LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Fitorja e Netanjahut, me gjasa shkatërrues për procesin e paqes

18 Mars 2015, 09:23, Kosova & Bota CNA

Partia e kryeministrit të Izraelit, Benjamin Netanyahu, Likud, ka arritur fitore surprizë në zgjedhjet kombëtare.
Me gati të gjitha votat e numëruara, Likud ka siguruar 30 ulëse të parlamentit prej 120 vendesh.

Exit-pollet kanë treguar garë të ngushtë midis kësaj partie dhe Unionit Zionist, i cili ka fituar 24 vende.
Netanyahu tani do ta ketë relativisht lehtë për të formuar koalicionin qeveritar me aleatët e krahut të djathtë dhe ata fetarë.
Koalicioni do t?i japë Netanyahut mandatin e katërt si kryeministër.
Analistët thonë se rezultati mund të jetë shkatërrues për procesin e paqes në Lindjen e Mesme.
Në ditën e fundit të fushatës, Netanyahu është zotuar se nuk do të lejojë krjimin e shtetit palestinez.

Lajmet e fundit nga