LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

E masakroi shoku me çekiç në kokë/ Flasin familjarët e Kreshnik Beqirajt

26 Korrik 2018, 13:48, Aktualitet CNA
E masakroi shoku me çekiç në kokë/ Flasin

Vëllai i 36-vjecarit Kreshnik Beqiraj që u masakrua qershorin e kaluar nga shoku i tij Albert Zekaj u bën apel strukturave të drejtësisë që të hetojnë lidhur me ngjarjen.

Donjet Beqiraj ka bërë me dije se zyrtarisht vëllai i tij rezulton i zhdukur dhe jo i vrarë, ndonëse Zekaj ka pranuar aitorësinë e krimit.

?Deri tani prokuroria e Fierit për të dhënat që janë deklaruar, nuk kemi marrë përgjigje zyrtare që vëllai im ka vdekur. Unë kërkoj që të zbardhet ngjarja, të jepet drejtësi. Duhet të na japë përgjigje shteti. Si dhe fakte konkrete që vëllai im Kreshnik Beqiraj ka vdekur. Nëse është ai, duhet të na thuhet zyrtarisht, që ta përcjellim për në banesën e fundit. Ne si familje kemi shpresa?, tha vëllai i Kreshnik Beqirajt.

Burime për ?Balkanëeb? bëjnë me dije se është kryer ekspertiza mjeko ligjore prej nga është konkluduar se trupi i gjetur është i seksit mashkull dhe i moshës së Kreshnikut, ndërkohë që koka e tij nuk u gjet në vendin e ngjarjes. Por pritet ende përgjigje nga autoritetet gjermane për kryerjen e krahasimit të ADN. ?Ne përderisa nuk kemi fakte zyrtare që ai ka vdekur, mendojmë se është gjallë?, tha ai.

Në mars të këtij viti, policia dhe prokuroria arritën te zbardhnin vrasjen e 36-vjeçarit Kreshnik Beqiraj nga Fieri si edhe të zbulojnë autorin e kësaj ngjarjeje makabre, Albert Zekajn nga Kopliku i Shkodrës. Pas disa muaj hetimesh, Zekaj pranoi krimin dhe rrëfeu para hetuesve se mbrëmjen e 22 qershorit të vitit të kaluar, kur ishte kthyer në shtëpi kishte qëlluar me çekiç në kokë Kreshnikun. Ndërsa dy ditë më pas e ka copëtuar dhe e ka hedhur në një kanal në fshatin Daullas të Bashkisë Fier.

Por, pavarësisht se ka pranuar autorësinë dhe ka treguar vendin ku kishte hedhur trupin e te ndjerit, Albert Zekaj nuk ka treguar ende motivin perse e vrau shokun e tij qe e kishte strehuar për dy vite.

 

Lajmet e fundit nga