LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Foto/ Pazari i Korçës dhe zanafilla e tij

8 Nëntor 2017, 14:08, Aktualitet CNA

Pazari i Korçës është objekt me vlera të hershme historike, kulturore dhe artistike. Karakterizohet nga ndërtesa në përgjithësisht një dhe dy katëshe, rrugica të ngushta e një stil ndërtimi që tërheq vëmendjen e vizitorëve. Në shekujt e kaluar pazari ka qenë vendi i shkëmbimeve të tregtarëve që vinin nga Turqia, Greqia, Trieste dhe Venecia.

Tregu me rreth 1.000 dyqane arriti kulmin e tij gjatë fundit të shekullit të XIX dhe fillimit të shekullit të XX. Në strukturën urbanistike të qytetit, pazari krijonte një ansambël më vete.

Pazari është djegur tre herë por është ndërtuar sërish. Tani pazari vazhdon të funksionojë njëlloj si më parë dhe ka vlera kulturore e monumentale.

Dokumenti më i vjetër që flet për pazarin në zonën e Korçës është regjistri turk i vitit 1431, i cili e vendos pazarin në fshatin Mborje. Vetë Korça, në regjistër paraqitet si kala e banuar me 25 shtëpi të krishterësh, ndërsa fshati Mborje afër saj paraqitet me 90 shtëpi dhe është i vetmi që paguante taksën e tregut, pra provon ekzistencën e tregut në këtë fshat edhe përpara pushtimit turk.

Që në vitin 1308, gjendej një fshat pranë qytetit të Korçës së sotme, si një prej tregjeve lokale të ngritura në rrugët dhe pozitat kyçe të Shqipërisë.

CityNews më poshtë sjell disa foto se si ka qënë pazari i Korçës:

 

Lajmet e fundit nga