LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Bërthama e Tokës, 1000 gradë më e nxehtë se sa mendohej

30 Qershor 2015, 10:29, Kuriozitete CNA

Bërthama e Tokës është rreth 1 000 Gradë me e nxehtë sesa mendohej më parë, duke shkaktuar nxehje në sipërfaqe të planetit tonë, po aq sa dhe dielli na ngroh. Eksperimentet e reja nga shkencëtarët kanë vërtetuar se bërthama është 6 mijë gradë e nxehtë, dhe jo 5 mijë sa matja e fundit e bërë. Duke përdorur rrezet X për të shqyrtuar sjelljen e kristaleve të hekurit, duke vënë mostra hekuri me presion ekstrem, u ekzaminua dhe vërtetua sesi kristalet e hekurit shkrinë dhe ndërruan formë. Bërthama e Tokës është në formë topi e përbërë nga hekur dhe me madhësinë e një hëne. Bërthama rrethohet nga masë dinamike e madhe e hekur nikel, i lëngshëm. Eksperimenti i bërë në vitet 1990 duke matur shkrirjen e hekurit provoi se temperatura aty ishte, 6 mijë gradë.

07:04 Kuriozitete

Sandale me çorape

Sandale të veshura me çorape të gjata në pasarelat më të rën...

10:17 Kuriozitete

Kamarieret me bikini

Një restorant, ku kamarieret dalin të veshura me bikini, ësh...

Lajmet e fundit nga