LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Jemen/Përleshje rreth aeroportit, gjashtë të vrarë

19 Mars 2015, 11:56, Kosova & Bota CNA

Të paktën gjashtë persona janë vrarë dhe me dhjetëra janë plagosur të enjten në përleshjet në dhe rreth aeroportit në Aden, qytet-port në Jemen, thanë zyrtarët.

Mbështetësit e presidentit Abdu Rabu Mansour Hadi janë duke luftuar me forcat speciale të kryengritësve sipas burimeve lokale.
Pasagjerët u bllokuan në aeroport, ndërsa fluturimet janë anuluar përgjatë ditës.

Përleshje ka pasur në katër fronte të ndryshme në aeroport dhe në bazën ushtarake në rrethimin e tij. Një numër të plagosurish janë në gjendje kritike për jetën e me luftimet që intensifikohen, ka gjasa që bilanci të rritet.

Lajmet e fundit nga