Connect with us

Aktualitet

Presidenti Trump i telefonon Lulzim Bashës

Publikuar

-

Dje CNA.al i drejtoi një letër presidentit të SHBA-ve, SHTZ Donald Trump dhe kancelares së Gjermanisë, Angela Merkel. Një letër me shumë dashuri dhe me shumë sinqeritet nga ana jonë, pas daljes televizive të Lulzim Bashës, i cili kërkonte revolucion, por qahej se nuk e linte Trump me Merkel. Pa folur pastaj për të gjitha budalliqet e tjera dhe sa qesharak u bë Lulzim Basha në emisionin “Të paekspozuarit” e Ylli Rakipit.

Por, pas letrës tonë ka ndodhur ajo që nuk pritej. Vërtetë Donald Trump ka telefonuar Lulzim Bashën. Stafi i tij dhe mesa duket njerëzit diku e kanë parë sikletin e Lulit dhe miku i madh i shqiptarëve ka bërë atë që duhej. Ka telefonuar Lulin. Në mësuam se Luli i ngazëllyer nga telefonata e Trump po i merrej goja dhe ju drejtua me fjalët, “Zoti President, nuk e di ç’ju thonë për mua, por unë ju dua shumë. Ju dua më shumë se Edi. Ai ka ardhur dhe ju ka sharë. Ai ka thënë për ju se jeni fatkeqësia e botës. Unë nuk e kam bërë këtë. Edhe unë kam shkuar tek Hillary Clinton tek konventa e demokratëve, por unë nuk isha kundër teje. Edhe unë jam me Sorosin, por unë s’jam kundër teje. Ai është kundër teje. Ai të ka sharë e unë s’të kam sharë. Unë jam djalë i mbarë”.-u mësua nga burime konfidenciale t’i ketë thënë Lulzim Basha presidentit të SHBA-ve, Donald Trump.

Më tej, disa burime pranë Fatbardh Kadillit dhe Grida Dumës, që nuk shkojnë aq mirë sa duhet me njëri-tjetrin, na sollen ne disa informacione, duke na thënë se presidenti Trump i kishte folur shumë mirë Lulit, duke i thënë: “Lulzim, unë ty të dua shumë. Unë ty të dua më shumë se Edin, megjithëse vetëm ai më kupton mua, ashtu siç ndodhi te konferenca e NATO-s, ku vetëm ai mori vesh se çfarë unë thashë. Prandaj, ti mos ki frikë. Shko dhe bëj revolucionin tënd, pastaj shohim e bëjmë”.

LEXO EDHE:  Zgjedhjet në Bavari/ Aleati i Merkel goditet rëndë

Por, një tjetër personazh i rëndësishëm në PD, Edmond Spaho, duke folur me një mikun e tij në një drekë të fortë me verë e peshk, ka thënë: “Trumpi ka thënë shko te revolucioni, por unë e di që ti ke frikë. Edhe unë e di si Trumpi që Luli s’bën dot revolucion. Se Lulit nuk i shkon pas askush. As unë nuk i shkoj nga pas. Unë i vete se kështu më thotë doktori, ashtu siç i shkon dhe Edi Paloka. Por, tani ne kemi shpresë. Luli mund të marrë një çik kurajo dhe të shkojë drejt revolucionit.”.

Por, një tjetër burim nga PD-ja, edhe ky shumë i konfirmueshëm dhe i besueshëm, shumë afër Lulzimit, vetë Enno Bozdo ka thënë se Trump i ishte shprehur Lulzim Bashës se “Ti more djalë, jo që revolucion nuk bën dot, por ti nuk nxjerr dot as 50 vetë në rrugë, se ke hallin e kunatit, ke hallin e vjehrrit, ke hallin e parave. Ah more Luli, more Luli, ti je djalë i mirë, por nuk je për këtë punë”-mësohet ti ketë thënë Enno një shokut të tij për bisedën e Trump me Bashën.

E gjitha kjo përmblidhet me dy fjali. Mesa duket presidenti i SHBA-ve, i ka hapur rrugën Lulit për të bërë revolucion, për të bërë protesta, por Luli e di që nuk e bën dot dhe pritet që të ketë dhe një komunikim me kancelaren Merkel për të vendosur se çdo bëjë më tej me fatin e tij dhe të opozitës.

Qeshni, mos qani!-satirë politike/ CNA.al

Për revolucionin: Mos e merrni Lul Bashën në telefon/ Një lutje presidentit Trump dhe kancelares Merkel

Aktualitet

Deklarata e fortë/ Kërkohet arrestimi i Ardi Veliut

Publikuar

-

By

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha në një deklaratë për mediat teksa ka vijuar me akuzat e tij në drejtim të kryeministrit Rama, ka kërkuar arrestimin e drejtorit të Përgjithshëm të Policisë së Shtetit, Ardi Veliu.

Sipas Bashës ende nuk ka nisur hetimi që duhet të niste për kreun e Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla, ndërsa theksoi se mos-hetimi i krimeve nga Prokuroria është vetë krim i rëndë, e për këtë shënjestroi Arta Markun dhe Donika Prelën

Më tek Basha tha se të gjithnjë ata që i shërbejnë verbërisht Ramës janë duke i shërbyer krimit, duke garantuar se për këtë do të mbajë përgjegjësi çdo polic.

“Kryeprokurja Arta Marku po fsheh provat me qëllim mbrotjen e trafikantit të drogës, vëllait të ministrit Xhafaj. Deri tani nuk ka nisur asnjë hetim për Ballën, për Ardi Veliun, drejtorin e policisë së Fierit. Mos-hetimi i krimeve nga prokuroria janë krime të rënda. Marku, Prela e shërbëtorët do mbajnë përgjegjësi.

LEXO EDHE:  “Rrjedhje kolektive në PD”/ Basha në panik

Shërbimi i verbër i Ramës është shërbim ndaj krimit e do mbajë përgjegjësi çdo polic. Rrëzimin e këtij pushteti nuk e ndal asgjë. Përpjekjet e tij për të shpërnqedruar opinionin publik janë shprehje mjerane të panikut që e ka kapur me të drejtë, atë dhe bashkëpunëtorët të tij.

I bëj thirrje burrave dhe grave me kurajo në Prokurori që të nxjerrin menjëherë fletë-arrestet për Ardi Veliun dhe drejtorin e policisë së Fierit dhe të nisin hetimit për pengim të drejtësisë ndaj Ramës, Xhafajt e Markut. Provat janë ulëritëse”,- u shpreh Basha./ CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Dëmtohet sërish/ Futbollisti i Barcelonës është më i pafati në botë

Publikuar

-

By

Thomas Vermaelen ka kaluar kontrollet mjekësore këtë mëngjes, në Barcelonë. Eshtë mësuar zyrtarisht se mbrojtësi belg do të jetë gjashtë javë jashtë fushave, siç konfirmohet nga klubi azulgrana në një deklaratë mjekësore.

Qendërmbrojtësi vuan një lezion në “biceps femor” të këmbës së djathtë.

32-vjeçari nuk do të luajë kundër Holandës në Bruksel, si dhe nuk do të jetë në dispozicion të kampionëve të La Liga-s në sfidat e rëndësishme që vijnë tani e në vazhdim. Në fakt, Vermaelen nuk do të jetë në dispozicion deri në fund të ndeshjes kundër Atletico Madridit, më 24 nëntor.

LEXO EDHE:  Ish-kreu i PD paralajmëron Bashën/ Digj mandatet, ose një grup tjetër do ta drejtoj partinë

Dëmtimet nuk e kanë lënë të qetë asnjëherë këtë lojtar, duke bërë të qëndrojë më shumë jashtë fushës së lojës sesa duke luajtur. /CNA.al

 

LEXO TE PLOTE

Aktualitet

Pasioni për t’u bërë punonjës Policie/ Nisi sot faza e parë e konkurimit

Publikuar

-

By

Në ambientet e Pallatit të Kongreseve ka filluar sot testimi i kandidatëve që konkurojnë për të ndjekur studimet në Akademinë e Sigurisë, për pozicionin Patrullë e Përgjithshme. Ky është testimi me shkrim që do të zhvillohet gjatë dy ditëve në vijim dhe që i paraprin testimit fizik dhe atij psikologjik.

Në këtë testim marrin pjesë rreth 2700 të rinj nga i gjithë vendi, të cilët konkurojnë për 150 vende në Policinë e Shtetit.

Ditën e sotme kandidatët testohen mbi njohuritë e shkollës së mesme, ndërsa pjesët e tjera të konkurimit janë testimi fizik dhe ai psikologjik.

Testimi me shkrim monitorohet me kamera edhe nga një grup i Drejtorisë së Përgjitshme të Policisë së Shtetit, nga SHÇBA, ICITAP e PAMECA.

Në hapjen e konkurimit, kandidatët i ka përshëndetur edhe Drejtori i Akademisë së Sigurisë, Bilbil Mema:

“Përshëndetje të gjithëve!

Unë që po ju flas jam Drejtori i Akademisë së Sigurisë  së Shqipërisë, dhe ju uroj të gjithëve, mirëse keni ardhur në këtë testim, shumë të rëndësishëm për Policinë e Shtetit.

Ju jeni të mrekullueshëm të gjithë, sepse me kërkesën tuaj doni të jepni kontributin për sigurinë publike në Shqipëri, dhe kjo është shpresë shumë e madhe , garanci shumë e madhe  për jetën tonë shoqërore, për familjet tona.

Ju e bëtë këtë me vullnetin tuaj të lirë, që të vini të konkuroni, dhe një farë mënyre jeni të gjithë  fitues sepse jeni krenar që keni pranuar të vini të konkuroni për të dhënë kontributin tuaj në sigurinë publike.

Natyrisht sot është një garë, jo të gjithë do të fitojnë, por ju e treguat veten tuaj. Këtu do të zgjidhen nga ju kolegët më të mirë, në një konkurim që ju do ta shikoni, do të jetë  krejt transparent, ku do të testohen njohuritë tuaja që keni marrë në shkollën e mesme, që janë të përgjithshme dhe mbi bazën e atyre, pastaj ju do të vazhdoni me karrierën tuaj në Polici”.

LEXO EDHE:  Balla ripyetet sërish nga PD-ja/ Pse nuk tregon burimin e udhëtimeve me charter?

Në fjalën e tij, Drejtori i Përgjithshëm i Policisë së Shtetit Ardi Veliu, ka theksuar:

“Unë dua t’ju falenderoj të gjithëve që iu përgjigjët thirrjes sonë për tu bërë pjesë e procesit të përzgjedhjes në Akademinë e Rendit dhe Sigurisë, iu përgjigjët jo vetëm thirrjes sonë, por dhe dëshirës tuaj për tu bërë pjesë e organizatës së Policisë. Që të jesh punonjës Policie nuk është vetëm privilegj, por dhe është sakrificë dhe ata të cilët do të arrijnë të kalojnë me sukses këtë proces, do të sakrifikojnë nga jeta e tyre, nga koha e lirë e tyre, do të privohen nga disa të drejta, por gjithsesi që të shërbesh në organizatën e Policisë është një privilegj. E tha edhe drejtori i Akademisë që procesi i përzgjedhjes do të jetë një proces i gjatë, do të jetë transparent dhe unë nuk dua që t’ju shtoj më shumë emocione për faktin se sot do të jetë një ditë e gjatë për ju. Ju uroj të gjithëve suksese dhe le të fitojnë më të mirët”.

Më tej procesi vijoi me shpërndarjen e materialeve të nevojshme për testimin dhe hapjen e tezave të provimit, nën mbikëqyrjen e Komisionit të ngritur posaçërisht për këtë fazë të konkurimit.

LEXO TE PLOTE
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

LAJMET E FUNDIT

Aktualitet13:02 - 15 Tetor, 2018

Deklarata e fortë/ Kërkohet arrestimi i Ardi Veliut

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha në një deklaratë për mediat teksa ka vijuar me akuzat e tij në drejtim...

Aktualitet12:58 - 15 Tetor, 2018

Dëmtohet sërish/ Futbollisti i Barcelonës është më i pafati në botë

Thomas Vermaelen ka kaluar kontrollet mjekësore këtë mëngjes, në Barcelonë. Eshtë mësuar zyrtarisht se mbrojtësi belg do të jetë gjashtë...

Aktualitet12:53 - 15 Tetor, 2018

Pasioni për t’u bërë punonjës Policie/ Nisi sot faza e parë e konkurimit

Në ambientet e Pallatit të Kongreseve ka filluar sot testimi i kandidatëve që konkurojnë për të ndjekur studimet në Akademinë...

Aktualitet12:38 - 15 Tetor, 2018

Rama ultimatum Ardi Veliut/ Arresto Kelmend Balilin

Ditën e sotme në një deklaratë për media nga ambientet e Ministrisë së Brendshëm, kryeministri Edi Rama teksa fliste për...

Aktualitet12:35 - 15 Tetor, 2018

Dështimet e qeverisë/ Zbulohen truket e Ramës për të fshehur skandalet  

Kryeministri Rama vijon të manipulojë opinionin publik, me qëllim fshehjen e skandaleve dhe dështimet e qeverisë. Rama, për të shmangur...

Aktualitet12:25 - 15 Tetor, 2018

Pollo-Ballës: Fytyra që diskrediton Shqipërinë në PE

Pas deklaratës së kreut të Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla, i cili i kërkonte Bashës të tërhiqte urdhrat...

Aktualitet12:18 - 15 Tetor, 2018

Shënoi golin e fitores në fund kundër Polonisë/ Futbollisti i ri i Italisë përlot tifozët me gjestin e tij

Një gol në shtesë është gjithnjë i veçantë dhe festohet jashtëzakonisht kur vlen tre pikët, por goli i shënuar nga...

Aktualitet12:10 - 15 Tetor, 2018

Siguria ushqimore në rrezik/ AKU gjobit 4 biznese në Milot

Autoriteti Kombëtar i Ushqimit në kuadër të përpjekjeve për të vënë kontroll në tregjet mbarë vendit ka nisur inspektimin në...

Aktualitet12:02 - 15 Tetor, 2018

Basha i përgjigjet Ramës/ “Ardi Veliu duhet të ishte në arrest”

Pas deklaratave të kryeministrit Edi Rama, i cili akuzon PD-në si fabrikuese të telenovelave, duke ju referuar çështjes “Babale” dhe...

Aktualitet11:51 - 15 Tetor, 2018

Masakra në ish-Bllok/ Rama mesazh Policisë së Shtetit

Kryeministri Edi Rama në një deklaratë për mediat nga ambientet e Ministrisë së Brendshme është shprehur se sot qeveria po...

Aktualitet11:36 - 15 Tetor, 2018

Zbardhet lista me portalet e paregjistruar/ Mes tyre edhe emra shumë të njohur të ekranit

AKEP në një njoftim për shtyp ka nxjerre listën e parë të portaleve që u kerkohet regjistrimi brenda 72 orësh...

Aktualitet11:30 - 15 Tetor, 2018

Balla kërcënon Bashën/ Tërhiqe urdhrin për rrëmujë në PE

Kreu i grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla në një postim në rrjetet sociale i ka bërë thirrje kreut...

Aktualitet11:12 - 15 Tetor, 2018

Sabien Lilaj nxjerr zbuluar gënjeshtrën e Panuccit/ Nuk kam probleme fizike, por …

Sabien Lilaj, mesfushori i kombëtares së Shqipërisë, ka folur në përfundim të ndeshjes së humbur 2-0 me Izraelin. “Mendoj se...

Aktualitet11:12 - 15 Tetor, 2018

Zgjaten hetimet për ish-ministrin, Saimir Tahiri

Sot pritej që Prokuroria e Krimeve të Rënda të deklaronte përfundimet e nxjerra nga dosja hetimore e ish-ministrit të Brendshëm...

Aktualitet11:05 - 15 Tetor, 2018

Tek Partizani janë në ankth/ Dëmtimi i Alban Hoxhës është shumë më i rëndë nga sa ishte parashikuar

Lajmi i dhënë nga FSHF për dëmtimin e Alban Hoxhës dhe largimin e tij nga grumbullimi para sfidës me Izraelin...

Aktualitet11:04 - 15 Tetor, 2018

Masakra e trefishtë në Mat/ Gjykata jep vendimin për autorin

Gjykata ka lënë në burg autorin e masakrës së Matit, Kujtim Koxha, 54-vjeç, i cili u mori jetën tre punonjësve...

Aktualitet10:50 - 15 Tetor, 2018

74-vjetori i lindjes/ Berisha mesazh në rrjetet sociale

Ish-kryeministri Sali Berisha, mbush sot 74 vjet. Kjo është bërë e ditur nga vetë Berisha, nëpërmjet një postimi në rrjetet...

Aktualitet10:21 - 15 Tetor, 2018

Video-“Mos gënje për ato që shohim çdo ditë”/ Qytetarët degjenerojnë Ramën

Në vijim të ritualit të tij të përditshëm, kryeministri Rama ka publikuar mëngjesin e sotëm në rrjetet sociale një video,...

Aktualitet10:10 - 15 Tetor, 2018

Tre të vdekur dhe një i plagosur/ Zbardhet dëshmia e autorit të masakrës së Matit

Kujtim Koxha, autori i masakrës së Matit ku mbetën të vrarë tre persona dhe një tjetër mbeti i plagosur do...

Aktualitet10:10 - 15 Tetor, 2018

AlbChrome ringjall ferrokromin në Burrel/ 100 vende të reja pune

Uzina e Ferro-kromit në Burrel po njeh një transformim të jashtëzakonshëm me një ndikim të madh ekonomiko-social për zonën, po...

Aktualitet09:50 - 15 Tetor, 2018

“Rrjedhje kolektive në PD”/ Basha në panik

Deputeti i Partisë Socialiste, Pjerin Ndreu, deklaron se PD po shkon drejt rrjedhjes kolektive. Në një postim në rrjetet sociale, Ndreu...

Aktualitet09:45 - 15 Tetor, 2018

Universitetet çelin sot dyert/ 22 mijë studentë për herë të parë në auditorë

Sot nis viti i ri akademik 2018-2019 për rreth 83 mijë studentë në ciklin e parë. 22 mijë prej studentëve...

Aktualitet09:28 - 15 Tetor, 2018

“Asnjë qindarkë në kumar”/ Çfarë thoshte Rama në 2013-ën

Kreu i grupit parlamentar të LSI-së, Petrit Vasili ka lëshuar një lumë akuzash në drejtim të kryeministrit Edi Rama për...

Aktualitet09:13 - 15 Tetor, 2018

Kapja e strukturave/ Basha urdhëron manipulimin e zgjedhjeve në bazë

Enno Bozdo, sekretari që nuk u vu as deputet vazhdon misionin për shkatërrimin e PD këtë herë në Berat. Njeriu...

Aktualitet08:52 - 15 Tetor, 2018

Krimet e Rënda vendosin sot për “fatin” e Saimir Tahirit

Tashmë kanë përfunduar afatet tremujore të hetimit të dosjes së ish-ministrit të Brendshëm, Saimir Tahiri, ndërsa sot, Prokuroria e Krimeve...

Aktualitet08:39 - 15 Tetor, 2018

Shtypi i ditës, 15 tetor 2018

Këto janë disa ptrej titujve kryesorë të shtypit të shkruar për ditën e sotme, datë 15 tetor 2018: “Gazeta Shqiptare”...

Aktualitet08:25 - 15 Tetor, 2018

Horoskopi javor, nga 15 tetor deri 21 tetor 2018

DASHI 21. mars – 20. prill Këtë jave do këtë edhe dite te vështira për juve qe jeni ne një lidhje,...

Aktualitet08:16 - 15 Tetor, 2018

Kapriçot e motit/ Ja çfarë pritet për orët në vijim

Orët e para të ditës do të jenë me kthjellime e vranësira të shpeshta në të gjithë territorin e vendit....

Trending

Read previous post:
Zjarri përpin kodrat me ullishte në Fier

Një zjarr masiv ka përfshirë kodrat me ullishte të Vajkanit në Fier, rreth mesditës së sotme. Mësohet se zjarri është...

Close