LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Kongresi ameriakan, rezolutë për masakrat ndaj armenëve

19 Mars 2015, 09:20, Kosova & Bota CNA

Kongresi amerikan paraqiti një rezolutë që i kërkon presidentit Barack Obama të njohë vrasjen masive të armenëve nga ushtarët e Perandorisë Osmane gjatë Luftës së Parë Botërore si ?genocid?.

E vërteta dhe drejtësia për gjenocidin armen është përkrahur nga 40 ligjvënës republikanë dhe demokratë.
Rezoluta i bën thirrje Obamës që të ndihmojë në stabilizimin dhe përmirësimin e lidhjeve turko-armene ?të mbështetur në pranimin e plotë nga ana e Republikës së Turqisë të faktit dhe pasojave të vazhdueshme të gjenocidit armen dhe një zgjidhje të drejtë dhe gjithpërfshirëse të këtij krimi kundër njerëzimit?.

Ngjarja që kontestohet nga Ankaraja vazhdon të shkaktojë probleme në mes të Turqisë dhe Armenisë.

Lajmet e fundit nga