LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Basha, opozitë apo shantazh me video ?!

29 Shtator 2018, 10:39, Aktualitet CNA

Kryetari i Partisë Demokratike, duket se është tashmë një profesionist në video-intervista apo edhe kamera të fshehta. Ndoshta do të duhej të ishte pjesë e stafit të Filip Çakulit në ?Fiks Fare?, apo pjesë e ?Stop?-it te Saimiri, të cilëve mund t?ju bëntë mirë për të rritur audiencën, sepse kështu është kthyer në fakt Lulzim Basha.

Opozita ka një mision, është gjysma e popullit, është shpresa dhe pjesa ku njerëzit kanë sytë, pasi shohin se qeveria e tyre nuk po bën detyrën siç duhet. Ka korrupsion, ka kriminalitet, por në Shqipëri njerëzit çuditërisht nuk i kanë sytë tek opozita, sepse në fakt është vetë Lulzim Basha ai që ka hequr vështrimin e njerëzve, duke u sjellë si një drejtues emisioni dhe duke bërë amatorin politik.

Gjatë këtij viti ka publikuar dy video-skandale. Së pari, ?Babalen? i cili doli një blof, doli një audio-përgjim i montuar. ?Babale? ka kërkuar strehim politik dhe është rrëfyer, ndërkohë që pretendohet se deputetët janë ata që e kanë manipuluar për një shumë të caktuar parash. Nga ana tjetër dhe një intervistë e nxjerrë tani e një oficeri policie, për një ngjarje të korrikut. Një intervistë në fakt e vonuar, e cila nga shumë gazetarë u debatua jo për pjesën e dhunës ndaj vajzës, për të cilën bashkohen dhe e dënojnë të gjithë, por për pjesën e reagimit të policisë dhe ngjarjen të cilën ai e rrëfeu pasi iku në Zvicër, ku ka kërkuar srehim politik.

Pra, janë ngritur aludime se intervista është përdorur për të siguruar qëndrimin në një shtet të Europës.

Pra, në të dy rastet, edhe në atë të vitit të kaluar ku PD-ja shpesh përpiqet të nxejrrë video, nuk ka mundur që të ngrejë kauza, nuk ka mundur të dalë në protestë, gjithmonë ka pasur dyshime, aludime, diçka ka dështuar.

Kjo ndoshta nga paaftësia e Bashës apo dëshira për t?u sjellë si drejtues i emisionit, dhe PD-në nga një forcë poltike opozitare, po e kthen në një emsion me video dhe audio-përgjime, apo dhe video dhe auto-intervista. Atë që për PD-në e kanë bërë shumë mirë për qindra e qindra raste “Fiks Fare”, apo “Stop”. Që nga rasti i ministrit Ilir Beqja, që nga blerja e studentëve për vota në zgjedhjet e Korçës, e kështu me radhë. I ka bërë ?Fiksi? dhe ?Stopi? shumë herë më mirë sësa i ka bërë Lulzim Basha. Dhe për më tepër, kur Basha ka dalë në protestë pas qëndrimeve të tyre ka pasur më shumë qytetarë nga pas. Sepse ky ka qënë reagimi i vërtetë dhe ai që duhet dhe nuk është detyra e Lulzim Bashës të bëjë emisionin ?Fiks Fare? apo emsionin ?Stop?.

Detyra e tij është të bëjë opozitën, të shkojë në parlament, ta denoncojë, ndoshta të djegë dhe mandatet, t?i hedhë në kosh, t’i bëjë presion qeverisë, t’i kërkojë largimin, e kështu me radhë. Ky është misioni i opozitës, të ketë strategji, të shtrëngojë qeverinë, ta denoncojë atë, jo të kthehet fatkeqësisht në një emision ?satiriko-investigativ?, siç janë ?Stopi? dhe ?Fiksi?, ku rolin e Filipit dhe të Saimirit, e ka marrë Lulzim Basha, por mesa duket ky treg nuk ka më vend për një të tretë. Prandaj dhe Lulzim Basha është shumë më dobët se dy emisionet e dy televizioneve kryesore në vend, prandaj dhe nuk e ndjek kush nga pas në opozitë./ CNA.al

Lajmet e fundit nga