidentin Donald Trump në zgjedhjet 2020, presidenti...

Aktualitet18:47 - 18 Qershor, 2019

Erdogan e quan “martir”/ Funerali i ish presidentit egjiptian, Mohamed Morsi

Ish presidenti egjiptian Mohamed Morsi, udhëheqësi i parë i zgjedhur në mënyrë demokratike në vend, i cili u detyrua më...

Aktualitet18:39 - 18 Qershor, 2019

Shtetet e Bashkuara ratifikojnë marrëveshjen e ekstradimit me Kosovën

Ministri i Drejtësisë në Kosovë, Abelard Tahiri, tha të martën se ka marrë një letër të nënshkruar presidenti i Shteteve...

Aktualitet18:26 - 18 Qershor, 2019

Gjoka bën deklaratën që nuk pritej: Më mirë që na ra Debreceni

Kukësi do të përballet me Debrecenin në turin e parë të Europa League dhe në kampin verilindor e kanë pritur...

Aktualitet19:48 - 17 Qershor, 2019

Ndërron jetë në sallën e gjyqit ish Presidenti i “Pranverës Arabe”

Mohamed Morsi, ish presidenti i  Egjiptit, i dalë pas lëvizjes së njohur si “Pranvera Arabe”, që rrëzoi nga froni presidencial...

Aktualitet19:04 - 17 Qershor, 2019

Vizitë në Sarajevë/ Palmer: Rusia po bllokon Ballkanin Perëndimor

Zëvendësi i ndihmësit të Sekretarit amerikan të Shtetit për Evropën, Matthew Palmer ka deklaruar se SHBA angazhohet për një raport...

Aktualitet18:37 - 17 Qershor, 2019

Vendimi pritet të shtyhet/ Mogherini: Çelja e negociatave të bëhet sa më shpejt

Federica Mogherini, përfaqësuesja e lartë e BE-së për Politikën e Jashtme edhe njëherë ka kërkuar nga vendet anëtare të BE...

Aktualitet18:31 - 17 Qershor, 2019

Maqedoni e Veriut, hidhet poshtë varianti i zgjedhjeve të parakohëshme

Kryeministri maqedonas Zoran Zaev bëri të ditur të dielën në mbrëmje se nuk do të ketë zgjedhje të parakohëshme parlamentare...

Aktualitet18:18 - 17 Qershor, 2019

“I ke dhënë ndonjë gjë a si ke dhënë”/ Qytetari i ankohet drejtorit të Ramës se nuk ka marrë lekët e votave

Në audiopërgjimin nr.5, publikuar nga gazetari i “Bild”, zbulohet biseda mes drejtorit në ministrinë e Brendshme Arben Keshi me dy persona...

Aktualitet14:13 - 17 Qershor, 2019

Lëvizja pa viza/ Avramopoulos: Kujdes, BE do të marrë masa

Numri i hyrjeve legale të azilkërkuesve në BE po rritet. Veçanërisht persona nga Amerika Latine dhe Ballkani Perëndimor e kanë...

Aktualitet12:00 - 17 Qershor, 2019

Presionet dhe sinjalet/ Grindje serioze mes Iranit dhe Britanisë së Madhe

Edhe Britania e Madhe beson se Irani qëndron pas sulmeve ndaj dy anijeve. Kjo ka shkaktuar pakënaqësi në Teheran, i...

Aktualitet09:04 - 17 Qershor, 2019

Humb jetën një pushuese në Vlorë

Një trup i pajetë është gjetur mëngjesin e sotëm në plazhin e vjetër të Vlorës. Viktima është identifikuar si Shoha...

Aktualitet19:36 - 16 Qershor, 2019

BE damkos Rusinë për dezinformim

Gënjeshtra, teori komplotiste, #hashtag-e me urrejtje. Në zgjedhjet europiane të majit janë përdorur instrumenta dezinformimi me origjinë në Rusi, shprehet...

Aktualitet18:11 - 16 Qershor, 2019

Operacioni “Krasta”/ Jepet vendimi për Suela Mustën

Gjykata e Elbasanit ka vendosur sot masën “Arrest shtëpie” për gazetaren Suela Musta e arrestuar nga policia gjatë operacionit të...

Aktualitet10:33 - 16 Qershor, 2019

Thaçi për L’Express/ Në Hagë shkoj vetëm si dëshmitar

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka folur  për 20-vjetorin e çlirimit të Kosovës në të përjavshmen francese “L’Express”. Ndër të...

Aktualitet10:27 - 16 Qershor, 2019

Negociatat me BE/ Zaev: Ne kërkojmë datën, jo anëtarësimin e menjëhershëm

Maqedonia e Veriut është njëri nga vendet e Ballkanit Perëndimor që mori dritën jeshile nga Komisionit Europian për të filluar...

Aktualitet12:33 - 15 Qershor, 2019

Marrëveshja Kosovë-Serbi/ Senatori amerikan: Vuçiç e di që do jetë e dhimbshme

Ron Johnson, senatori amerikan, ka thënë se e beson vullnetin e Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi dhe Presidentit serb Aleksandër...

Aktualitet09:06 - 15 Qershor, 2019

Ballkani dhe krimet e luftës

Radioja kombëtare e Gjermanisë „Deutschlandfunk“ (DLF) me rastin e 20 vjetorit të fundit të luftës në Kosovë transmetoi disa reportazhe...

Aktualitet22:05 - 14 Qershor, 2019

Bllokohet puna në doganën e Kapshticës/ Serverat jashtë funksioni

Prej 6 orësh pika doganore e Kapshticës është jashtë çdo funksioni. Sipas informacioneve paraprake, serverat janë jashtë funksioni, ndërsa më...

Aktualitet18:50 - 14 Qershor, 2019

Emërohet shefi i hetimeve në Prokurorinë Speciale të Kosovës

Emërohet shefi i hetimeve në Prokurorinë Speciale pranë Gjykatës Speciale për Krimet e Luftës në Kosovë. Prokurori me francezo-amerikan Alex...

Aktualitet19:32 - 11 Qershor, 2019

Miratohet dorëheqja e Nikolla Gruevskit nga posti i deputetit

Parlamenti i Maqedonisë së Veriut ia miratoi dorëheqjen nga posti i deputetit Nikolla Gruevskit, ish-kryeministrit të arratisur në Hungari. Ky...

Aktualitet09:20 - 11 Qershor, 2019

Foto-AKU bën “namin” në pikat kufitare/ Sekuestrohen lëngje frutash, pije energjike dhe kripë

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit vijon me rigorozitet kontrollet e mallrave ushqimore në Pikat e Inspektimit Kufitar me qëllim parandalimin e...

Aktualitet19:06 - 10 Qershor, 2019

Greqia në zgjedhje të parakohëshme/ Pavlopulos pranon kërkesën e Tsipras për shpërndarjen e Parlamentit

Kryeministri grek, Aleksis Tsipras i ka kërkar Presidentit të Greqisë shpërbërjen e parlamentit grek për ta çuar vendin në zgjedhje...

Aktualitet23:06 - 9 Qershor, 2019

Vëllimi “Deti nuk ka portë”/ Ku mund ta gjesh heroin poetik të Aleksandër Çipës

Nga Josif Papagjoni -Për Aleksandër Çipën kam pasur një simpati, që rridhte brenda meje si ai mushti, së paku i...

Aktualitet22:49 - 9 Qershor, 2019

Nga përdorues kokaine tek gara për kryeministër/ Njihuni me Michael Gove

Pretendenti për kryeministër në Britaninë e Madhe, Michael Gove, ka dhënë një prononcim të çuditshëm për gazëtën prestigjoze “Daily Mail”....

Aktualitet21:05 - 8 Qershor, 2019

Ujë dhe gaz lotsjellës ndaj protestuesve/ Tensionohet situata tek Kuvendi

Është tensionuar situata tek Kuvendi. Protestuesit kanë hedhur shashka e kapsolla ndaj policisë. Ndërkohë që për të shpëndarë turmën, polica...

Trending

Read previous post:
Korrigjimi i kufijve/ Thaçi: Nuk do të lejojmë të preket territori i Kosovës

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka sqaruar idenë e tij për korrigjimin e kufijve. Në studion e emisionit “Open” ai...

Close